شناسه خبر : 43410
92/5/10 - 15:00 - 2013-8-1 16:00:28
معرفی و دانلود تفسیر المیزان به صورت کامل
به مناسبت روز پایان تالیف تفسیر المیزان

معرفی و دانلود تفسیر المیزان به صورت کامل

المیزان فی‌تفسیر القران مفصل‌ترین و مهمترین تألیف استاد علامه، شادروان سید محمد حسین طباطبایی است. اصل این تفسیر به عربی، در ۲۰ جلد نوشته شده و تألیف آن در 23 رمضان ۱۳۹۲ هجری قمری به پایان رسیده است.
به گزارش فرهنگ نیوز، المیزان فی‌تفسیر القران مفصل‌ترین و مهمترین تألیف استاد علامه، شادروان سید محمد حسین طباطبایی است. اصل این تفسیر به عربی، در ۲۰ جلد نوشته شده و تألیف آن در رمضان ۱۳۹۲ به پایان رسیده است. ترجمه فارسی این اثر بالغ بر ۴۰ جلد است.
 
فهرست مربوط به ترجمه‌ 40 جلدی فارسی را آقای میرزا محمد به نام مفتاح المیزان در ۳ جلد تدوین کرده است. فهرست دیگر تدوین آقای الیاس کلانتری است که ۲ روایت دارد. روایت اصلی آن عربی است و برای اصل‌المیزان تدوین شده و دلیل المیزان نام دارد. دیگری که در واقع ترجمه آن است بر وفق مجمع‌البیان طبرسی و مطلقاً یکی از چند تفسیر عمده و اساسی قرون جدید است.
 
 
علامه طباطبایی، رضوان‌ا… علیه، اساس کار خود را بر قاعدة متین تفسیر قرآن به قرآن، قرار داده اند. ویژگی‌ دیگر تفسیر المیزان در این است که به روایت یعنی نقل احادیث و اخبار صحیح از پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و صحابه و ائمه معصومین، اعتنا و اهتمام تمام نشان داده و در ذیل هر بخش از تفسیر، پس از نقل آیات و توضیح لغوی و ادبی و بیان مراد هر آیه با شیوه‌ «قرآن به قرآن» فصلی تحت عنوان «بحث روایی» به نقل و نقد روایات از منابع خاصه و عامه اختصاص داده‌اند و شأن نزول آیات را غالباً در همین بخش آورده‌ اند. تدوین المیزان از ابتدا تا انتها از یک الگوی ثابت و سنجیده پیروی می‌کند به این شرح که ابتدا چند آیه از یک سوره‌ می‌آید بعد از آن، بخشی تحت عنوان بیان یا بیان آیات که به گفته خود استاد در مقدمة تفسیر، به یک یا چند موضوع از این موضوعات هفتگانه می‌پردازد:
 
۱- معارف و حقایقی مربوط به اسماء و صفات خداوند.
۲- اطلاعات مربوط به افعال خداوند
۳- مسائل مربوط به کلیات عالم
۴- دانستنی‌های مربوط به انسان قبل از دنیا
۵- دانستنی‌های مربوط به انسان در دنیا
۶- دانستنی‌های مربوط به انسان بعد از دنیا
۷- معارف مربوط به اخلاق انسانی
 
غالباً مسائل لغوی و ادبی در همین بخش یعنی ابتدای «بیان آیات» مطرح می شود. سپس بخش نقل و نقد احادیث و اخبار تحت عنوان «بخشی از نظرروایتی» یا بحث روایت پیش می‌آید و از کتب حدیث و تفسیر عامه و خاصه، احادیث مربوط به موضوع، نقل و در اطراف آنها بحث می‌شود. سپس در مرحلة سوم بحث‌های مناسب کلامی، فلسفی، علمی و یا مربوط به علوم قرآنی نظیربحث در باب اعجاز بطور مطلق و بیان وجوه چندگانه‌ی اعجاز قرآن یا جبر و تفویض و یا شفاعت و محکمات و متشابهات در میان می‌آید.
 
 
 
 
دانلود تفسیر المیزان به تفکیک موضوع و جلد:
 
جلدمحتوادانلود

جلد اول

تفسیر آیات سوره حمد و

آیات 1 تا 182 سوره بقره

جلد دومتفسیر آیات 183 تا 286 بقره
جلد سومتفسیر آیات 1 تا 120 آل عمران
جلد چهارمتفسیر آیات 121 تا 200  آل عمران

و آیات 1 تا 76 نساء

جلد پنجمتفسیر آیات 77 تا 176 نساء و

آیات 1 تا 54 مائده

جلد ششمتفسیر آیات 55 تا 120 مائده
جلد هفتمتفسیر سوره انعام
جلد هشتمتفسیر سوره اعراف
جلد نهمتفسیر سوره انفال و توبه
جلد دهمتفسیر یونس و آیات 1 تا 99 هود
جلد یازدهمتفسیر آیات 100 تا 123 هود و

سوره یوسف و رعد

جلد دوازدهمتفسیر سوره ابراهیم، حجر و نحل
جلد سیزدهمتفسیر سوره اسراء و کهف
جلد چهاردهمتفسیر سوره مریم، طه، انبیاء و حج
جلد پانزدهمتفسیر سوره مؤمنون، نور، فرقان، شعراء و نمل
جلد شانزدهمتفسیر سوره قصص، عنکبوت، روم، لقمان، سجده، احزاب و سبأ
جلد هفدهمتفسیر سوره فاطر، یس، صافات، ص، زمر، مومن (غافر) و فصلت
جلد هجدهمتفسیر سوره شوری، زخرف، دخان، جاثیه، احقاف، محمد، فتح، حجرات، ق و ذاریات
جلد نوزدهمتفسیر سوره طور، نجم، قمر، الرحمان، واقعه، حدید، مجادله، حشر، ممتحنه، صف، جمعه، منافقون، تغابن، طلاق، تحریم، ملک، قلم، حاقه
جلد بیستمتفسیر سوره معارج، نوح، جن، مزمل، مدثر، قیامت، دهر(انسان)، مرسلات و جزء 30
 

 

سایر پیوست هادیدگاه ها

واقعا گلی داداش !!! خودت میدونی که اجرتم با خداس دیگه ... راستی بس که گشتم توی اینترنت مردم ! pdf هیچ جایی غیر از سایت شما نبود ! اگر هم بود داغون !!! راستی اون فهرست هم که زیرش گذاشتی، واقعا گل کاشتی ... خیلی عزیزی و از راه دور درووووود های بی پایان بهت میفرستم ...
سلام . خیلی خیلی خیلی ممنونم . امیدوارم لیاقت خوندنش رو داشته باشم.هیچ چیز تا این اندازه برام ارزش نداشته .خیلی خوشحالم.....اجرتون با امام حسین(ع)
سلام ممنون به خاطر تمام تلاش ها نرم افزار اندرویدی که اینجا گذاشتین خیلی خیلی ضعیف طراحی شده !!! برای تفسیر المیزان هرچه قدر می گردم نرم افزار خوب پیدا نکردم. باز هم ممنون.

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات