شناسه خبر : 122588
94/2/15 - 15:39 - 2015-5-5 15:39:14
سیاست کاهش نرخ سود بانکی درست نبود

سیاست کاهش نرخ سود بانکی درست نبود

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی گفت: هم‌اکنون برای گرفتن تسهیلات بانکی صفی طولانی وجود دارد و متقاضیان حتی رشوه می‌دهند تا بتوانند تسهیلات عمده بگیرند.
به گزارش فرهنگ نیوز ، جمشید پژویان درباره سیاست دولت مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی گفت: به اعتقاد من کاهش نرخ سود بانکی یک سیاست درستی نبوده است؛ چراکه به طور معمول در شرایطی بانک‌ها نرخ سود را پایین می‌آورند که تقاضا برای تسهیلات نباشد و برعکس سپرده‌ها در بانک‌ها جمع شده باشند.

وی عنوان کرد: این در حالی است که ما در شرایطی هستیم که برای گرفتن تسهیلات صفی طولانی وجود دارد و متقاضیان حتی رشوه می‌دهند برای این‌که بتوانند تسهیلات عمده بگیرند؛ این همه فساد اقتصادی هم از این‌جا شروع می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با بیان این‌که در حال حاضر متقاضی برای دریافت تسهیلات با همین نرخ هم وجود دارد، متذکر شد: این‌که این تسهیلات به بخش صنعت نمی‌رود، به دلیل این است که بازده بخش صنعت حدود ۶، ۷ درصد است و تا زمانی که بازده بخش تجارت و بساز و بفروشی ۳۰۰، ۴۰۰ درصد است، پول به این بخش‌ها خواهد رفت.

پژویان ادامه داد: همچنین بانک‌ها با ترفندهای مختلف سود سپرده‌ها را زیاد می‌کردند که بتوانند منابع را جمع کنند؛ این در حالی است که با کاری که ما کردیم، فساد برای گرفتن تسهیلات بیشتر می‌شود و مقداری از سپرده‌ها هم از بانک‌ها خارج می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: ما اصلا نمی‌توانیم بگوییم این سیاست، سیاستی متناسب و درست بوده است.

 

منبع: افکار


اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات