شناسه خبر : 123579
94/2/22 - 11:32 - 2015-5-12 11:32:07
طراحی صنعتی در ایران بدون متولی است/کمک کنید تا طراحی ایرانی جایگاه خود را پیدا کند
از اولین مسابقه طراحی صنعتی ایران چه می دانید؟

طراحی صنعتی در ایران بدون متولی است/کمک کنید تا طراحی ایرانی جایگاه خود را پیدا کند

وقتی رهبری به دولت می فرمایند اگر شما که بزرگترین مصرف کننده هستید جنسی را که ما در داخل داریم شما خودتان نخرید و بروید از خارج تهیه کنید این در واقع یعنی پشت پا زدن به تولید ملی خودمان و ما هیچ وقت نمیتوانیم سرپا بشویم.

گروه اجتماعی فرهنگ نیوز: بحث تولید ملی و خوداتکایی در تولید محصولات مختلف اگرچه در یکی دوسال اخیر بسیار داغ تر از گذشته دنبال می شود اما همواره به عنوان یکی از مسائل مهم در کشور با توجه به تاکید مقام معظم رهبری دنبال می شده است.اما متاسفانه پیگیری مسئولین با توجه به بالا و پایین شدن واردات هرچ وقت رنگ و بوی عملی که کشور و مردم را به سمت صد در صدی عرضه و تقاضای کاملا ایرانی سوق نداد.

با افزایش تحریم های ظالمانه تاکیدات مقام معظم رهبری درباره تولید داخلی بیشتر و بیشتر و بیشتر شد اما همت مسئولین به منظور عملی کردن این تاکیدات نه تنها افزایشی پیدا نکرد بلکه بعضا کمتر هم شد.اما امیدها با توجه به ضلع دیگر کمک به تولیدات داخلی و افزایش خرید آن که مردم هستند، تا امید نشد و باید اعتراف کرد که مردم الحق و الانصاف نسبت به توان خود به خوبی به این عرصه ورود کردند اما قطعا باید مسئولین هم در عمل به این عرصه ورود کنند تا به قول حضرت آقا کلید حل مشکلات کشور در دستان و کشور خودمان باشد نه در خارج از کشور.

گروهی از جوانان متعهد و متخصص در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری اقدام به افتتاح موسسه طراحان صنعتی ایرانیان  کردند و اخیرا هم برگزاری اولین دوره مسابقه طراحی صنعتی را در ایران در دستور کار خود قرار دادند که به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور می تواند امید ملت را به آینده اقتصادی کشور بیشتر کند با هدف ارتباط سازی هرچه بیشتر بین صنعت و دانشگاه و در جهت رشد و اعتلای رشته طراحی صنعتی بمنظور خدمت مفیدتر به صنعت مملکت بنا نهاده شده است.این موسسه با توجه به پتانسیل بسیار زیاد نهفته در مجامع علمی این مرز و بوم و نیز شور و اشتیاق دانشجویان برای رشدعلمی و انجام پروژه های صنعتی و کسب مهارتهای زیادتر و تجربیات سودمندتر، در سال ۱۳۸۶  تاسیس گردید تا با ارتباط سازی بین این دو رکن علمی و عملی باعث سرافرازی و افتخار کشور گردد.

با توجه به اهمیت تولید و شرایط اقتصادی کشور و به منظور آشنایی بیشتر مردم با این مسابقه و دربرگیر شدن بیشتر آن در جامعه به سراغ دبیر برگزاری این مسابقه، یعنی دکتر احمد عابدینی رفتیم تا بیشتر با این طرح آشنا شویم.

فرهنگ نیوز: ایده اولین مسابقه طراحی صنعتی در ایران چگونه در ذهن شما کلید خورد و انگیزه شما به منظور راه اندازی این مسابقه چه بود؟

با توجه به فرمایش حضرت آقا و خصوصا تاکیدی که ایشان در یک سال اخیر روی بحث تولید ملی و خرید محصولات داخلی داشتند، و از آنجا که رشته ما طراحی صنعتی(طراحی محصول) است و ارتباط مستقیم با تولید داخلی دارد و یکی از شرایطی که باعث میشود تولید کیفیت خوبی پیدا کند همین رشته طراحی صنعتی است ما انگیزه پیدا کردیم که بتوانیم این کار را در داخل سرو سامان دهیم. متاسفانه به دلیل اینکه رشته ما در ایران صنف ندارد باعث شد که ما این مسابقه را راه اندازی کردیم. البته این مسابقه مشابه خارجی دارد و در سطح بین الملل خیلی متعارف هست و برای اینکه محصولات را در بحث طراحی ارزش گذاری کنند و در حالتی رقابتی بررسی کنند که از لحاظ ارزش های کارکردی و بصری و ایمنی و پارامترهای مختلف که در طراحی وجود دارد آیا این عوامل و پارامترها در تولید رعایت شده یا نه؟

در واقع این رشته به بررسی اینها می پردازد و در این مسابقات این موارد را بررسی می کنند و در دسته های مختلف این ارزش گذاری صورت می گیرد و این مسابقات بیش از 50 سال در دنیا به صورت بین المللی برگزار میشود و جشنواره هایی در کشورهای آمریکا و آلمان و ایتالیا و... برگزار میشود و بیش از 50 دسته محصولات مثل مسابقات خودرو و مبلمان و لوازم منزل و.... با هم رقابت می کنند و در همه دسته ها محصولات مورد بررسی قرار می گیرند و ارزش گذاری میشود و در نتیجه شناخت یک محصول خوب از محصول نامناسب برای مشتری خیلی راحت میشود . من بخواهم برای شما مثال بزنم چیزی مشابه جشنواره های فیلمی که در سراسر دنیا برگزار میشود که اگر داوری خوبی روی اینها صورت بگیرد در واقع یک نوع معرفی فیلمهای با ارزش به مردم است این مسابقات هم چنین نقشی را دارد و به مردم معرفی می کند که این محصولات به لحاظ کیفی و ایمنی و کارکردی و ... درست طراحی شدند .

در ایران ما صنف یا سندیکا یا انجمن مرتبطی نداریم که این قضیه را صورت دهد ما این مسابقه را در جهت فرهنگ سازی برای طراحی بر اساس نیازهای فرهنگ بومی ایرانی اسلامی خودمان راه اندازی کردیم تا ان شاالله بتوانیم طراحی و تولید را به این سو سوق دهیم.

فرهنگ نیوز: اهداف و رویکرد اصلی شما در سه بخش مردم، صنایع و متخصصان طراحی صنعتی به چه صورت است؟

هدف اصلی ما این است که آن چیزی که در تولید صورت میگیرد را خط دهی کنیم. ما در تولید کم ندریم اما متاسفانه آن کیفیتی که مدنظرمان هست از نظر کیفیت طراحی مورد غفلت قرار میگیرد. یعنی ما رفتیم به سمت طراحی مدرن چیزی شبیه اتفاقی که در معماری ما رخ داد که ما معماری سنتی خودمان را از دست دادیم و معماری مدرن و آپارتمان نشینی جایگزین آن شد. همین اتفاق در طراحی محصول ما دارد رخ میدهد و رخ داده و صنایع ما بیشتر از اینکه بخواهد توجه داشته باشد که نیازهای حقیقی مردم ما براساس فرهنگ بومی خودمان است به آن ها توجه بشود و براساس آن نیازها محصول طراحی شود به طرف تولید صنایع مدرن رفته است. مشخص است محصولی که برای یک چینی یا یک آفریقایی طراحی شده با محصولی که برای یک ایرانی طراحی میشود متفاوت است. بعضی مواقع به لحاظ ابعادی است، مثلا یک صندلی برای یک چینی به لحاظ جثه کوچکترش دارای ابعاد متفاوتی است با یک صندلی برای یک آفریقایی با جثه بزرگتر و بعضی چیزها به لحاظ فرهنگی است، رنگها و نمادهای متفاوت است که به لحاظ طراحی باید بدان توجه شود ولی متاسفانه این اتفاق نمی افتد و بعضی مواقع صنایع یک کپی خیلی بد ازمحصولات خارجی را در بازار داخل تولید می کنند بدون توجه به اینکه اینها نیاز هست طراحی بومی شود.


طراحی ایرانی | دانلود فیلم

 اصل کار این مسابقات ایجاد ارتباط هرچه بیشتر بین صنعت و دانشگاه است تا بتوانیم این رشته دانشگاهی را کاربردی کنیم و همچنین صنایع بتوانند از این رشته بیشتر استفاده کنند و انگیزه بدهیم به طراحان داخلی که بتوانند اینکار را انجام دهند. الان متاسفانه طراحان صنعتی ما چون از آنجا که یک رشته کاربردی هست چون در صنایع از آن استفاده نمیشود این دوستان ما، دانشجویان و اساتید به طورعمده به سمت دکوراسیون روی میاورند یا اینکه به خارج از کشور بروند یا اینکه اصلا از رشته خودشان هیچ استفاده ای نمی کنند. می خواهیم این مسابقات یک انگیزه ای بشود که اینها در راستای فرهنگ ایرانی و اسلامی خودمان در ایران بتوانند برای بازار و صنعت خودمان طراحی کنند و همینطور انگیزه ای برای تولیدکنندگان باشد که کیفیت محصولاتشان را بالاتر ببرند تا مورد استقبال بیشتر قرار گیرد. مردم ما به لحاظ کیفی محصولاتی را که برای فرهنگ خودشان باشد را بیشتر استقبال می کنند تا محصولی که با فرهنگشان نا همگون است.

یکی از کارکردهای این مسابقات این است که طراحان مستعد را به دیگران می شناساند و برخی که این قدرت را ندارند تا خود را معرفی کنند توسط همچین مسابقاتی به صنایع معرفی میشوند. مثلا امسال که ما 12 گروه داریم در این مسابقات در پایان مشخص میشود که در این 12 گروه این افراد شاخص های طراحی هستند که میتوانید اینها را جذب کنید و این باعث میشود که یک رقابت سالمی هم بین طراحان و محصولات ایجاد شود و محصولات برتر هم به مردم معرفی شوند.

فرهنگ نیوز: خیلی از ایرانی ها از جنس ایرانی علی رغم اینکه شاید قیمت کمتری هم به نسبت کالای خارجی داشته باشد اما چون کیفیت و تنوع پایین تری دارد استقبال نمی کنند، شما در مورد تشویق تقویت طراحی و کیفیت تولید چنین محصولاتی چه برنامه ای دارید؟

تولید یک محصول عوامل مختلفی دارد اما مهمترین عامل طراحی آن است. مثلا تکنولوژی ساخت و مواد و بازار و تبلیغ و ... باعث میشوند یک محصول، محصول موفقی از آب درآید اما یکی از بخش های مهم در تولید محصولات، طراحی محصول است. الان یک گوشی آیفون را که می بینید کسی نمی گوید چینی است همه میگویند آمریکایی است چون طراحی آن در آمریکا صورت گرفته ، تولید هرجایی ممکن است صورت بگیرد. ما بعضا دستگاههای تولید خوبی هم در داخل داریم اما کیفیت تولید مناسب  نیست یکی از دلایل اصلی برمیگردد به طراحی آن محصول، که طراحی مناسبی ندارد. چرا؟ چون تولید کننده یک تقلید کورکورانه از یک محصول خارجی کرده و یک ناظر کیفی بالای سرش نبوده و نتوانسته آن محصول را بومی سازی کند. مشتری وقتی نگاه میکند در بازار ظاهر آن محصول با نمونه خارجیش مثل هم هستند میگوید من که دارم پول میدهم  چرا کالای ایرانی را بخرم خوب همان خارجی را میخرم.

 

فرهنگ نیوز: خیلی از اوقات همین دیدی  که نسبت به محصولات بی کیفیت ایرانی وجود دارد باعث می شود مشتری سراغ کالای خارجی بروند،هرچند که ممکن است کالای ایرانی کیفیت خوبی هم داشته باشد. به نظر شما باید چه کرد تا این دید اصلاح شود؟

ما باید یک ارزش افزوده ای را در محصولات ایرانی ایجاد کنیم. شما اگر بروید یک جنسی را بخرید که دقیقا عین همان خارجی باشد، ترجیح میدهید خارجی را بخرید اما اگر کالای ایرانی چهارتا کارکرد دیگر هم داشته باشد شما آن را ترجیح میدهید. مثلا فرض کنید شما میروید یک گوشی موبایل بخرید، مثلا زمانی که زبان گوشی ها فقط انگلیسی بود شما اگر میگفتید این گوشی زبان فارسی هم دارد یک ارزش افزوده برای گوشی ایرانی بود آن موقع خیلی ها مایل می شدند که گوشی ایرانی را بخرند. اما زمانی که شما گوشی تولید کنید کامل مشابه همان گوشی انگلیسی مشتری حتما همان انگلیسی را میخرد.  اگر ارزش افزوده بومی خود را در محصول ارائه کنم تمایل برای خرید آن محصول بالا می رود. اما اگر بر اساس فرهنگ ایرانی اسلامی طراحی نکنم آن موقع وارد رقابتی با دنیا می شوم که به احتمال خیلی زیاد در آن شکست میخورم. من وقتی خودرو ملی طراحی میکنم اما در آن قواعد و نیازهای فرهنگی خودم را رعایت نکنم  پس دارم یک ماشین مدرن طراحی میکنم  و وقتی ماشین مدرن طراحی میکنم ماشین من در رقابت با ماشین های کلاس مدرن خودش در دنیا قرار میگیرد آن موقع هیچ کس نمیاید مثلا ماشین سمند من را بخرد. در مقابل مثلا بی ام و چون طراحی بهتری شده مورد استقبال قرار میگیرد. اما وقتی که من پارامترهای فرهنگی خودم را در آن قرار دهم یک ایرانی وقتی بخواهد ماشین بخرد میگوید من این ماشین را ترجیح میدهم چون به لحاظ فرهنگی  این پارامترهای فرهنگی من را رعایت کرده است.

می بایست یکسری ارزش های افزوده را در محصولات خودمان اضافه کنیم و اینکار خیلی کار راحتی است. حتی در مسائل ایمنی و بهداشت و سلامت هم کاملا واضح است، مثلا شما وقتی یک صندلی را از آمریکا وارد و در ایران شروع به تولید از روی آن کنید این صندلی با اینکه طراحی قشنگی دارد اما از لحاظ ابعاد ارگونومیکش برای یک فرد آمریکایی طراحی شده که درشت قامت تر از یک ایرانی است و اگر یک ایرانی روی آن بنشیند به مرور زمان ممکن است کمر درد بگیرد اگر من در اینجا ابعاد و اندازه های این را براساس نیازهای یک فرد ایرانی طراحی بومی نکنم ممکن است به مرور زمان آسیب هایی هم به مردم وارد شود. به این ترتیب همه محصولات را باید براساس نیازهای فرهنگی خودمان دوباره طراحی (redesign) کنیم. نه چیزی که از خارج آمده و ما هم دقیقا مثل همان را تولید کنیم.

فرهنگ نیوز: برای اجرای برنامه های خود از مردم و تولید کنندگان و متخصصین طراحی چه انتظاری دارید؟

توقع ما از متخصصین این است که در همچین جشنواره ای شرکت و از آن استقبال کنند . این جشنواره در واقع نمود بیرونی رشته طراحی صنعتی مردم و صنایع است. الان اکثر مردم از وجود همچین رشته ای کمتر مطلع هستند یا حتی صنایع از وجود چنین متخصصینی مطلع نیستند به خاطر همین به وارد کردن اجناس و تقلید در طراحی روی می آورند، در حالیکه اگر بدانند قابلیت های طراحان ما چه هست از متخصصین طراحی خودمان استفاده می کنند تا اینکه طراح از خارج بیارند.از متخصصین توقع است که این  گردهمایی عظیم را رونق دهند.

از مردم توقع است که همانطور که حضرت آقا فرمودند در بحث تولید ملی و فرهنگ مصرف رو بیاورند به خرید اجناس داخلی و بازار داخلی را تقویت کنند. باید توسط ارگانهای مختلف فرهنگ سازی صورت بگیرد خصوصا توسط  صدا و سیما و نهادهای مربوطه که میتوانند این قضیه را در جامعه فرهنگ سازی کنند.

از طرفی تولیدکنندگان هم باید فرصت وجود این رشته را غنیمت بشمردند و متخصصین داخلی را جذب کنند و از استعدادهای ایرانی در این قضیه بهره ببرند و بتوانند محصولات را بومی کنند که مطمئنا با بومی کردن محصول حرفی برای گفتن در بازار جهانی هم خواهند داشت. یعنی کالایی که از ایران وارد بازار جهانی می شود اگر آن ارزش افزوده های ایرانی را داشته باشد چه بسا که مورد اسقتبال بیشتری هم قرار بگیرد. چطور فرش ایرانی در دنیا تک است و همه دنیا آن را به عنوان یک برند مطرح در فرش دنبال می کنند و حتی ممکن است رقیب های زیادی هم داشته باشیم اما همه میگویند فرش ایرانی. چرا؟ چون ما توانستیم در این عرصه خوب وارد شویم و از قدیم به صورت سنتی به آن پرداختیم درسایر محصولات هم همینطور شاید دنیا فرهنگ و نمادهای فرهنگی ما را دوست داشته باشند.

فرهنگ نیوز: در خیلی از موارد مشکل طراحی و کیفیت پایین محصولات تولیدی است که به نظر می رسد با یک طراحی خوب به کیفیت مناسب می رسیم.

بله ، خیلی از موارد دخیل هست اما یکی از عوامل مهم برای یک تولید خوب، طراحی خوب آن است.

فرهنگ نیوز: پیش بینی شما از آینده طراحی صنعتی در ایران چگونه است؟

بنده به پیشرفت طراحی صنعتی در ایران امیدوارم و این مسابقه هم در همین راستاست. و ما خواستیم که این قضیه سرو سامانی پیدا کند و از این حالت درآید و با توکل به خدا و لطف و عنایت اهل بیت هم شروع کردیم. ان شاالله که بتوانیم حرکت مفیدی در این زمینه داشته باشیم.

فرهنگ نیوز: با توجه به بحث واردات و مواردی که می بینیم به کالاهای وارداتی قبلی ما اضافه می شود و روندی  که دولت در این خصوص دارد، آیا به نظر شما همکاری از سوی دولت در این زمینه صورت میگیرد؟

کلید قضیه همان است که حضرت آقا فرمودند. وقتی ایشان به دولت می فرمایند اگر شما که بزرگترین مصرف کننده هستید جنسی را که ما در داخل داریم شما خودتان نخرید  و بروید از خارج تهیه کنید این در واقع یعنی پشت پا زدن به تولید ملی خودمان و ما هیچ وقت نمیتوانیم سرپا بشویم و توقع از دولت این است که از تولید ملی حمایت کند و همینطور در این قضیه کمک کند که طراحی جایگاه خود را پیدا کند برای ارتقای بیشتر تولید ملی که بتوانیم ان شاالله در بازارهای جهانی جایگاه خوبی را پیدا کنیم.

فرهنگ نیوز: ان شاالله، اگر مطلب پایانی مدنظرتان هست بفرمایید.

بیشتر از هرچیزی در این قضیه همکاری ارگانها و موسسات را دنبال می کنیم و امیدواریم این فرهنگ سازی از طرف مردم هم صورت بگیرد و مطالبه مردمی تولید ملی زیاد شود. کما اینکه در خیلی از موارد وقتی مطالبات مردم بالا می رود جاهای مختلف شروع می کنند برای برآورده کردن خواسته مردم . پس مردم باید مطالبه کنند که ما ایرانی میخواهیم و آن موقع کارخانه برود سراغ تولید ایرانی و طراحی ایرانی.

در پایان عرض کنم که مردم عزیز می توانند به منظور آشنایی هرچه بیشتر فعالیت های ما و مسابقه طراحی صنعتی به سایت مسابقه  www.idiran.irمراجعه کنند.دیدگاه ها

جناب دکترعابدینی کار بسیار شایسته ای را شروع کرده اید ؛ مراقب باشید همین که 35 ساله کسی بفکر تولید نبوده برای شما یه هشداره. ولی امیدوارم هم دانشجویان هم بخش صنعت دست بدست هم دهند تا این اتفاق مبارک رقم بخورد.
تو یه طراح خود باخته ای... اگر چشمات رو باز کنی می فهمی که همونایی که تو ازشون دم میزنی که ما از اونا خیلی عقب تریم هم یه روزی بالاخره از یه جایی شروع کردند،تازه شروع کارشون خیلی ضعیف تر بوده مطمئنا... الان ما شاهدیم که اینکار خیلی خیلی پرقدرت شروع میشه و داره روش شدیدا کار میشه... و من الله التوفیق
درسته حق با شماست اما کاش می دونستیم باید ازکجا شروع کنیم شروع کردنش سختره تا اینکه فکری به حال بقیه اش کنیم اما شروعش مشکلم شده وگرنه چرخ وقتی راه میفته خودش رو غلتکه
سلام منم باور ندارم و شرکت نمی کنم. تا جایی که یادمه تو این مملکت نفر اول هر مسابقه ای قبل از برگذاری مسابقه تعیین میشه از کنکور بگیر تا المپیاد تا صف نون. صنعتمون هم اگه خوب بود و توش افراد لایق بودن که بر حسب لیاقت دانشگاه رفته بودن و بر حسب لیاقت وام بانکی گرفته بودن و بر حسب لیاقت استخدام شده بودن .هممون زیر خط فقر نبودیم. و یه دولت بدهکار به خارج نداشتیم. منتشر نشدن پست من دلیلی بر این امر است.
این راه ادامه داره مگر همه با هم تغییرش بدیم البته تمامی پیامها عزیز هستند متاسفانه ما ایرانی ها اول عمل میکنیم بعدا فکر میکنیم متاسفانه دولت ان قدر سنگ جلوی تولید کننده میزاره که اقایان قاچاق به راحتی کارشان را بکنند

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات