شناسه خبر : 123633
94/2/22 - 15:00 - 2015-5-12 15:00:02
دولت نظام مند و منطقی به بورس کمک نمی کند

دولت نظام مند و منطقی به بورس کمک نمی کند

دلیل اصلی این‌که دولت به صورت نظام‌مند و منطقی به بورس کمک نمی‌کند، این است که در بدنه دولت شناخت کافی از بازار سرمایه وجود ندارد که نتیجه آن، یک‌چنین سیاست‌گذاری‌ها و واکنش‌هایی شده است..

به گزارش فرهنگ نیوز ، در پی افت شاخص بورس و اعتراض جمعی از سهامداران به وضعیت بازار سرمایه، وزیر اقتصاد عصر دیروز در جلسه‌ای ویژه با حضور بانک‌ها و مسوولان بورسی، به بانک‌های بزرگ ماموریت کمک فوری به بازار سرمایه را محول کرد. گفته می‌شد در این جلسه علی طیب‌نیا از بانک‌های بزرگ که نقش به‌سزایی در بازار سرمایه دارند، خواسته برای کمک به بورس وارد عمل شوند و این کمک از طریق تزریق منابع به بورس انجام خواهد شد.

علی‌رضا کدیور درباره جلسه دیروز وزیر اقتصاد با مدیرعامل بانک‌های کشور برای حمایت بانکداران از بازار سرمایه اظهار داشت: نکته‌ای که وجود دارد، این است که طبق مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه‌های بانک مرکزی، بانک‌ها باید حجم سرمایه‌گذاری‌های خود، چه بورسی و چه غیربورسی را کاهش دهند. این در حالی است که عملا این مصوبه برخلاف بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها است.

وی افزود: جلسه‌ای که دیروز وزیر اقتصاد با مدیران عامل بانک‌ها داشته، کاری است که در طی سال ۹۳ حداقل فکر می‌کنم یکی دو بار دیگر تکرار شد و جلسات این‌طوری گذاشته شد و هماهنگی شد که بانک‌ها مشارکت کنند، پول به بازار سرمایه تزریق کنند و مانع افت قیمت‌ها شوند.

این تحلیلگر بازار سرمایه عنوان کرد: در رابطه با رقمی که تزریق شده باشد، عدد دقیقی تاکنون اعلام نشده است، اما به نظر می‌رسد که حدود هزار تا دو هزار میلیارد تومان پول تزریق شده باشد.

کدیور تصریح کرد: عملا نتیجه این بود که در زمانی که پول‌ها تزریق می‌شد، بازار برای یک مدتی کوتاهی به صورت مقطعی مثبت می‌شد، ولی بعد زمانی که پول تمام می‌شد، بازار به روند عادی خود که همان افت بود، برمی‌گشت.

وی ادامه داد: این بار هم به نظر می‌آید همین اتفاق بیفتد؛ یعنی این سیاست عملا تاثیر بلندمدتی در بازار سرمایه نخواهد داشت و یک تاثیر کوتاه‌مدت نهایتا چند روزه دارد.

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان این‌که در حال حاضر بانک‌ها به شدت با کمبود منابع مواجه هستند، گفت: تحلیل من این است که این اقدام دولت بیشتر مانور تبلیغاتی و خبری است تا یک چیزی که بشود به صورت عملی اتفاق بیفتد.

کدیور افزود: نکته دیگری که وجود دارد، این است که در همه جای دنیا دولت و سازمان بورس به این صورت علنی و شفاف هیچ‌گاه دخالتی در بازار سهام نمی‌کنند.

وی عنوان کرد: اقدامات صورت گرفته تاکنون خلاف عرف کل بازارهای سرمایه دنیا است و در ایران وزیر اقتصاد رسما اظهارنظر می‌کند و رییس بورس می‌گوید الان بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری است؛ در حالی که هیچ کدام از این افراد چنین وظیفه‌ای را ندارند.

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد: وظیفه وزارت اقتصاد این است که فضای کسب‌وکار کشور را سامان ببخشد و وظیفه سازمان بورس این است که فضای معاملات سهام را در بورس، یک فضای سالم و شفاف کند و از دست‌کاری قیمت‌ها جلوگیری کند.

کدیور خاطرنشان کرد: دلیل اصلی این‌که دولت به صورت نظام‌مند و منطقی به بورس کمک نمی‌کند، این است که در بدنه دولت شناخت کافی از بازار سرمایه وجود ندارد که نتیجه آن، یک‌چنین سیاست‌گذاری‌ها و واکنش‌هایی شده است.

منبع: افکار


اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات