شناسه خبر : 134
91/1/17 - 14:58 - 2012-4-5 14:58:22
انفجار های امروز عراق

43 کشته و بیش از 230در انفجار امروز عراق

بر اثر انفجارهاي روز سه شنبه (اول فروردين، ۲۰ مارس) در شهرهاي مختلف عراق، دست‌کم ۴۳ نفر از مردم کشته و بيش از ۲۳۰ نفر ديگر نيز مجروح شده‌اند.

 

به گزارش پرس تي‌وي، در آستانه برگزاري نشست آتي اتحاديه عرب در بغداد، شهرهاي مختلف اين کشور شاهد وقوع چندين انفجارهم‎زمان بوده است.
 
بر اثر انفجارهاي روز سه شنبه (اول فروردين، ۲۰ مارس) در شهرهاي مختلف عراق، دست‌کم ۴۳ نفر از مردم کشته و بيش از ۲۳۰ نفر ديگر نيز مجروح شده‌اند.
 
اين انفجارها که از ساعت ۷ تا ۹ صبح به وقت محلي در شهرهاي کربلا و کرکوک رخ داد، مرگبارترين حوادث يک ماه گذشته در عراق به شمار مي‌رود.
 
در همين حال، يک خودروي بمب‌گذاري شده که در مقابل وزارت خارجه عراق در منطقه خضرا پارک شده بود نيز منفجر شد. تا کنون گزارشي در خصوص تلفات احتمالي اين حادثه منتشر نشده است.
 
مرگبارترين حادثه روز سه شنبه در کربلا روي داد. به گفته منابع بيمارستاني و پليس، در اين حادثه ۲ بمب کنار جاده‌اي در ورودي شهر کربلا منفجر شد که به کشته شدن ۱۳ نفر و مجروحيت ۴۸ نفر ديگر انجاميد.
 
دومين انفجار مرگبار و مهيب در کرکوک رخ داد. در اين انفجار يک اداره پليس هدف خودروي بمب‌گذاري شده قرار گرفت که در اثر آن ۹ نيروي پليس کشته و ۴۲ نفر نيز مجروح شدند. اکثر مجروحان اين حادثه از نيروهاي پليس هستند.
 
انفجار خودروي بمب‌گذاري شده در مرکز بغداد و در نزديکي ساختمان شوراي استاني، ۴ کشته و ۱۱ مجروح به جا گذاشت. در شهر حله نيز در اثر انفجار يک خودروي بمب‌گذاري شده ۲ نفر کشته و ۳۱ نفر نيز مجروح شدند.
 
شهرهاي بيجي، سامرا، توز خورماتو، دقوق و دولويه در شمال بغداد، رمادي در غرب و لطيفيه و محموديه در جنوب بغداد نيز شاهد وقوع انفجار بود.
 
در همين حال مقامات امنيتي و بيمارستاني عراق روز دوشنبه (۲۹ اسفند، ۱۹ مارس) از کشته شدن دست‌کم ۱۵ عراقي و مجروحيت ده‌ها نفر ديگر در اثر وقوع يک سري انفجار در ۴ شهر اين کشور خبر دادند.
 
به گفته جمال مهدي، سخنگوي وزارت بهداشت در کربلا بزرگ‌ترين انفجار روز دوشنبه دراين شهر روي داد که به کشته شدن ۹ نفر از مردم و مجروحيت ۳۸ نفر ديگر انجاميد.
 
بر اساس اعلام يکي از پزشکان بيمارستان کرکوک، دومين انفجار بزرگ در اين شهر، که در شمال عراق قرار دارد، روي داد که در اثر آن ۶ نفر از مردم کشته و ۳۰ نفر ديگر مجروح شدند.
 
مقامات امنيتي عراق همچنين از وقوع انفجار‌هاي مهيب در مرکز بغداد و شهر حله خبر داده‌اند. هنوز آماري از تلفات اين انفجارها منتشر نشده است.
 
اين حملات روز دوشنبه (۲۹ اسفند، ۱۹ مارس) وهمزمان با برگزاري نهمين سالگرد تهاجم تحت امر امريکا به عراق صورت گرفت.
 
نيروهاي تحت امر امريکا ۱۹ مارس ۲۰۰۳ با اين ادعا که رژيم صدام حسين تسليحات کشتار جمعي در اختيار دارد به عراق حمله کردند. با اين وجود هيچ گونه تسليحات کشتار جمعي در عراق کشف نشد.
 
بر اساس اعلام موسسه تحقيقاتي Project Censored که در کاليفرنيا مستقر است، از سال ۲۰۰۳ و همزمان با تهاجم امريکا به عراق و اشغال اين کشور بيش از يک ميليون عراقي کشته شده‌اند.
 

 

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات