شناسه خبر : 167066
94/10/15 - 16:57 - 2016-1-5 15:57:50
لبخند هالیوودی ۲۰ میلیون تومان!
پوسیدگی دندان‌ها بهای لبخند مصنوعی

لبخند هالیوودی ۲۰ میلیون تومان!

دغدغه اصلی بخش زیادی از زنان و حتی مردان کشور ما زیبایی است. گواه این ادعا آمارهای بالای عمل‌های جراحی زیبایی در ایران و مخارجی است که صرف استخدام انواع و اقسام وسایل زیباتر شدن مانند لوازم آرایش می‌شود.

به گزارش فرهنگ نیوز ،کاشت نگین روی دندان، لبخند هالیوودی، کاشت دندان طلا، سفید کردن دندان و... ؛ تا 15 سال پیش هیچ دندانپزشکی حاضر نمی‌شد دست به چنین کارهایی بزند و یک دندان سالم را سوراخ کند و روی آن برای زیبایی نگین بکارد یا برای مثال تا 10 سال پیش اگر شما نزد یک دندانپزشک می‌رفتید تا با روکشی مصنوعی روی دندان‌هایتان را بپوشاند به طور حتم او با این روش مخالفت می‌کرد و می‌گفت پوسیدگی دندان‌ها در این روش حتمی است. زیبایی دندان‌ها در گذشته به هر قیمتی انجام نمی‌شد، اما این روزها برخی دندانپزشکان هم سعی می‌کنند به هر قیمتی شما را زیباتر کنند؛ به هر قیمتی حتی به قیمت خراب شدن همه دندان‌هایتان!
 
 دغدغه اصلی بخش زیادی از زنان و حتی مردان کشور ما زیبایی است. گواه این ادعا آمارهای بالای عمل‌های جراحی زیبایی در ایران و مخارجی است که صرف استخدام انواع و اقسام وسایل زیباتر شدن مانند لوازم آرایش می‌شود.

 دایره صورت و هر چیزی که در آنجا باشد قابلیت تغییر و عمل جراحی دارد و بر اساس آمارها ایرانیان در دنیا سردمدار عمل کردن همه اجزای صورتشان هستند. از بینی گرفته تا گونه، چانه، فک و حتی گوش در ایران عمل می‌شود. برخی جراحان زیبایی ایران، با وجود اینکه رسالت شغلی‌شان در درجه اول نجات و سلامتی بیماران است، در کمتر موردی فردی را که برای انجام یک یا چند عمل جرای زیبایی به آنها مراجعه می‌کند، از تصمیم خود منصرف می‌کنند و دلیلشان هم کاملا روشن است. پول و کسب درآمد بیشتر به هر حال برای هیچ کس بد نیست. حالا به نظر می‌رسد دندانپزشکان هم برای اینکه از جراحان زیبایی عقب نمانند به این جرگه می‌پیوندند. زیبایی‌ای که حتی ممکن است به بهای نابودی یا تخریب دندان‌ها تمام شود.

 خداحافظی با دندان‌های تقلبی

 ماندانا، دختر جوانی که پنج سال پیش با وسوسه یک دندانپزشک معروف و برای اینکه لبخندش هالیوودی شود با صرف 10 میلیون تومان روکشی سفید روی دندان‌هایش کشیده بود حالا بعد از پنج سال با مشکلاتی که لثه و دندان‌هایش پیدا کرده، راهی مطب دندانپزشک می‌شود. او در دندانپزشکی تازه متوجه شد دندان‌های واقعی‌اش که مدت پنج سال درون روکش سفید قرار داشت در آستانه عفونت کردن است و تقریبا همه آنها خراب شده در حدی که دیگر حتی با پرکردن هم نمی‌تواند آنها را برگرداند.

 دندانپزشکی که او را تشویق به این کار کرده بود وقتی نتایج کارش را پس از پنج سال می‌بیند به ماندانا می‌گوید: چون جنس دندان‌هایت بد بوده این اتفاق افتاده است وگرنه در کمتر موردی با روکش کردن، دندان‌ها کامل خراب می‌شود. او می‌گوید: با روکش کردن دندان‌ها یا طرح لبخند هالیوودی، فقط به دلیل اینکه دندان‌ها در معرض هوا نیستند زرد می‌شوند و تغییر رنگ می‌دهند. دندانپزشک معروف در حالی اینها را به ماندانا می‌گوید که پنج سال پیش خود او به بهانه اینکه این کار یعنی روکش کردن دندان و طراحی لبخند هالیوودی هیچ ضرری برای دندان ندارد، ماندانا را مجاب به این کار کرده بود. حالا دیگر ماندانا چاره‌ای ندارد. باید بعد از پنج سال با دندان‌های تقلبی زیبایش خداحافظی و به جای آن دندان‌های واقعی خودش را قبول کند. دندان‌هایی که حالا دیگربرخلاف گذشته زرد و خراب هستند.

 لبخند 20میلیون تومانی هالیوودی

 وارد مطب دندانپزشک معروف تهران می‌شوم. همانی که دندان‌های ماندانا را به آن وضع و روز انداخته بود. این دندانپزشک تنها کسی است که بزرگ‌ترین جراح‌های فک و صورت کشور فقط حاضرند با او کار کنند، زیرا در عمل فک و صورت لازم است یک تیم از پزشکان و دندانپزشکان در کنار هم کار ترمیم فک را انجام دهند و جراح به تنهایی نمی‌تواند قالب فک را مشخص کند. با وجود اینکه بسیار سرشناس است مطبش تابلو ندارد؛ مطبی شیک و بزرگ در بهترین خیابان تهران. از در مطب که وارد می‌شوم جمعیت زیادی را می‌بینم که منتظر هستند تا دکتر دندانپزشک آنها را ویزیت کند. تعداد زیادی منشی و دستیار که البته همه خانم هستند با لباس‌های یک شکل که با لباس دندانپزشک و حتی دکوراسیون مطب ست شده و یک رنگ است، ظاهر خاصی به مطب داده‌اند. از منشی که پشت میز پذیرش نشسته درباره اینکه از چه راهی می‌توانم دندان‌های صاف و یک دستی داشته باشم سوال می‌کنم.

 او از جایش بلند می‌شود و نطق طولانی در حدود یک ربع برایم انجام می‌دهد درباره اینکه در درجه اول باید دکتر فکم را بررسی کند و از آن عکس بگیرند تا مشخص شود سرجایش است و عقب یا جلو نیست، که اگر این‌طور باشد باید اول درمان ارتودنسی و بعد عمل جراحی انجام دهم. منشی این‌طور می‌گفت که اگر فکم مشکلی نداشت و احتیاج به عمل نبود می‌توانم با دو روش دندان‌های ردیفی داشته باشم. راه اول همان روش سنتی ارتودنسی است که البته انجام آن هم در این مطب حدود 15 میلیون تومان هزینه دارد و راه دوم روکش کردن دندان‌هاست.

 او درباره روکش کردن دندان‌ها می‌گوید: به این کار لبخند هالیوودی گفته می‌شود. با کشیدن روکشی روی دندان‌های شما در درجه اول دندان‌های صاف و کاملا یکدستی برایتان طراحی می‌کنیم و در درجه دوم چون جنس این روکش از مواد کاملا طبیعی که برای خود دندان هم ضرر ندارد انتخاب شده بعد از مدتی می‌توانید در صورتی که از آن دلزده شدید روکش را بردارید و با دندان‌های خودتان باشید، زیرا این روکشی هیچ صدمه‌ای به دندان‌های زیری وارد نمی‌کند. او گفت هزینه این کار بیست میلیون تومان است که می‌توانم به مرور مبلغ را پرداخت کنم. مغزم از شنیدن رقم‌های درمانی سوت می‌کشید.

 در این مطب فقط کار ارتودنسی و امور مربوط به فک انجام می‌شود، در حالی که پزشکی که به صورت شیفتی با این دندانپزشک در همین مطب کار می‌کند سایر خدمات دندانپزشکی مانند پرکردن یا کشیدن دندان را نیز ارائه می‌دهد. درباره قیمت سایر خدمات دندانپزشکی از ساده‌ترین آنها که کشیدن دندان است تا سخت‌ترین آنها یعنی ایمپلنت از منشی سوال می‌کنم. او می‌گوید: کشیدن دندان 300 هزار تومان، پرکردن 700 هزار تومان و ایمپلنت هم از ده میلیون به بالا!

 این دندانپزشک هم مطبش تابلو ندارد

 با دردسر زیاد آدرس مطب یک دندانپزشک معروف دیگر را که مطب او هم در یکی از خیابان‌های شمال تهران است پیدا می‌کنم. این دندانپزشک هم مطبش تابلو ندارد؛ با اینکه خیلی معروف است ودر واقع جزو بهترین دندانپزشکان شهر است. دلیل اینکه چرا این مطب نیز تابلو ندارد مشخص است. جلوگیری از نظارت وزارت بهداشت در قیمت‌ها! مطب بسیار شلوغ است. با اینکه تابلو ندارد و اواسط هفته است بازهم عده زیادی در صف انتظار هستند تا توسط دندانپزشک معروف ویزیت شوند. منشی این مطب نیز وقتی متوجه می‌شود طالب انجام عمل لبخند هالیوودی هستم به‌شدت از این کار استقبال می‌کند و هزینه انجام این کار را 15میلیون تومان ذکر می‌کند.

 درباره قیمت سایر خدمات هم وقتی از او سوال می‌کنم متوجه می‌شوم تفاوت چندانی با مطب قبلی ندارد. پر کردن هر دندان 600 هزار تومان و ایمپلنت‌ها هم بالای چهار میلیون تومان قیمت دارند. وقتی از خانم منشی درباره ضررهای کار روکش کشیدن روی دندان یا همان طرح لبخند هالیوودی سوال می‌کنم او خیلی جدی می‌گوید: هیچ ضرری ندارد. او حتی ادعا می‌کند خودش سال‌ها این روکش را روی دندانش داشته و به تازگی آن را برداشته است بی‌آنکه دندان‌هایش آسیبی ببیند.

 این همه تفاوت قیمت از شمال تا جنوب تهران!

 مطب دندانپزشکی در خیابان المپیک تهران برای خدماتی نظیر کشیدن دندان، 100 هزار تومان، پرکردن 300 هزار و ایمپلنت بین یک و نیم تا دو میلیون تومان تعرفه تعیین کرده است، در حالی که در کلینیک دندان پزشکی دولتی شاهد در خیابان کریمخان تهران این خدمات را با قیمتی بسیار نازل‌تر نیز می‌توان دریافت کرد.

 تقریبا بین هیچ یک از مطب‌های دندانپزشکی تهران از نظر تعرفه‌ها هماهنگی وجود ندارد و قیمت‌ها بر اساس اینکه مطب در کدام منطقه تهران واقع شده باشد یا دندانپزشک آن چه اندازه موفق شده باشد برای خودش اسم و رسمی کسب کند متفاوت است. نمایندگان مجلس وظیفه نظارت بر قیمت‌های دندانپزشکی را جزو وظایف وزارت بهداشت و تعزیرات می‌دانند. خدمات دندانپزشکی در ایران از این نظر که هنوز هیچ کدام از انواع بیمه‌ها آن را تحت پوشش خود قرار نداده‌اند خدماتی لوکس و اضافی تلقی می‌شوند، در حالی که ابتدای همین ماه معاون وزیر بهداشت اعلام کرد بیش از نیمی از کلاس اولی‌ها یک یاچند دندان پوسیده در دهان خود دارند. قیمت‌های سرسام‌آور خدمات عادی دندانپزشکی مانند پرکردن دندان باعث شده است درمان دندان و رفع بیماری‌های مربوط به آن در ایران امری لوکس تلقی شود که طبقات متوسط و یامتوسط رو به پایین امکان دسترسی به آن را ندارند.
 

منبع: تسنیم

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات