شناسه خبر : 17182
94/9/1 - 11:59 - 2015-11-22 10:59:26
نکات پیاده روی اربعین به صورت سوال و جواب
زائران پیاده روی اربعین بخوانند

نکات پیاده روی اربعین به صورت سوال و جواب

ساک هایمان را چه کنیم؟ سعی کنید از کوله پشتی استفاده کنید. راحتترین نوع بار جهت حمل در این مسافت کوله هایی است که کامل روی دوش قرار می گیرد. در غیر اینصورت از ساک های چرخدار که تحمل این مسافت را داشته باشند استفاده کنید.

به گزارش فرهنگ نیوز :این متن سوال و جواب به دلیل استقبال مردم از پیاده روی اربعین توسط خبرنگار فرهنگ نیوز آماده شده است و در طول این مصاحبه سعی شده است که تمامی سوالاتی که ممکن است به ذهن مخاطبینی که برای اولین بار به پیاده روی اربعین می روند خطور می کند پاسخ داده شود، در صورتی که سوالاتی داشتید که در بین سوالات زیر نبود در قسمت نظرات همین متن درج نموده تا توسط افرادی که این توفیق را داشته اند پیاده روی اربعین را درک کنند پاسخ داده شود.

 

از کجا تا کجا باید پیاده برویم؟

زائرین ایرانی معمولاً از نجف تا کربلا را پیاده طی می کنند اما برخی از هیئات مسیر بغداد تا کربلا را طی می کنند. این درحالی است که تمامی ورودی های شهر کربلا میزبان زائرین اربعین حسینی است.

 

فاصله نجف تا کربلا چقدر است؟

فاصله ی خروجی شهر نجف تا ابتدای شهر کربلا حدود 80 کیلومتر است.

 

چه مدت پیاده خواهیم رفت؟

معمولاً این مسافت را در 3 روز و 2 شب طی میکنند. یعنی از صبح زود سه روز مانده به اربعین حرکت کرده و شب اربعین به کربلا می رسند.

 

آیا حتماً باید کل مسیر را پیاده برویم؟

خیر! هر چند که لحظه ی رسیدن به کربلا به صورت پیاده لحظه ی فوق العاده ای است و تجربه ی طول مسیر باعث می شود خستگی از یاد انسان برود اما اگر زائری به هر دلیل قادر به طی کردن راه به صورت پیاده نباشد می تواند به وسیله خودرو هایی که بین راه وجود دارد بقیه مسیر را با ماشین طی کند. این خودرو ها را ارتش آماده کرده است و معمولاً زائرین را به صورت گروهی تا کربلا می برند.

 

آیا در طول مسیر از هم کاروانی ها جدا خواهیم شد؟

بستگی به توافق شما با هم کاروانی هایتان دارد. بعضی از کاروان ها به صورت گروهی حرکت می کنند و تا کربلا با هم می رسند. برخی قرار می گذارند که مثلاً عصر اربعین یا شب اربعین فلان جا حضور داشته باشید.

 

چه کنیم که در حرکت های گروهی و دسته ای گم نشویم؟

استفاده از پرچمی که به نوعی نشان دسته ی شما خواد بود مطمئناً خوب است اما با توجه به اینکه این پرچم باید نسبتاً بلند باشد تا دیده شود دو تا مشکل اساسی دارد: اولاً اینکه کسی که این پرچم را حمل می کند مطمئناً انرژی زیادی از دست خواهد داد و باید این پرچم دست به دست شود. ثانیاً در طول مسیر تعداد پرچم ها خیلی زیاد است و تقریباً پیدا کردن پرچم کار ساده ای نیست. مگر آنکه رنگ و نوع پرچم خیلی متمایز باشد.

 

اگر در طول مسیر همراهان مان را گم کنیم چه طوری در آن شلوغی قرار بگذاریم؟

تمام طول مسیر پیاده روی از خروجی نجف تا ورودی کربلا تیر های چراغ برقی وجود که شماره گذاری شده اند. از 1 تا 1460 هر کدام از این تیرها با هم دقیقاً 50 متر فاصله دارند. به نوعی خط نشان هستند که چقدر از مسیر را طی کرده و چه قدر باقی است. معمولاً برای اینکه هم کاروانی ها با هم قرار بگذارند از شماره های این تیرها که سمت چپ یا راست مسیر پیاده روی قرار دارد استفاده می کنند.

 

آیا خانم ها یا افرادی با سن و سال بالا می توانند این مسیر را طی کنند؟

این سوال معمولاً از آنجا ناشی می شود که گمان می شود تمام این مدت 3 روز و 2 شب را باید پیاده روی کرد! در حالی که تقریباً هر چند کیلومتر استراحت می کنید و نیاز نیست که تمام این مسیر را به صورت یک نفس پیاده روی کنید. هرچند که ماشین هایی هم بین راه وجود دارد که زائرینی که از ادامه ی پیاده روی ناتوان شده اند را به مقصد برسانند اما با نگاهی به اطراف خود خواهید دید که جمعیت خانم ها و همچنین افراد مسن کم نیستند بلکه بعضی از خانم ها با بچه ای در آغوش یا افرادی با معلولیت جسمی این مسافت بلکه بیشتر از آن (از شهرهایی مثل بصره 14 روز پیاده روی تا کربلا) را طی می کنند. در کل حضور در بین جمعیتی که همگی باهم به سمت هدفی خاص در حال حرکت هستند معمولاً طی مسیر را برای انسان راحت می کند. این تجربه را در راهپیمایی های مناسبتی احتمالاً تجربه کرده اید.

 

امنیت در طول مسیر چگونه است؟ آیا اینکه ما دو شب در طول مسیر هستیم امن هست؟

امنیت بین نجف تا کربلا خیلی خوب است و در سنوات گذشته در این مسیر انفجار یا خرابکاری اتفاق نیافتاده است هرچند که در مسیر بغداد-کربلا موردهایی از نقض امنیت وجود داشته است. اما مسیر پیاده روی نجف تا کربلا جزء امن ترین مسیرهای منتهی به کربلاست و تقریباً می توان گفت از امنیت شهر نجف و همچنین مسیر آن تا کربلا و شهر کربلا مخصوصاً منطقه ای که اطراف حرمین است خیالتان راحت باشد.

 

چه کفشی باید بپوشیم؟

حتماً سعی کنید از کفش راحت استفاده کنید اگر کفش تان ذره ای پای شما را اذیت می کند این اذیت در آن حجم پیاده روی خیلی نمود خواهد داشت و مطمئناً در روز آخر که معمولاً پای انسان در اثر یک عکس العمل طبیعی تاول های کوچکی خواهد زد بیشتر اذیت خواهید شد. ذکر دونکته اینجا ممکن است مفید باشد: عرب ها از دمپایی برای پیاده روی استفاده می کنند. احتمالاً حرکت با دمپایی به مراتب راحتر از کفش نامناسب خواهد بود. همچنین معمولاً چند ساعت آخر پیاده روی که نزدیک شهر کربلا خواهید شد به خاطر فشاری که کفش به پا خواهد آورد اکثر مردم پابرهنه راه خواهند رفت زیرا پابرهنه راه رفتن راحتر از حرکت با کفش نا مناسب است.

 

ساک هایمان را چه کنیم؟

سعی کنید از کوله پشتی استفاده کنید. راحتترین نوع بار جهت حمل در این مسافت کوله هایی است که کامل روی دوش قرار می گیرد. در غیر اینصورت از ساک های چرخدار که تحمل این مسافت را داشته باشند استفاده کنید زیرا اگر چرخ این ساک ها روی آسفالت مسیر حرکت دچار مشکل شود مطمئناً مجبور به حمل این ساک ها به روش های دیگر خواهید بود که کار را برای پیاده روی دشوار می کند. ممکن است با هماهنگی با دوستانتان کسی راضی شود که ساک ها را با ماشین های عبوری به کربلا ببرد و آنجا منتظر شما باشد! اما سعی کنید تجربه ی پیاده روی را ولو با حمل ساک دستی از دست ندهید. برخی از اعراب از جعبه های میوه استفاده می کنند و یک سر طنابی را در آن حلقه کرده و سر دیگر در دست می گیرند. با کشیدن این جعبه از نجف تا کربلا هم بار خود را در آن قرار می دهند و در بعضی موارد بچه های خردسال را به وسیله این جعبه ها می کشند.

 

آیا نیاز به حمل مواد خوراکی داریم؟

خیر! تقریباً می توان گفت همه نوع خوراکی در طول مسیر به صورت رایگان در اختیار است! در خیلی از موارد صاحبان موکب ها (هیئت هایی که بین راه چادر زده اند) به اصرار شما را مجبور می کنند از خوراکی های آنها بردارید.

 

این موکب ها چیست و چه تعداد در مسیر موکب هست؟

از ابتدای مسیر تا انتهای مسیر تقریباً تمامی طول مسیر به وسیله ی چادر ها یا سازه هایی تقسیم بندی شده است که هیئات هایی از سراسر عالم مسئولیت این چادر ها را بر عهده دارند! البته قریب به اتفاق این هیئت ها قبیله های عراقی هستند. عراقی ها به هیئت، موکب می گویند.

 

در این موکب ها چه خبر است؟ و چه خدماتی به زائرین می دهند؟

خدماتی که در این موکب ها داده می شود شامل موارد زیر است

انواع پذیرایی صبحانه / ناهار / شام. طبیعتاً در این حالت حق انتخاب با شماست که از کدام چادر چه چیزی را برای ناهار یا شام انتخاب می کنید! مثلاً ممکن است جایی به اصرار شما را دعوت به قیمه نجفی کند و چادری دیگر آب گوشت پخته باشد یا حتی در ایستگاهی برای صرف ساندویچ فلافل توقف کنید! حتی تنور هم در کنار راه یافت می شود و همانجا مشغول پخت نان هستند! انواع طعام از ماهی تا انواع ساندویچ و خورشت را می توانید در طول مسیر میل بفرمایید! فرقش با جاهای دیگر دنیا در این نیست که رایگان است بلکه علاوه بر رایگان بودن اصرار صاحب طعام و التماس او برای خوردن حتی یک لقمه از طعامش هر انسانی را منقلب می کند!

 

انواع میوه. معمولاً میوه ها را در وسط راه پیاده روی به زور به دستتان می دهند!

 

انواع شیرینی جات. خرما و شیرینی های محلی عراق به وفور در طول مسیر دیده می شود.

 

انواع نوشیدنی. چیزی که شاید در تمام مسیر به صورت یکنواخت پراکنده شده است چایی شکر معروف عراقی هاست! که در استکان های کمر باریک زائران را برای رفع خستگی و عطش به سوی خود می خواند! علاوه بر چایی قهوه تلخ و آب معدنی و انواع نوشابه هم در طول مسیر توزیع می گردد.

 

محل خواب و استراحت! بعضی از موکب ها طوری شرایط موکب را طراحی کرده اند که محل استراحت زائرین باشد. در این موکب ها پتو و بالش و سایر ملزومات یافت می شود و معمولاً در هر ساعتی عده ای در این موکب ها مشغول استراحت هستند.

 

مشت و مال زائرین! در طول مسیر موکب هایی را خواهید دید که زائرین را مشت و مال می دهند! بعضی توسط دستگاه و بعضی به صورت سنتی و حرفه ای! حتی در مواردی پاهای خسته و خاکی زائرین را به زور می شویند! حتی ناراحت می شوند اگر شما اجازه ندهید که پاهایتان را بشویند!

 

ایستگاه های امدادی و توزیع دارو و ملزومات پزشکی. در طول مسیر ایستگاههای امدادی تعبیه شده است که اگر مشکلی برای کسی پیش آمد با مراجعه به این ایستگاه ها از خدمات پزشکی بهره مند شود. در طول مسیر هلال احمر ایران نیز ایستگاههایی دارد که به زائرین خدمات می دهد.

 

ایستگاه های فرهنگی. در این ایستگاه ها بسته های فرهنگی از مداحی تا پوستر و مطالب و بروشور های فرهنگی توزیع می شود.

 

خدمات متفرقه! برخی از موکب ها دست به نوع آوری زدند و خدماتی به مردم ارائه می کنند که ممکن است مورد نیازشان باشد مثلاً موکب هایی هستند که خیاط در آنها نشسته و با نخ و سوزن و چرخ خیاطی آماده است تا مشکل لباس یا کیف دستی شما را برطرف کند! در موکب هایی کفاش نشسته! در موکب هایی برخی با تلفنی در دست التماس می کنند که از تلفن آنها استفاده کنی و با هرجای دنیا که میخواهی تماس بگیری!

 

در طول مسیر چه نوع لباسی مناسب است؟ آیا گرمای هوا زیاد است؟

با توجه به اینکه هم اکنون اربعین در سرما قرار دارد گرمای هوا به هیچ وجه اذیت کننده نیست و علاوه بر آن در ساعات شب و همچنین صبح هوا خیلی سرد هم خواهد شد. و بهتر آن است که لباس گرم به اندازه کافی بردارید.

البته با توجه به پیاده روی طولانی مدت امکان عرق سوز شدن وجود دارد که با پوشیدن لباس های مناسب و یا استفاده از لباس های زیر ورزشی که کشتی گیران به صورت کاملا جذب استفاده می نمایند از این اتفاق جلوگیری نمایید.

 

آیا برای پیاده روی پول همراهمان باشد؟

معمولاً به خاطر رایگان بودن خدمات در طول این سه روز هزینه ای نخواهید داشت اما مقدار کمی پول هم ضرر نخواهد داشت بهتر است از پول ملی خود عراق استفاده کنید (دینار عراق)

 

اگر شارژ موبایلم تمام شد چه کنم؟ اصلاً برق وجود دارد یا خیر؟

در طول مسیر موکب هایی هستند (تقریباً هر 1 کیلومتر) که در کنار جاده پنل های 15تایی یا 20تایی برق گذاشته اند و زائرین دستگاههای برقی خود را در این پنل برای شارژ و استفاده زده اند.

 

محل خواب چگونه است؟ و چه نکاتی را باید برای محل خواب در نظر گرفت؟

برای محل خواب طول روز با توجه به وجود خورشید و گرمای نسبی هوا خیلی نکته ی خاصی وجود ندارد. اما برای خواب پیشنهاد می شود که اولاً قبل از ساعت 8 محلی را برای خواب از بین موکب های طول مسیر انتخاب کنید ثانیاً با توجه به سرمای شب سعی کنید به جای چادر در موکب هایی که ساختمان دارند و گرمتر هستند اطراق کنید. احتمال اینکه بعد از ساعت 11 شب جای گرم و مناسب گیر بیاورید کمی سخت خواهد شد. ذکر چند نکته در اینجا اهمیت دارد اولاً جای خواب مناسب برای خواهران و برادران در طول مسیر وجود دارد ثانیاً کسی بدون جای خواب نخواهد ماند! چون جا  و ملزومات خواب مثل پتو و بالش به اندازه کافی هست فقط باید بتوانید موکبی که هنوز کامل پر نشده را پیدا کنید اگر از خود اهالی بخواهید برایتان معرفی می کنند که کجا هنوز برای خواب جا دارد.

 

در طول شب شرایط پیاده روی چگونه است؟

معمولاً بعد از ساعت 9 شب مسیر پیاده روی خلوت تر می شود و اکثر موکب داران تا اذان صبح استراحت می کنند اما در این میان کم نیستند موکب دارانی که شب را هم متناسب با سرمای شب خدماتی ارائه می کنند که زائرین شب رو را کمک کند. به عنوان مثال چایی و شیر داغ و حتی هدبند! برای جلوگیری از سرمای شب در طول شب توزیع می شود و عده ای هستند که ترجیح می دهند تا اذان صبح پیاده روی کرده و بعد از طلوع آفتاب بخوابند.

 

سرویس بهداشتی و وضعیت بهداشت مسیر چگونه است؟

هرچند که جمعیت زیادی در مدت زمان کوتاهی در این مسیر تردد می کنند اما به لطف اهل بیت و عشق خدام الحسین مسیر از لحاظ بهداشتی وضعیت مناسبی دارد و همچنین سرویس های بهداشتی (حمام و توالت) به صورت مرتب توسط خادمین تمیز می شود و اغلب سطح بهداشت در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارد. هرچند پیشنهاد می شود در کوله ی همراهتان یک صابون داشته باشید.

 

چه کنیم بیشتر بهره ببریم؟

همانطور که عراقی ها خود را برای پذیرایی از شما از مدت ها قبل آماده می کنند شما هم برای تاثیر گذاری بیشتر روی آنها و بالا بردن سطح علاقه و همچنین فکر آنها کار کنید/ به عنوان مثال تجربه ی ما در سنوات گذشته نشان داد بچه هایی که در طول مسیر ایستاده اند و به زائرین نگاه می کنند و گاهاً حتی با اصرار به شما خوراکی تعارف می کنند با یک اسباب بازی کوچک یا حتی یک بسته پاستیل چقدر به سر شوق آمده و مطمئناً در دراز مدت تاثیر این حرکت در ذهنشان و تصورشان راجع به شیعیان و حتی ایرانیان چقدر مثبت خواهد بود. حتی آماده کردن بسته های فرهنگی به زبان های عربی یا انگلیسی و توزیع آن بین مردمی که پیاده می روند تاثیر گذار است. گاهی یک پوستر یا یک عکس کوچک مذهبی با یک جمله ی عمیق تاثیر شگرفی بر ذهن مخاطب خواهد گذاشت. روی تاثیر گذاری متقابل چه برای موکب داران چه برای سایر زائران از سراسر جهان برنامه ریزی کنید.

 

اگر در طول مسیر با همکاروانی ها به صورت گروهی اطراق می کنید بهتر است که برنامه ای برای آن محل در نظر بگیرید مثلاً ذکر مصیبت یا مداحی و ... چون هم بعضی از موکب ها سیستم صوتی دارند که در اختیار می گذارند هم اینکه در طول مسیر به خاطر صدای زیاد بلندگو ها که دائماً در حال پخش نوای مداحی عربی هستند احتمالاً نمی توان مراسم یا مداحی داشت و گوش کردن به همین نواها و دیدن صحنه هایی که از جلوی چشم انسان در حال عبور است برای آماده شدن دل و توجه آدمی کافی است.

 

زیارت حسین با خستگی پیاده روی گویی مزه ای دوچندان دارد و اینجاست که پا و دل با هم ارتباط پیدا می کنند! در طول مسیر هنگامی که پاهایمان خسته یا حتی در مواردی جراحتی کوچک پیدا می کند کافی است برای آماده شدن دل. کمی اگر مرغ دل را پرواز دهی به وضوح کاروانی را خواهی دید که از کربلا به سوی شام به اسیری می روند و وقتی نگاهت را به طرفین بر میگردانی و میبینی اینچنین با عزت در حال راه رفتنی و اینچنین از تو پذیرایی می شود مطمئناً با خود می گویی این کجا و آن کجا؟ اینجاست که آدمی می گوید: لایوم کیومک یا اباعبدالله

 

به منظور دریافت آخرین مطالب، مداحی ها و نرم افزارهای مربوط به اربعین و پیاده روی اربعین در خبرنامه فرهنگ نیوز، عضو شوید (برای عضویت اینجا کلیک کنید)دیدگاه ها

سلام،انشاالله بحق آقا امام حسین زیارت کربلا نصیب تمام محبین آقا حسین (ع)بشه از جمله شما.من امسال به یاری آقا امام حسین(ع)برای بار دوم پیاده راهی کربلا میشم.باور کنین تا کربلا نرین متوجه نمیشین کربلا یعنی چی؟اولین قدم رو که در راه کربلا گذاشتی هر سختی ،سرما گرما پا درد سردرد و و و همه و همه برات مثل عسل شیرین میشه.برای من که اینطور بوده و رنج راه رو به جان میخرم که خسته اما عاشقانه وارد حرم مطهر آقا امام حسین بشم.البته یادمون نره که در کنار بارگاه مبارک امام حسین (ع) بارگاه منور قمر منیر بنی هاشم صفا و جلوه خاصی داره.یا حسین
سلام منم خواستم خوشبین باشم ولی نشد. اینایی که منفی دادن از قصد منفی دادن. اگه توجه کنی همه ی کامنت ها حداقل 8 تا منفی دارن. در حالی که خیلیشون 5 تا مثبت هم ندارن. متاسفانه بعضی از افراد بی فرهنگی و بی ادبی رو افتخار میدونن.
تقریبا کاروان هایی که پیاده روی داشتند ثبت نامشون تموم شده مگر اینکه خودتون اقدام کنید که کار ساده ای نیست یا اینکه با کسانیکه تجربه سفر انفرادی داشتند همراه بشید
برای کسانی که از کشوری غیر از ایران دوست دارند در این راهپیمایی شرکت کنند و احتمالا باید با هواپیما بیا ند عرا ق ویزا چگونه است آیا عراق از ایرانی ها ویزا میخواد؟ سوال دوم برگشت از کربلا تا نجف چگونه است؟
خیلی استفاده کردم، توضیحات بسیار مفیدی بود مخصوصا بخش "چه کنیم بیشتر بهره ببریم؟" از همگی التماس دعای فراوان دارم که بتوانم حداکثر استفاده را از این سفر معنوی بکنم.
سلام فرار است انشاالله ما یکروز قبل از اربعین از طریق تور حج و زیارت از اصفهان پرواز داشته باشیم به نظر شما روز اربعین مارا کربلا می برن ممنون
سلام من دارم با دوستانم به صورت شخصی به کربلا میرویم آیا میشود از بغداد تا کربلا پیاده رفت یا فقط از نجف تا کربلا وآیا میتوان به صورت انفرادی رفت که پاسپورت هم داریم ممنونم ایشلا قسمت شما و عاشقان شود نایب الزیاره هستیم
سلام وضعیت بهداشت چگونه است آیا نیازی به تزریق واکسن کزاز و برنشیت و آنفولانزا هست اگر جواب مثبت باشد چه وقت بایستی انجام شود؟ من پس فردا عازم هستم آیا اگرفردا تزریق کنم موثر میباشد لطفا پاسخ عاجل دهید متشکرم
...دلم تنگه...برای حرم تو.. به امام زمان عج قسم پارسال پیرمردها و پیر زنها رو میدیدم که چه با اشتیاق از صدتا جوون راه میرفتم.والله اربعین یه چیزه دیگه است..قابل وصف نیست دعا میکنم امسال هم مثل سال قبل پیاده برم کربلا.
السلام علیک یااباعبدالله. خوش به سعادت اونایی که رفتن کربلا توروخدا دعا کنید منم برم عشق کربلا افتاده تو سرم داره دیوونم میکنه.التماس دعا
اگه قسمت شد رفتم برای همه کسا یی که دوست دارن برم دعا می کنم اونجا دعا ها خیلی زود براورده میشه من 2ماه پیش که زن دایی م رفت کربلا گفتم دعا کن امسال هر جور شده برم کربلا فکر می کنم دیگه داره قسمت میشه .
اگه قسمت شد رفتم برای همه کسا یی که دوست دارن برم دعا می کنم اونجا دعا ها خیلی زود براورده میشه من 2ماه پیش که زن دایی م رفت کربلا گفتم دعا کن امسال هر جور شده برم کربلا فکر می کنم دیگه داره قسمت میشه .
همه ما فدای امام حسین من هم خیلی اشک ریختم چند سال اشک ریختم اگه میخوای زیارت کربلا نصیبت بشه به امام رضا ع توسل کن امام رضا باید اجازه نامه شما را امضا کند من دو ماه پیش عید قدیر کربلا و نجف بودم و اگر خدا بخواهد چند روز دیگر عازم هستم برای اربعین برایتان آرزوی توفیق زیارت نجف اشرف و کربلای معلی را دارم
سلام خیلی ممنون واقعا زحمت کشیدید.عالی بود من شنیدم از بعد از طهر اربعین تا شب دیگه همه موکب ها جمع میشه.چطوری بعد از اربعین اونجا بمونیم؟باید سریع برگردیم؟وضعیت خواب توی کربلا چطوری؟؟
من رفتم شنیدن کی بود مانند دیدن کسانی که میخاهند بروند حتما این نکاتو توجه کنند 1:از دمپایی سبک استفاده کنند و اون رو روی زمین بکشند وگام برندارند2:روزی دو بار مولتی ویتامین وپنج بار ژلوفن بخورند3:جو گیر نظریهانشوندو زیاد نخورند چون سنگین میشوند ونمیتوانند راه بروند التماس دعا
میتونید هم دینار هم دلار و حتی پول ایران هم داشته باشید. ولی کارت خان ؟؟؟!! اخه اونجا ی کشور دیگه است و سیستم بانکی مستقل داره! چطور میشه کارت کشید!
من پارسال این توفیق نصیبم شد. فوق العادست . دلم پر میکشه واسه دوباره رفتن! البته امسال هم ویزامو گرفتم ولی احتمال داره نتونم برم! میتونید هم دینار هم دلار و حتی پول ایران هم داشته باشید. ولی کارت خان ؟؟؟!! اخه اونجا ی کشور دیگه است و سیستم بانکی مستقل داره! چطور میشه کارت کشید!
واستون بگم که خیلی از مشکلات که فکرشو میکنین اونجا خود بخود رفع میشه! یعنی وقتی لطف و محبت موکب هارو که کاملاً مخلصانه دارن به زوار خدمت میکنن رو ببینین خودش بجای چن بسته قرص انرژی زا کمکتون میکنه! یعنی شیعیان عراق یجور بهت خدمت میکنن که از خجالت آب میشی! فقط یسری چیزا ضروریه. مثل :کیسه خواب،کفش راحت(حتی دمپایی)،لباس گرم(که شبا سرمای سوزناکی داره)،ماسک(ترجیحاً داشته باشید چون توی مسیر بعضی وقتا باد شدید و گرد وخاک میشه!) و ی تسبیح و ی زیارتنامه عاشورا هم خالی از لطف نیست که تا خود کربلا به آقا وصل بشین. تورو خدا برام دعا کنید که شرایطم جور بشه بتونم دوباره برم پابوس آقام ........لبیک یا حسین.........
با سلام و تشكر بخاطر توضيحات خوبتون من امسال براي اولين بار ميخوام در ايام اربعين به زيارت كربلا برم ويزاي انفرادي هم گرفتم فقط ميخوام با دوچرخه اين مسير رو طي كنم. به نظر شما آيا منعي يا مشكلي براي اين كار هست.
سلام . خیلی ممنون از راهنماییتون خیلی خوب بود . من خیلی دوست دارم برم . من کلاس هشتم هستم و دوستم همراه خانواده اش میس خواهد برود به منم گفته بیام . نمیدونم با این سنم ک قانونی نیست چطوری میتونم برم . الته اگه آقامون بطلبه همه مون انشا ا.. میریم . بچه دعا کنید انشا ا.. امام حسین بطلبه عازم بشم برای همتون دعا می کنم.
سلام.من عاشقانه آرزوی زیارت کربلا درسینه ام افتاده.......اما متأسفانه پاسپورتم تاریخش گذشته!چطوری میتونم به جمع زائرین بپیوندم؟ خواهش دارم سریع جوابم بدید....ممنون میشم
سلام شنیدم با کارت ملی هم فقط برای 3 روز آخر اجازه تردد می دهند . یعنی رفت و برگشت فقط در این 3 روز ولی مطمئن نیستم . اگر مثل ما اهل خوزستان هستید که مشکلی ندارید فوقش میرید اگر اجازه ندادند برمی گردید و در غیر این صورت بهتره سوال کنید .
برادرم تنگي نفس دارد و ميخواهد براي اربعين در كربلا باشد ميگويد با ماشين ميرود . آيا وسيله اياب ذهاب تا صحن مطحر براي افراد بيمار وجود دارد. چون ايشان قادر به طي مسافت بيش از ده متر نيست. لطفا راهنمايي كنيد.
سلام من میخوام اگه عمری باشه سال دیگه با بچه هام (دو پسرنوجوان) و شوهرم برم نگران بهداشتی بودن مواد غذایی و نوشیدنی در بین راه هستم اوضاع بهداشتی بودن مواد غذایی در موکب ها چطور است ؟آنچه در تلویزیون دیدم همه چیز در معرض گرد و خاک و نور خورشید بود ؟!!1
سلام بخدا پیامای شمارو که میبینم دلم پر میکشه برای کربلا...من یع تبعه افغانی هستم که مدرکم کارته میخواستم بدونم راهی هست که ما هم عازم کربلا بشیم خواهشن راهنمایم کنید ممنون...از خیلیا شنیدم که نمیزارن خب ما افغانیا چی کار کنیم نباید آقامونو ببینیم خواهشن یه راه حل برام پیدا کنید ممنون
سلام. من خیلی دوست داشتم تو راهپیمایی اربعین امسال باشم. اما شل جنبیدم و نشد. مطلبتون من رو برد تو راهپیمایی و دلمو خیلی سوزوند. ممنون از شما و به امید اینکه هممون بتونیم سال دیگه تو این راهپیمایی شرکت کنیم.
درطول سفر پذبرائي هاي بسيار خوشمزه اي هشت اما موقع خوردن بايد حتما با بسم الله تطهيرش كرد چون كمترين استاندارد بهداشتي در آن بكار نرفته اما نمي دانم چطوري مني كه اينقدر وسواسي بودم ! و تا هفت بار شويي نميكردم لب به خودرني نمي زدم ! اونجا از يك موكب پذيرايي هم دست خالي رد نشدم! هيچ طوريمم نشد كه نشد.. قفط بسم الله يادتون نره...
یه پیشنهاد براتون دارم به هیچ وجه من الوجود با کاروان نرید.اگه دفعه اولتونه حتما با افراد با تجربه برید چون اربعین همچی رایگان هست کاروان یعنی بزرگترین اشتباه و حماقت چرا کاروانهایی هم هستند که همچیشون رو اصوله و مرتب و متعهد هستند اما بغیر از اربعین. فقط جای خواب هست که خیلی راحت میتونید تو نجف و کربلا پیدا کنید{یا حسینیه و یا خونه} هتلها که کلا پر میشه و اگرم جای خالی داشته باشن به قیمت خیلی بالایی میدن امنیت نجف و کربلا خیلی عالیه.طوری که ما تموم شبایی که عراق بودیم رو مهمون خونه های اونا بودیم. از بردن وسایل سنگین و ساک دستی و ... جدا خودداری کنید.همه چی میدن{میوه.غذا.آب.دارو و...} تمیز و بهداشتی.از بهترین هاشم میدن حتما کتونی یا کفش نرم و راحت پاتون باشه کوله پشتی جم و جور و سبک ببرید وضعیت دستشویی و حمامشون هم معمولیه نیازی هم نیست دینار بیرید و بگیرید چون اونجا پول ایرانی رواج داره بغیر از مهر و تسبیح چیز دیگه ای نخرید فقط بفکر زیارت باشید.مگه دوباره کی ممکن قسمتتون بشه انشاالله همه قسمتشون بشه که برن زیارت آقا التماس دعا
سلام خیلی خوبید ممنون، من خیلی عوض شدم نظر کردم پیاده برم کربلا اربعین فقط سال سوم دبیرستانم میخواستم ببینم مدرسه اشکالی نمیگیره کلا چند روز میشه؟سوال دومم من خیلی پول ندارم و نمیتونم پاسپورد بگیرم میخواستم ببینم میشه با شناسنامه رفت یا نه؟ لطفا برام ایمیل کنید جواب رو
السلام علیک یااباعبدالله وعلی اخیک العباس رفیقا دعا کنید امسال قسمت من هم بشه برم پابوس ارباب وآقاابلفضل(علیه السلام) التماس دعا
با سلام من 15 ساله از امام رضا طلب بخشش میکنم ولی نمیشه حالا میخوام از اصفهان پیاده برم مشهد بدون پول و پیاده لطفا مواردی که لازمه بهم یاد بدین ن ا... توفیق دعام کنید
السلام علیک یا اباعبدالله وعلی اخیک العباس-التماس دعا دارم از تمام زائرین حرم عشق.من 5 سال پیش بامادرم کربلا رفتم و سرورم مهرخوشبختی رو زد به تمام زندگیم.امسال باردارم و نمیتونم برم اما شوهرم انشاالله میره تورو خدا هرکدوم رفتید من و بچه م رو هم دعا کنید:خدا بعد کلی انتظار بهم هدیه اش داده.پیشاپیش زیارتتون قبول درگاه حق.
با سلام خدمت همه وانشاالله که خداوند قسمت همه بکندمنهم بیاری خداوند عازم هستم سئوالم اینه خدمات برگشت به چه صورت میباشد و ماچگونه تاریخ رفت و برگشتمان را تنظیم کنیم؟ با تشکر از پاسخ مهربانانه شما موفق باشید. /
سلام یک سوال داشتم من۱۶سال سن دارم به نظر شما میتوانم این مسیر را طی کتم یه سوال دیگه به علت جمعییت زیاد خفه نمیشویم اگر قادر به پاسخ گویی هستید
سلام بله که میتونی بری...بابا معلولان جسمی دارن خودشون رو رو زمین میکشونن و میرن...تو که سالمی...یک نگاه به عکسای پیاده روی اربعین سال های گذشته بنداز... نه که خفه نمیشی...همه که یک زمان حرکت نمیکنن...باباجان تو فیلم و عکس های پیاده روی های اربعین سال های قبل رو نگاه کن
سلام بله که میتونی بری...بابا معلولان جسمی دارن خودشون رو رو زمین میکشونن و میرن...تو که سالمی...یک نگاه به عکسای پیاده روی اربعین سال های گذشته بنداز... نه که خفه نمیشی...همه که یک زمان حرکت نمیکنن...باباجان تو فیلم و عکس های پیاده روی های اربعین سال های قبل رو نگاه کن
کسایی که ثبت نام نکردن برا پیاده روی اربعین خیلی راحت میتونن بیان استان ایلام البته با ویزا بعد از مرز مهران برن.من خودم مهرانیم.هرسال انفرادی بیشتر از کارون میره وراه هم شلوغه با مردم راحت میشه برین.ایشاله قسمت همه بشه
سلام،خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون،آیا کسانی که سنگ کلیه دارن میتونن در این راهپیمایی شرکت کنن؟التماس دعا،برای منم دعا کنید تا انشااله بتونم بیام
سلام میخواستم بپرسم با توجه به حضور داعش در منطقه امنیت مسیر حرکت از مرز های ایران تا نجف چگونه است و ایا این مسیر ها از امنیت قابل قبولی برخوردارند? ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره بیان کنه
سلام توی مسیر نجف و کربلا همراه اول وای فای قرار داده. نرم افزار ساینا رو نصب کن. وای فای رو تو عراق روشن کن بعدش به وسیله ساینا با ایران ارتباط برقرار کن. التماس دعا.
سلام ما که هر سایتی رو گشتیم فقط از مسیرهای داخلی عراق توضیح دادن در حالی که اول سافرا رو رباید تا دم مرز عراق راهنمایی کرد بعد از عراق بگیم ولی هنوز نرفتیم مرز از عراق دارن توضیح میدن
من نوزده سالمه میخوام تنهایی برم میخواستم بدونم سخت نیست؟؟اونجا به مشکل نمیخورم؟؟واسه برگشت باید چکار کرد؟چجوری باید از کربلا برگردم تا مرز ؟؟؟اگه میش زودتر جواب بدید
سلام به همه ی شما عزیزان .من 15سالمه و چهارشنه 4/9/94 زائر کربلا هستم انشالله .انشالله قسمت همه باشه .من دومین بارم است دوسال پیش سال تحویل بین الحرمین بودم واقعا جاتون خالی . اونایی که تا الان نرفتن شده فرش زیر پاهاتون رو بفروشید برید بخدا جایی از ان جا بهتر نیست
سلام ماثبت نام کردیم و چهارشنبه به امید خدا عازمیم من خیلی دلم می خواد برم تا شایدادم بشم برای رفتن خیلی تلاش کردم ولی خیلی میترسم ،می ترسم لیاقتشونداشته باشم بار خطاهام خیلی زیاده وهرکاری میکنم خوب باشم بازم می لغزم دلم خیلی گرفته نمی دونم چی کار کنم؟؟یا امام حسین منه بی لیاقتو هم می طلبی؟؟شماکه کرمتون خیلی بیشتر از این حرفاست خودتوندست ماروهم بگیرین
عشق نه ، چیزی فراتر از آن مگر رنج ره را بر آدمی هموار سازد ... برای امثال منی که قراره چنین موهبتی نصیبش بشه ... تجربه ی گذشته تون رهگشا بود. ولی کاش میگفتی با وجود ازدحام جمعیت آیا زیارت ضریح این دو مرد بزرگ و شریف ممکن هست یا ......؟
عشق نه ، چیزی مگر فراتر از آن رنج ره را بر آدمی هموار سازد ... برای امثال منی که قراره چنین موهبتی نصیبشون بشه ... تجربه ی گذشته تون رهگشا و قابل تقدیر بود. ولی کاش میگفتی با وجود ازدحام جمعیت آیا زیارت ضریح این دو مرد بزرگ و شریف ممکن هست یا ......؟
سلام منو دو ستم میلاد مهدیون هر دواهل زنجانیم و الان تو مرز مهرانیم از زنجان تا کربلا رو نذر کرده بودیم که با دوچرخه بریم با دوچرخه از زنجان تا مهرانو با دوچرخه اومدیم و انشاالا قراره یه ساعته دیگه به طرف نجف راه بیوفتیم
سلام.من میخوام امسال برم. خیلی دلم میخواد برم .دعا کنید که بشه. ی سوال خیلی ذهنمو درگیر کرده.اونم اینه ک این پذیرایی به این گستردگی اونم از ایرانیا ؛ جدای اینکه خب هییت هستند و دنبال ثواب و اجرش هستن ؛ دلیلش چیه ؟ چرا این همه با علاقه پذیرایی میکنن.با این وسعت .با این همه امکانات.فقط برای عشقشون به زائرای امام ؟؟؟ یا اینکه ایران پشتشون ایستاده توی سختیا و جنگاشون ؟؟؟
با سلام گروه تولید هم راه در راستای اقتصاد مقاومتی اقدام به تولید چرخ دستی ای مخصوص پیاده روی اربعین کرده است : این چرخ دستی با طراحی کاملا صنعتی و محکم ، دارای صندلی تاشو جهت نشستن افراد تا 100 کیلو گرم ، چرخ های بلبرینگی جهت حمل بارهای سنگین و مسافت های طولانی ، کوله پشتی نصب شده روی چرخ دستی که جدا پذیر هم می باشد با بهترین نوع پارچه ضدآب و طراحی کاملا کاربردی جهت جداسازی اشیاء سفر از یکدیگر به سایت ما حتما سر بزنید www.arbaeenhamrah.ir
باسلام واحترام، تبلیغاتی دیدم مبنی بر حمایت مالی ایرانسل ازطرحهایی که درخصوص نیازمندیهای زائرین اربعین حسینی ع باشد. لطفا بیشتر توضیح دهید ؟
باسلام واحترام، تبلیغاتی دیدم مبنی بر حمایت مالی ایرانسل ازطرحهایی که درخصوص نیازمندیهای زائرین اربعین حسینی ع باشد. لطفا بیشتر توضیح دهید ؟
باسلام واحترام ، طرح خلاقانه و نوینی تحت عنوان«سقاخانه بزرگ قرآن وعترت»ویژه تمامی حرمهای مطهر ومسیرپیاده روی زائرین اربعین حسینی (ع)را پی ریزی نموده‌ایم. عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتروارائه پیشنهادات به کانال تلگرامی tarh114@ مراجعه فرمائید.
یه سری چیزها الکی گفته شده من پارسال اربعین بودم چه بچه ها چ بزرگسالا هیچی از ما نمیگیرن شاید میترسن مسموم باشه شب ساعت هفت ک شد موکب خودتونو بگیرید ک پر بشه اسیریه پارسال من اشتباه کردم باید ساعت هفت موکب رو بگیرید و جای خابتون رو مشخص کنید من امسال با خودم کیسه خاب میبرم ک راحت همون دم در تو فرش هایی ک میزارن بخابم قبل از خاب وضو بگیرید ک موقع نماز صبح وضو گرفتن کار حضرت فیله با همه مهربون باشید عشق کنید تا میتونید پیاده روی کنید ک ثواب کنسد من پارشال چهار پنج تا ذکر اصلی بود روزی هر کدومو هزار تا میگفتم تو نت سرچ کنید ذکراشو در بیارید نماز صبحو ک خوندید راه بیافتید زود روشن میشه هوا یکم سرد هست ولی زود گزم میشه صبحانه و ناهارم ک همه جا ریخته صابون یکبار مصرف حتما همراهتون باشه حتمااااا صابون یکبار مصرف باشه هااااا منم امسال سال نود و پنج دوباره میخام برم خوش بگذره دوستان
راستی برادر ،فک نمی کنی تو خواب وضو گرفتن گناهه؟شرنده نکنه میخوای تو خوابت هم عبادت کنی.؟؟؟؟؟؟؟؟لزفا نسنجیده نحرفید گناه داره والله.
یا قمر بنی هاشم شما رو ب حسین تشنه لب قسم میدم واسم دعا کنید بتونم اربعین امسال یکی از زایرین آقامون باشم. برای اینکه بخوام تنها سفر کنم واسه گرفتن ویزا چ اقداماتی باید انجام بدم؟؟؟
1.ایا کسانی که به زبان عربی اشنایی ندارند در طول مسیر به مشکل میخورند؟ 2.ایا در طول مسیر موکب های ایرانی نیز وجود دارد؟
يا عرض سلام و خسته نباشيد شخصي به علت بيماري ديابت ترياك مصرف ميكند ميخواهد بداند ك مشكلي در لب مرز از نظر بازرسي بدني دارد يا خير لطفا راهنمايي كنيد
سلام میشه به من بگین آیا زائرین زن و مرد کربلا را از هم جدا میکنند؟ من با پدرم میخوام برم ولی بهم گفتن زن و مرد را از هم جدا میکنند میشه پاسخ بدین
با سلام . من میخوام ثبت نام کنم از طریق مرز مهران برم کربلا دفعه اوله اما من قرص متادون مصرف میکنم میتونم 4 تا دونه همراه خودم ببرم؟ تو فرودگاه یا مرز بازدید میکنن؟ گیر میدن به این قرص؟ خواهش کسی اطلاعات کامل داره بگه خیلی مهمه برام.
من 11 سالمه ویزا گرفتیم امروز، تصمیم داریم من با مادر و خاله ام 23 به کربلا ملی مشرف شویم دوستان عزیزم امیدوارم خدا قبول کنه و قسمت همه دوست داران مولا این سفر روحانی بشود ما که از آرزوهامون است
دوست بزرگوار با اين ازدحام ميليوني به نزديك شدن به حرم زياد اميدوار نباشيد. يكم به تصاوير نگاه كنيد با توجه به حجم جمعيت و تصاوير حرم مقياس دستتون مياد. التماس دعا
خیلی دلم شکسته ک برم کربلا ولی قسمت نشد نامزدم بیماری قلبی داره امروز راهی شد خیلی نگرانشم تازه قلبشو عمل کرده سپردمش ب ابالفضل ک نگهدارش باشه شماهم واسش دعا کنید سالم برگرده
تورو بخدا برای منم دعا کنید شوهرم بهم اجازه زیارت آقام حسین رو بهم نمیده دلم شکسته اجازه خروج ندارم تلویزیون که راهپیمایی اربعین رو نشون میده قلبم میگیره یعنی منو فراموش کردن که آقا منو ن میطلبه.

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات