شناسه خبر : 215902
95/5/2 - 09:42 - 2016-7-23 09:42:14
جایگاه روحانی و احمدی نژاد در یک نظرسنجی

جایگاه روحانی و احمدی نژاد در یک نظرسنجی

نتایج یک نظرسنجی که به تازگی انجام گرفته حاکی افزایش بدبینی مردم ایران نسبت به انجام تعهدات آمریکا در چارچوب توافق برجام است.همچنین بنا بر این نظرسنجی محبوبیت حسن روحانی کاهش و محبوبیت محمود احمدی‌نژاد افزایش داشته است.
به گزارش فرهنگ نیوز، بر اساس گزارش   مرکز مطالعات امور بین‌الملل و امنیت دانشگاه مریلند، برنامه مشاوره عمومی این دانشگاه، به همراه موسسه نظرسنجی ایران‌پل از طریق مصاحبه تلفنی با ۱۰۰۷ نفر در ماه گذشته میلادی (ژوئن) افکار عمومی در ایران را یک سال پس از توافق هسته‌ای مطالعه کرده‌اند.

برپایه نتایج این نظرسنجی، اکثریت ایرانیان مانند سال گذشته همچنان از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند، هرچند میزان حمایت حدود ۹ درصد پایین آمده و از ۷۶ درصد به ۶۳ درصد رسیده است. یک سال پیش و وقتی توافق هسته‌ای به دست آمد ۴۳ درصد "به شدت" و ۳۳ درصد "تاحدی" حامی توافق بودند که این دو میزان در ماه گذشته به ترتیب به ۲۲ و ۴۱ درصد بوده‌اند.

شرایط اقتصادی پس از برجام

نویسندگان گزارش می‌گویند که احتمالا یک دلیل پایین آمدن حمایت از توافق این است که دستاوردهای اقتصادی به اندازه انتظارات نبوده است. نتایج نظرسنجی سال پیش نشان می‌داد که یک سال پیش ۶۳ درصد ایرانیان انتظار داشتند که توافق هسته‌ای ظرف یک سال به بهبود ملموس وضعیت اقتصادی منجر شود، اما اکنون ۷۴ درصد ایرانیان معتقدند که در یک سال گذشته شرایط زندگی بهبود نداشته و تنها ۱۲ درصد آنها می‌گویند بهبودی در شرایط احساس کرده‌اند.

افزایش بد بینی به آمریکا

این تغییر نگرش درباره توافق در جنبه‌های مختلف آن دیده می‌شود. سال گذشته ۵۹ درصد مردم فکر می‌کردند که همه تحریم‌های آمریکا در چارچوب برجام رفع می‌شود، اما اکنون ۲۳ درصد آنها چنین تصوری دارند.

گزارش دانشگاه مریلند و ایران‌پل می‌گوید که اکثر شرکت کنندگان در این نظرسنجی (۶۴ درصد) مانند سال گذشته تصور می‌کنند که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به هیچ وجه اجازه دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران را نخواهند داشت، و تنها ۲۲ درصد پاسخ‌دهندگان می‌دانسته‌اند که ایران پذیرفته که تحت شرایطی بازرسان آژانس به پایگاه‌های نظامی دسترسی داشته باشند.

اکثریت بزرگی از شرکت کنندگان در نظرسنجی (بالای ۸۰ درصد) مانند سال گذشته فکر می‌کنند توسعه برنامه هسته‌ای برای ایران بسیار مهم است.

یکی از تغییرات چشمگیر افکار عمومی مرتبط با توافق هسته‌ای به نقش آمریکا در این رابطه برمی‌گردد. سال گذشته ۴۵ درصد ایرانیان تصور می‌کردند که آمریکا تعهداتش در قالب برجام را انجام می‌دهد، اما هم‌اکنون تنها ۲۶ درصد مردم چنین باوری دارند. در مقابل ۴۱ درصدی که فکر می‌کردند آمریکا تعهداتش را انجام نمی‌دهد به ۷۲ درصد افزایش یافته‌اند.

کاهش محبوبیت روحانی وافزایش محبوبیت احمدی‌نژاد

در تحقیق دانشگاه مریلند و ایران پل، از پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی پرسیده شده است که اگر امروز انتخاباتی برگزار می‎شد، میان حسن روحانی و محمود احمدی‌نژاد به چه کسی رأی می‌دادند. سال گذشته ۵۳ درصد گفته بودند که به حسن روحانی رأی می‌دهند، که این میزان امسال به ۴۵ درصد کاهش یافته است.

در مقابل، ۲۷ درصدی که سال گذشته گفته بودند به محمود احمدی‌نژاد رأی می‌دهند امسال به ۳۷ درصد افزایش یافته‌اند.


دیدگاه ها

سلام. شما رو نمیدونم ولی من یکی که ان شا الله سال دیگه با کله به احمدی نژاد رأی خواهم داد و به یاری خدا، اولین رئیس جمهور چهار ساله رو برای کشور مون ثبت خواهیم کرد.
ما که با امریکا مشکلی نداریم تکلیف اون مشخصه از ابتدا هرکاری خواست کردیم . هروقت کوتاه اومدیم اون پررو تر شد و... ولی جناب آقای روحانی با شما مشکل داریم . از روز اول نفهمیدیم حرف حسابتون چیه . به قول مقام معظم رهبری ما که از برجام سردرنیاوردیم . گفتید خوبه گفتید صبر کنید . گفتید درهای دنیا به رومون واشده . گفتید بانکها با هامون مبادله ارزی میکنند و گفتید و گفتیدو گفتید حالا انتظار دارید واستون چیکار کنیم بازم باورتون کنیم . متاسفم
محمد من خودم بچه شهرستانم ولی توی تهران کار میکنم البته از سال هشتاد و شش از موقع اجرا برجام میبینم که وضعیت کار بسیار خراب شده و بازار راکد شده اما مدام میبینم که توی تلویزیون میگن اقتصاد طبق آمارها از رکود عبور کرده نکنه این آمار رو از کشورهای اروپایی وارد کردین فک میکنم این دولت از سیاست دروغ استفاده میکنه منتها آنقدر تکرار میکنه که همه باورشون بشه
من همبشه حامی احمدی نژادم چون او حامی ما مستضعفین بو د دکتر روحانی با شعار تدبیر وامید به میدان آمد ودوران بی تدبیری را در 4 سال گذراندیم و امیدهایمان به نا امیدی تبدیل شد
دروغ دروغ دروغ دروغ دروغ دروغ دروغ دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ دولت دروغ این دولت بزرگترین خیانتها رو به ملت کرد بیکاری بیکاری بیکاری رکود رکود رکود بی پولی بی پولی

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات