شناسه خبر : 243479
95/10/1 - 10:59 - 2016-12-21 09:59:49
آیا خوانندگی زنان حرام است؟+نظر مراجع تقلید

آیا خوانندگی زنان حرام است؟+نظر مراجع تقلید

این روزها شاهدیم که در برخی محافل، زنان به عنوان خواننده حضور دارند؛ اما حکم شرعی این موضوع چیست.

به گزارش فرهنگ نیوز، آیا شنیدن صدای زنان به عنوان خواننده، از نظر شرعی دارای اشکال است؟ این پرسشی است که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. برای رسیدن به پاسخ برای این پرسش، باید دو فرض را مدنظر قرار داد.

فرض اول، هنگامی است که این خوانندگی موجب غنا شود. در تعریف غنا آمده که عبارت است از ترجیع صدا و گرداندن آن در حلق خواننده، به نحوى که طرب ‏انگیز و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد. در چنین فرضی، نظر تمامی علما بر حرام بودن است.
اما در فرض دوم، یعنی غنا نداشتن صدای خواننده زن، میان علما اختلاف نظر وجود دارد.

با این توضیحات، پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
اگر صداى زن (چه به صورت تک خوانی و یا همخوانی با زنان و یا با مردان ) به صورت غنا نباشد و گوش دادن به صداى او هم به قصد لذت و ریبه نباشد و مفسده‌‏اى هم بر آن مترتّب نشود، اشکال ندارد، اگر مفسده داشته باشد و یا تحریک شهوت بکند، جایز نیست.

آیت الله سیستانی (مد ظله العالی):
آواز خواندن زن حرام نیست؛ مگر اینکه مشتمل بر ترقیق و تحسین که عادت مهیج شهوت شنونده باشد. در این صورت بر مردان هم حرام است و منظور از آن سخن باطلی است که با آوازی خوانده می‌شود که مناسب مجالس لهو و لعب باشد.

آیت الله مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
کلیه آهنگ‌ها و صداهایى که مناسب مجالس لهو و فساد است، حرام و غیر آن جایز است و فرقى در این قسمت میان مرد و زن نیست؛ ولى خوانندگى نوع مباح براى زنان در صورتى جایز است که مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد، خواه دسته جمعى بخوانند یا به تنهایى.

آیات عظام امام خمینى (ره)، فاضل لنکرانی (ره)، بهجت (ره)، صافى گلپایگانی و وحید خراسانی (مد ظلهم العالی):
گوش دادن به صدای خوانندگی زن مطلقاً جایز نیست.

آیات عظام تبریزى (ره) و نورى همدانی (مدظله العالی):
گوش دادن به آواز زن اگر غنا نباشد و باعث التذاذ جنسى و تهییج شهوت نشود و مفسده‌‏اى بر آن مترتب نگردد، اشکال ندارد.
 

منبع: مشرق


دیدگاه ها

پسر خوب استدلال رو که در فتوا نمی آرند! در کتب مفصل فقهی و دردرس خارج فقه روزانه استدلال ها رو مطرح و بح و بررسی می کنند!. خلاصه اون رو در رساله در اختیار عموم مردم قرار می دهند و مباحث تفصیلی در کتب فقهی مطرح می کنند،! حالا شما ببخشید، ایمیلتون رو بدهید تا بگیم مراجع یه نسخه از استدلال رو محضر شما بفرسند، حالا امیدوارم حداقل سواد و آشنایی با اصطلاحات رو داشته باشید، یا حد اقل بلد باشید قرآن رو از رو بدون غلط بخونید تا انشاالله مراحل بعد!
واقعیت این است که اجرای اسلام در مملکت ما بسیار ضعیف است و مسئله خاصی را شامل نمیشود و اگر همینطور پیش برویم دیگر چیزی از ان باقی نمیماند و کلا همه با اسلام جدید خو کرده ایم و فکر میکنیم مثلا مسلمانیم . که نیستیم . مال مملکت را راحت میخورند بطور رسمی قاچاق میکنند هر روز تعداد معتادین بیشتر میشود و بد حجابی هم که دیگر رسمی شده و همه ملت محترم و مسئولین انرا قبول کرده اند . حالا شما بگوئید مملکت ما اسلامیست ؟ که نیست .

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات