شناسه خبر : 244910
95/10/20 - 11:43 - 2017-1-9 10:43:34
چه کسی جانشین آیت‌الله هاشمی می‌شود؟

چه کسی جانشین آیت‌الله هاشمی می‌شود؟

رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، به لحاظ سیاسی جایگاه‌هایی را خالی گذاشته است که در آینده نزدیک باید پر شود.

به گزارش فرهنگ نیوز ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، که به‌حق باید او را یکی از ایراندوست‌ترین مسئولان جمهوری اسلامی شمرد، شوک بزرگی به جامعه ایران وارد کرد و اینک با رفتن او به دیار باقی، سه جایگاه مهم که از آن ایشان بود، خالی مانده است؛ ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در مجلس خبرگان رهبری و البته جایگاه ایشان در هدایت جریان اصلاح و اعتدال.

نخستین جای خالی با انتصاب فردی از سوی رهبر معظم انقلاب پر خواهد شد؛ چه آن‌که طبق قانون اساسی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را رهبری نظام تعیین می‌کنند.

دومین جای خالی، کرسی آیت‌الله هاشمی در مجلس خبرگان رهبری است. طبق ماده 79 آئین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، باید در استان تهران انتخابات میاندوره‌ای برگزار شود تا نماینده جایگزین ایشان انتخاب شود. قطعاً مردم به احترام مردی که بیشترین رأی را در انتخابات خبرگان آورد، شخصی را جایگزین او خواهند کرد که در مسیر مصلحانه هاشمی گام بردارد؛ فردی مانند سیدحسن خمینی یا نظیر او.

اما هاشمی جز این دو جایگاه حکومتی، یک جایگاه رفیع ملی نیز داشت و آن، جایگاه «ریش‌سفیدی و بزرگی جریان اصلاح و اعتدال» بود، به‌ویژه در شرایطی که برخی رهبران این جریان، با محدودیت‌های متعددی مواجه بودند و هستند.

هرچند کسی نمی‌تواند به لحاظ تاریخی و شخصیتی، جایگزین آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی شود ولی آتیه‌اندیشی حکم می‌کند نزدیک‌ترین شخص به لحاظ منش و تفکر، راه او را ادامه دهد و اصحاب اصلاح و اعتدال نیز با او همراه شوند، چه آن‌که طی مسیر پرسنگلاخ و ناهموار پیش رو، بدون داشتن مرجعی که همه به او اعتماد کنند و در موارد اختلاف، به خاطر مصالح ملی نظر او را مقدم بر خویش دارند، اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار و پرهزینه خواهد بود.

مروری بر شخصیت‌های نزدیک به مرحوم آیت‌الله هاشمی، جای تردید باقی نمی‌گذارد که شبیه‌ترین شخص به او از لحاظ طرز تفکر و رویکردهای سیاسی و مدیریتی، کسی نیست جز «حسن روحانی»؛ هم او که یار سالیان دراز هاشمی بود و زمانی که شورای نگهبان آیت‌الله را از حضور در عرصه انتخابات محروم کرد، هاشمی در معرفی روحانی به جای خود لحظه‌ای تردید نکرد و تمام‌قد پشت او ایستاد و این حمایت را تا آخرین روز حیاتش ادامه داد.

هرچند آیت‌الله هاشمی، شخصیت بی‌بدیلی بود اما از منظر عملگرایی سیاسی، باید روحانی را جایگزین او دانست و تمام‌قد پشت او ایستاد. روح آیت‌الله نیز از این عقلگرایی و واقع‌بینی دوستدارانش حتماً شاد خواهد شد.
 

منبع: عصرایران


دیدگاه ها

سایت فرهنگ نیوز گویا سایت «نان‌به‌نرخ‌روز خور» شده است. از اینها چه خیری به این مملکت رسیده است که حالا داری برای‌شان جانشین هم تعیین می‌کنی؟ انقدر جوگیر نشین. دوران التهاب مرگ این آقا هم تمام می‌شود. مثل غبار فتنه که وقتی بخوابد، حقیقت پیدا می‌شود. خودتان را به آن راه نزنید و در پیام حضرت آقا دقت کنید تا ببینید سوز دل ایشان از چه بابت است.
عزیزان دقت کنید زبیر در صدر اسلام(دوران خلیفه اول) حامی ولایت بود اما پس از مرگ عثمان بخاطر ثروت قدرت و اولاد به انحراف و بیراهه کشیده در جنگ جمل متوجه ماوقع شد از جملیان جدا شد اما بدست فرزند کشته شد و حتی حاضر نشد کنار حضرت علی علیه السلام بماند و از قوم الضالمین تبری بجوید آقای هاشمی سه گونه رفتار در دورهای مختلف داشتند قبل از پیروزی انقلاب و مبارزات ایشان مرحله دوم دوران ریاست جمهوری و مرحله سوم هاشمی پس از ریاست جمهوری و قالبا پس از سال 1382 این دوره قابل نقد است و ایراداتی دارد اما در کل ایشان برای ظاهر هم که شده کنار ولایت بودن را حفظ کرده و در این مساله با زبیر بن عوام تفاوت دارد و همانطور که رهبر انقلاب امام خامنه ای از خداوند متعال برای ایشان طلب مغفرت نمودند ما هم به تبعیت از پیشوای خود برای ایشان طلب مغفرت مینمائیم
خیلی زود غش کرده ای فرهنگ نیوز !یا داری پشت پرده ات را عیان می کنی ببین رییس اطلاعات رژیم اشغالگر قدس را جع به روحانی چی گفته بعد این چرندیات را به هم می بافی
راستی همین خبر با تمام جزئیات در سایت صراط نیوز درج شده جالب تر این که هر دو سایت مدعی اصولگرایی هستند ولی الان دم خروس بد جوری بیرون زده !!!!!!!!!
از برخورد کریمانه و پرمهر و محبت امام خامنه ای و قشرهای مختلف انقلابی جامعه همین بس که با تمام وجود آقای هاشمی را پرشکوه بدرقه کردندو قدردان زحماتش هستند.اما عده ای متاسفانه با دادن شعارهای سیاسی جنبش سبز در یک مراسم مذهبی ثابت کردند به هر طریقی و با استفاده از هر وسیله ای در صدد برآوردن خواست اربابان غربزده خود هستند.اگر خاطرعزیزان باشد در سریال مختارنامه رفاعه بن شداد با مختار اختلاف پیدا کرد و مسیرش جدا و به مخالفان پیوست. زمانی که حقیقت را فهمید اطرفیان او مانع شده و باعث قتل او شدند .امروز اینهایی (ایادی فتنه)که در مراسم آقای هاشمی شعار سیاسی دادند مصداق خوارج صدر اسلامند و ثابت کردند که خط قرمز فتنه 88 فراموش شدنی نیست و هرکس از فتنه یاد نکند و موضع گیری نکند عامل نفوذ است چه ساکت باشد و چه عامل.الهم عفوک عفوک عفک.آمین

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات