شناسه خبر : 247560
95/11/27 - 20:57 - 2017-2-15 19:57:44
ایران جزو 10 کشور بلاخیر دنیاست/ توان مقابله با حوادث سنگین در کلان شهرها را نداریم
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:

ایران جزو 10 کشور بلاخیر دنیاست/ توان مقابله با حوادث سنگین در کلان شهرها را نداریم

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور بلاخیر دنیاست، گفت: در صورت بروز زلزله سنگین در کلان شهری همانند تهران توان مقابله با آن را نداریم.

به گزارش فرهنگ نیوز، اسماعیل نجار در سی و سومین همایش فصلی مدیران کل سازمان‌های پزشکی قانونی کشور در مرکز بین‌المللی رشد قشم اظهار داشت: ایران جزو 10 کشور بلاخیز جهان است و برای مقابله با حوادثی همانند زلزله‌های سنگین بسیار نگران هستیم.

وی ادامه داد: براساس برآوردهای علمی هر 150 سال یک بار حادثه عظیمی در ایران رخ می‌دهد که بیش از 10 سال از زمان تعیین شده آن می‌گذرد و درصورت وقوع چنین حادثه‌ای به هیچ وجه آمادگی مدیریت آن را نداریم.

به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، اگر زلزله‌ای بزرگی در تهران رخ دهد در روز اول بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند و به ترتیب در روزهای بعدی بر شمار آنان افزوده خواهد شد که خارج نمودن اجساد و دفن آنان بسیار سخت و غیرقابل تصور است.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذرای مناسب برای مقابله با حوادث بزرگ، گفت: تجهیز پزشکی قانونی برای شناسایی اجساد و کمک خروج خانواده داغ‌دیدگان از سردرگمی‌ها یکی از برنامه‌ریزی‌های مهم برای ارائه خدمات در مواقع بحران است.

نجار یکی از مسائل مهم کاهش خسارات جانی حاصل از وقوع زلزله را مدیریت قوی در پروژه‌های ساختمانی دانست و عنوان داشت: با توجه به زلزله خیز بودن کشورمان باید با الهام از کشورهای پیشرفته دنیا، در ساخت واحدهای مقاوم در برابر زلزله‌های بالای 8 ریشتر اقدام کنیم.

وی آمادگی 10 درصدی برای مقابله با زلزله و بلایای طبیعی و غیرطبیعی در کشور را ناکافی دانست و بیان داشت: با افزایش اعتبارات دولتی و نظارت دقیق بر نحوه ساخت‌وسازها با رعایت قوانین و مقررات ساختمان می‌توانیم آمار آسیب دیدگان از حوادث را کاهش دهیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به آمار بالای 30 هزار نفره کشته‌شدگان زلزله در شهرهای رودبار و بم، گفت: در بعضی از کشورهای جهان با وقوع زلزله‌هایی با 7 تا 8 ریشتر هیچ ساختمانی ویران نمی‌شود و هیچ فردی هم جان خود را از دست نمی‌دهد.

 

منبع: فارس

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات