شناسه خبر : 248482
95/12/9 - 18:00 - 2017-2-27 17:00:36
تاخیر ایران در تکمیل درخواست وام از هند، مانع جدید توسعه بندر چابهار
مقامات هندی مدعی هستند

تاخیر ایران در تکمیل درخواست وام از هند، مانع جدید توسعه بندر چابهار

مقامات هندی می گویند تاخیر 8 ماهه ایران در ارائه درخواست وام از هند سبب شده است تا پروژه توسعه بندر چابهار پیش نرود و پس از ارائه این درخواست، اکسیم بانک هند بلافاصله سرمایه لازم را تامین می‌کند.

به گزارش فرهنگ نیوز، برنامه جاه‌طلبانه هند برای توسعه بندر چابهار با مانع دیگر برخورد کرده است. این مانع تاخیر بیش از حد ایران برای دریافت وام 150 میلیون دلاری از هند است.

به نوشته این گزارش، 8 ماه از زمانی‌که توافق دریافت وام از هند میان تهران و دهلی‌نو برای توسعه بندر چابهار امضا شد، گذشته است اما بانک ایمپورت اکسپورت هند (اکسیم بانک) هنوز در انتظار تکمیل درخواستی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی ایران برای پرداخت رقم وام است. بر اساس این توافق، این قرارداد از روزی که وام پرداخت‌ شود، فعال خواهد شد.

بندر چابهار در سواحل دریای عمان در نزدیکی مرز ایران و پاکستان واقع شده است و با بندر گوادر پاکستان کمتر از 100 کیلومتر فاصله دارد.

به گفته یک منبع آگاه هندی، «تاکنون، سازمان بنادر و دریانوردی ایران تکمیل درخواست برای تامین وام را ارائه نداده است. طی 8 ماه گذشته، از سوی اکسیم بانک تقریبا هر ماه نامه یادآوری به ایران ارسال شده است. آخرین یادآوری هفته نخست ماه فوریه ارسال شده است.»

چابهار به هند از طریق بنادر جواهرلعل نهرو و کاندلادر سواحل غربی این کشور، امکان دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی را می‌دهد. همچنین هند یک جاده 218 کیلومتری احداث کرده است که دلارم را به زرنجان در افغانستان متصل می‌‌کند و در مجاورت مرز ایران قرار دارد. همچنین این بندر منافع استراتژیک هند در خلیج فارس و تنگه هرمز را تامین خواهد کرد.

یک مقام هندی در این رابطه گفت: «این تاخیر از سوی طرف ایرانی به این علت است که آنها هیچ‌گونه پیشنهاد  جالبی ندارند.»

منبع آگاه نخست هندی ادامه داد پرداخت وام تا تکمیل درخواست از سوی ایران امکان‌پذیر نیست.

بر اساس شرایط توافق، هند باید 150 میلیون دلار اعتبار برای توسعه فاز نخست بندر چابهار طی 4 ماه پس از دریافت درخواست تامین کند. دهلی‌نو همچنین باید یک و سال نیم پس از تامین سرمایه پایانه‌های محموله و کانتینری به ارزش 85 میلیون دلار را آماده کند.

به نوشته این گزارش، این تاخیر درحالی است که هند تقریبا خرید تجهیزات برای بندر چابهار را نهایی کرده است.

 

منبع: فارس

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات