شناسه خبر : 249835
95/12/27 - 12:06 - 2017-3-17 11:06:11
 العبادی: با نسلی از تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم که امتداد رژیم بعث هستند

العبادی: با نسلی از تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم که امتداد رژیم بعث هستند

نخست‌وزیر عراق گفت که جنایت حلبچه شاهد زنده‌‌ای است برای آنچه رژیم بعث علیه مردم انجام داد.

به گزارش فرهنگ نیوز ، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق روز پنجشنبه طی سخنانی گفت که سالروز جنایت شهر حلبچه، به قدرت و وحدت عراق می‌افزاید.

العبادی در بیانیه‌ای به‌مناسبت بیست و نهمین سالروز بمباران شیمیایی حلبچه افزود: ما با حزن و اندوه فراوان، یاد و خاطره جنایت‌های رژیم دیکتاتوری سابق را که جنایت حلبچه را مرتکب شد و هزاران شهروند عراقی کرد را با سلاح‌های شیمیایی به قتل رساند، گرامی‌ می‌داریم. آثار این جنایت شاهد زنده‌‌ای است برای آنچه رژیم بعث علیه مردم انجام داد.

العبادی افزود: ما با نسلی از تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم که امتداد رژیم بعث هستند. ما در نبرد با آن‌ها پیروز شدیم و این پیروزی را با دفاع از مردم و آزادی‌شان تقویت خواهیم کرد.

16 مارس 1988 میلادی (26 اسفند 1366 ه.ش.) علی حسن المجید التکریتی یکی از فرماندهان نظامی رژیم صدام به‌دستور وی با بمب‌های شیمیایی از زمین و هوا حلبچه و روستاهای اطراف آن را هدف قرار داد که در پی آن  حدود 5 هزار نفر کشته و حدود 10 هزار نفر زخمی شدند. صدها تن دیگر نیز بر اثر عواقب، بیماری‌ها و نقص جسم در هنگام تولد در سال‌ها پس از حمله کشته شدند، حادثه‌ای که به‌صورت رسمی به‌عنوان نسل‌کشی شناخته شد و‌به عنوان بزرگترین حملهٔ شیمیایی مستقیم به یک منطقهٔ شهرنشین در تاریخ باقی مانده است.

 

منبع: تسنیم

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات