شناسه خبر : 249844
95/12/27 - 15:33 - 2017-3-17 14:33:48
 استراتژی واشنگتن در عراق چیست؟

استراتژی واشنگتن در عراق چیست؟

حمایت واشنگتن از برادران اهل سنت، کردها و برخی از شیعیان عراق به هدف تشکیل سه حکومت ضعیف در جغرافیای عراق انجام می‌­گیرد که این موضوع استقلال ارضی و وحدت این کشور را در معرض خطر قرار خواهد داد.

به گزارش فرهنگ نیوز ، ادعاهای جدید دولت ترامپ در رابطه با عراق و تلاش برای تسلط بر نفت این کشور نشان می‌دهد که همچنان رویکرد سلطه طلبانه ایالات‌ متحده آمریکا تداوم دارد و این کشور برای رسیدن به مقصود خود دست به اقدامات مختلفی می­‌زند. ترکیب جمعیتی و مذهبی عراق باعث شده که قدرت­های فرا منطقه‌ای از جمله آمریکا از ظرفیت‌های بحران‌ساز در این کشور بهره ببرند تا اهداف خود را پیاده سازند.

حمایت آمریکایی‌ها از برادران اهل سنت عراق، برخی از شیعیان و کردها از واقعیت‌هایی است که به‌ صورت همزمان اتفاق می‌افتد. هر ناظر بیرونی با اندکی تأمل خواهد فهمید که حمایت واشنگتن از گروه‌های عمده عراق به‌ صورت مستقل اهدافی پشت پرده دارد.

به نظر می‌رسد آمریکا تلاش می‌کند حکومت ملی قوی و متحد در عراق تشکیل نشود؛ چراکه بی‌شک تشکل چنین حکومتی منافع غربی‌ها از جمله ایالات‌ متحده آمریکا را در معرض خطر قرار می‌دهد. آمریکایی‌ها برای حداکثر سازی منافع خود در عراق دست به حمایت از گروه‌های مختلف می‌زنند.

حمایت واشنگتن از برادران اهل سنت، کردها و برخی از شیعیان به هدف تشکیل سه حکومت ضعیف در جغرافیای عراق انجام می­‌گیرد. این موضوع استقلال ارضی و وحدت این کشور را در معرض خطر قرار خواهد داد و خواه‌ ناخواه درگیری‌هایی بین این گروه‌ها ایجاد خواهد کرد. ایجاد درگیری بین این گروه‌ها باعث می‌شود که آمریکایی‌ها با خیال راحت‌تری به منافع خود در عراق دست یابند. دسترسی آسان به منابع نفتی عراق از جمله این اهداف می‌تواند، باشد.

هوشمندی رهبران گروه‌های مختلف در عراق می‌طلبد که آن‌ها به دنبال تقویت وحدت ملی و اتحاد بین خود باشند. هرگونه تفرقه بین آن‌ها منافع همه گروه‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد. بعید به نظر می‌رسد که کمک‌های واشنگتن به عراق از سر خیرخواهی و کمک به توسعه این کشور باشد، بلکه آمریکا با حمایت از اهل سنت، کردها و برخی از شیعیان این کشور به دنبال این است که از تشکیل عراق قوی و متحد جلوگیری کند.

اصرار بارزانی به استقلال کردستان عراق نیز در حالی صورت می­‌گیرد که آمریکا حداقل در سال‌های آینده اجازه نخواهد داد اقلیم کردستان مستقل شود؛ چراکه واشنگتن دنبال این است که با دادن قدرت کم به هرکدام از گروه‌ها، همیشه در صحنه عراق حضور داشته باشد و هر سه قشر همیشه به آمریکا نیاز داشته باشند.

 

منبع: تسنیم

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات