شناسه خبر : 249845
95/12/27 - 15:34 - 2017-3-17 14:34:58
 سفر مرکل به واشنگتن و مسکو؛ مقدمه ساز دیدار پوتین-ترامپ

سفر مرکل به واشنگتن و مسکو؛ مقدمه ساز دیدار پوتین-ترامپ

سفر صدراعظم آلمان ابتدا به آمریکا و سپس به روسیه، در واقع عامل غیرمستقیمی برای فراهم سازی مقدمات دیدار احتمالی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ بوده و سران دو کشور از طریق "آنگلا مرکل" از دیدگاه طرف مقابل اطلاع پیدا خواهند کرد.

به گزارش فرهنگ نیوز ، روزنامه «نیزوایسیمایا گازیتا» در تحلیلی نوشته است: "هورست زیخوفر" نخست وزیر باواریا، رهبر حزب حاکم در آلمان برای یک سفر سه روزه در مسکو بسر می برد. هدف این سفر بررسی همکاریهای اقتصادی و احتمال لغو تحریمها و تلاشهای ضد تحریمی بین روسیه و اتحایه اروپاست.

این سفر در حالی صورت گرفته که "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان نیز امروز در واشنگتن برای نخستین بار با "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری جدید آمریکا دیدار و گفتگو می کند. سفر خانم مرکل به واشنگتن را می توان علامتی برای حرکت آلمان و آمریکا به سمت حل و فصل اختلافات موجود و تا حدودی نیز در سطح بالاتر، یعنی بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده دانست.

این در حالی است که تاریخ سفر صدراعظم آلمان به مسکو نیز مورد توافق دو طرف قرار گرفته است. "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز پنج شنبه در دیدار با زیخوفر بار دیگر تاکید کرد که مسکو در انتظار سفر خانم مرکل است. به گفته وی، مهمترین وظیفه مشترک مسکو و برلین، عادی سازی کامل روابط دوجانبه است. پوتین هفته گذشته در جریان دیدار خود با "زیگما گابریل" وزیر امور خارجه آلمان از برنامه سفر صدراعظم این کشور به روسیه خبر داده بود. این سفر قرار است در تاریخ دوم ماه می سال جاری انجام شود.

در حال حاضر زمان مناسبی برای سرو سامان دادن به روابط روسیه و آلمان است. در آلمان نیز این وظیفه را بسیار جدی تلقی می کنند و یکی از مهمترین اهداف سفر "هورست زیخوفر" به مسکو نیز همین موضوع است.

لازم به یادآوری است که آنگلا مرکل در نخستین مذاکرات خود با رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد ابعاد مختلف روابط فراآتلانتیکی (آمریکا با ناتو و اتحادیه اروپا) و همچنین مسائل مهم بین المللی را مورد بررسی قرار دهد که یکی از آنها نیز روابط با روسیه خواهد بود. البته تمرکز مذاکرات در کاخ سفید، روی رویدادهای سیاسی اخیر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار خواهد داشت.   

این مسائل اهمیت سفر صدراعظم آلمان به واشنگتن را نشان داده و در عین حال خط مشی سیاست خارجی و اقتصادی دولت جدید آمریکا را نیز تا حدودی مشخص تر خواهد ساخت. البته اینکه نتیجه این مذاکرات چه باشد، دقیقا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک مرکل و ترامپ روشن می شود.

روابط با روسیه در مرکز توجه دیدار مرکل-ترامپ

در این بین موضوع روسیه در مذاکرات سران آلمان و آمریکا از جایگاه خاصی برخوردار خواهد بود. جامعه جهانی در انتظار چگونگی شکل گیری روابط جدید واشنگتن و مسکو است. همانطور که پیش از این برخی رسانه ها اعلام کرده اند، ترامپ قصد دارد از خانم مرکل در مورد تجربه وی در برخورد با ولادیمیر پوتین، سئوال کند. همچنین مایل است تا در مورد بحران اوکراین و توافقنامه مینسک که با حضور فعال آلمان طی چند سال اخیر مورد بررسی قرار گرفته، دیدگاه وی را جویا شود. البته بعید است که محتوای مذاکرات ترامپ و مرکل در رابطه با دو موضوع برای افکارعمومی افشاء شود.

ضمن اینکه به احتمال زیاد، رئیس جمهوری روسیه هم در جریان سفر آتی صدراعظم آلمان به مسکو، از زبان خانم مرکل، از مواضع دونالد ترامپ در مورد روسیه اطلاع پیدا خواهد کرد. در حقیقت صدراعظم به نوعی عامل غیرمستقیمی برای فراهم سازی مقدمات نشست سران احتمالی پوتین-ترامپ بشمار می رود و اگر عرصه این ملاقات هامبورگ و در روز برگزاری نشست سران گروه 20 باشد هم که نقش آلمان در این خصوص بیشتر خواهد بود.

 

منبع: تسنیم

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات