شناسه خبر : 249866
95/12/28 - 10:45 - 2017-3-18 09:45:29
«نظربایف»: سخنان رئیس جمهور قرقیزستان جنبه تبلیغاتی دارد

«نظربایف»: سخنان رئیس جمهور قرقیزستان جنبه تبلیغاتی دارد

رئیس جمهور قزاقستان در واکنش به سخنان همتای قرقیزی خود مبنی بر بسته شدن مرز 2 کشور و کشته شدن تعدادی از شهروندان قرقیزستان در سال 2010 گفت: اظهارات رئیس جمهور قرقیزستان در آستانه انتخابات این کشور جنبه تبلیغاتی دارد.

به گزارش فرهنگ نیوز ، «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در سخنانی در واکنش به اظهارات ماه فوریه «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در مورد تلفات انسانی ناشی از مسدودیت مرز این کشور با قزاقستان، افزود: اظهارات رئیس جمهور قرقیزستان در روابط برادرانه 2 ملت قزاق و قرقیز هیچ تاثیری نخواهد گذاشت.

نظربایف در ادامه با اشاره به این که رهبر هر کشور در سخنرانی بایستی ملاحظاتی را در نظر گیرد، اظهار داشت: فکر نمی‌کنم که اظهارات آتامبایف باعث دشمنی بین 2 ملت شود.

وی با بیان این که قزاق و قرقیزها 2 ملت برادر هستند، ادامه داد: روسای جمهور و رهبران کشورها تغییر می‌کنند اما مردم باقی می‌مانند، به این خاطر نباید توجه زیادی به چنین اظهاراتی داشت.

نظربایف با اشاره به وضعیت کنونی قرقیزستان و انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال جاری افزود: در جریان انتخابات چنین حرکاتی از طرف برخی مقامات برای تبلیغات و شاخص نشان دادن خود رخ می‌دهد.

رئیس جمهور قزاقستان بسته شدن مرز کشورش با قرقیزستان در سال 2010 میلادی را به دلیل بی‌ثباتی های سیاسی در «بیشکک» مرتبط دانست.

وی گفت، آن موقع طی کودتای رئیس جمهور مشروع قرقیزستان سرنگون و تعداد زیاد زندانیان از زندان ها آزاد شده بودند، اگر «آستانه» مرز خود را با بیشکک مسدود نمی‌کرد همه آنها به قزاقستان وارد می‌شدند.

نظربایف اضافه کرد: به این خاطر بود که تصمیم بسته شدن مرز با قرقیزستان گرفته شد و اگر در آینده نیز چنین وضعیتی تکرار شود باز هم مرز را مسدود خواهیم کرد.

وی گفت: کشور تنها آن موقع آرام شد که «قربان بیک باقی اف» رئیس جمهور سرنگون شده قرقیزستان به قزاقستان انتقال یافت.

رئیس جمهور قرقیزستان چندی قبل در پاسخ به سوال خبرنگار «یورونیوز» در مورد این که آیا اتحاد اقتصادی اوراسیا بیشتر به نفع روسیه است، عنوان کرد: در صورت که بیشکک به این اتحادیه وارد نشود خطر محاصره از طرف کشورهای پیرامون وجود دارد.

وی در ادامه به بسته شدن مرز این کشور با قزاقستان اشاره کرد و اظهار داشت: در سال 2010 میلادی قزاقستان مرز با قرقیزستان را برای یک و نیم ماه مسدود کرد که موجب تلفات جانی در میان مردم قرقیز شد.

 

منبع: فارس

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات