شناسه خبر : 251089
96/1/25 - 10:47 - 2017-4-14 10:47:57
اردوغان: «بله» به تغییر قانون اساسی، پیام محکمی به غرب است

اردوغان: «بله» به تغییر قانون اساسی، پیام محکمی به غرب است

رئیس جمهور ترکیه رای بله به تغییر قانون اساسی را پیام محکمی به غرب توصیف کرد.

به گزارش فرهنگ نیوز ، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه مدعی شد رای مثبت به همه‌پرسی تغییر قانون اساسی، «پیام محکمی» به غرب و نه تنها یک پاسخ ملی بلکه بین‌المللی خواهد بود.

اردوغان در یک مصاحبه تلویزیونی با بیان اینکه ترکیه برای گرفتن جواب قاطع درباره پیوستن به اتحادیه اروپا با مقامات این نهاد بر سر میز مذاکره خواهد نشست، گفت بعد از رفراندوم تغییر نظام از پارلمانی به ریاستی، مردم برای پیوستن به اتحادیه اروپا تصمیم خواهند گرفت.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با اشاره به همه‌پرسی روز 27 فروردین، مدعی شد با تغییر قانون اساسی، حکومت ترکیه بدون تغییر باقی مانده و فقط نظام آن (از پارلمانی به ریاستی) تغییر می‌کند.

ترکیه قرار است 27 فروردین 1396 همه‌پرسی را برای تغییر قانون اساسی این کشور از پارلمانی به ریاستی برگزار کند که منجر به حذف کامل مقام نخست وزیر و اعطای قدرت کامل به رئیس جمهور در قوه مجریه خواهد شد.

خبرگزاری «رویترز» روز گذشته با جمع‌آوری نتایج 8 نظرسنجی معتبر در ترکیه، نوشت میزان آرای «بله» به این همه‌پرسی در حدود 51 درصد بوده و فقط نیمی از مردم این کشور خواستار نظام ریاستی هستند. (جزئیات بیشتر)

 

منبع: فارس

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات