شناسه خبر : 251839
96/1/31 - 15:33 - 2017-4-20 15:33:05
 امشب آسمان ایران شهاب‌باران می‌شود
رصد با چشم مسلح؛

امشب آسمان ایران شهاب‌باران می‌شود

از امشب تا صبح روز اول اردیبهشت می‌توان بارش شهابی شلیاقی را با چشم مسلح در سراسر ایران مشاهده و رصد کرد.

به گزارش فرهنگ نیوز، خسرو جعفری‌زاده  در خصوص بارش شهابی «شلیاقی» اظهار داشت: رصد این بارش شهابی در شامگاه روز 31 فروردین تا صبحگاه روز 1 اردیبهشت با چشم غیرمسلح امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه این بارش شهابی از سراسر کشور و در مکان‌هایی که آلودگی نوری کمتری وجود دارد، قابل رصد خواهد بود، گفت: گزارش تعداد 500 شهاب برای این بارش شهابی ثبت شده است که رکورد بسیار بالایی بوده است.

وی با بیان اینکه بارشهای شهابی از بازمانده گرد و غبار عبور دنباله‌دارها در مدارهای خود به‌وجود می‌آیند، عنوان کرد: بر اساس محاسبات صورت گرفته از سوی IMO بارش شهابی شلیاقی در ساعت 17 به‌وقت جهانی روز 22 آوریل 2017 برابر با ساعت 20:30 روز 31 فروردین 1396 به اوج می‌رسد.

به‌گفته جعفری‌زاده، در این زمان تعداد 15 شهاب برای هر ساعت در نظر گرفته شده است که به آن ZHR می‌گویند؛ البته این عدد همیشه ثابت نیست و بستگی به میزان غبار موجود در مدار دنباله‌دار دارد.

وی افزود: بارش شهابی شلیاقی امسال دارای وضعیت بسیار خوبی است؛ نخست اینکه این بارش در زمانی به اوج می‌رسد که ماه با فاز 8.4 درصد در صبحگاه روز 1 اردیبهشت همراه با سیاره زهره طلوع می‌کند (همنشینی سیاره زهره و هلال صبحگاهی رجب 1438).

مدیر انجمن نجوم اهواز اظهار داشت: محل کانونی بارش در ساعت 21:30 دقیقه از افق شمال شرقی طلوع می‌کند و تا پیش از طلوع خورشید می‌توان بارش را رصد کرد. در ساعت 5 صبح روز 1 اردیبشهت کانون بارش در سمت الراس (سرسو) قرار خواهد گرفت و از نظر موقعیت رصدی (نه زمان اوج بارش) در بهترین وضعیت قرار می‌گیرد.

جعفری‌زاده در خصوص منشأ این بارش شهابی گفت: بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که دنباله‌داری به‌نام (Thatcher C/1861 G1) منشأ بارش شهابی شلیاقی است. این دنباله‌دار هر 415 سال در مداری بیضی‌شکل به‌دور خورشید در گردش است. ملاقات بعدی این دنباله‌دار در سال 2276 خواهد بود.

وی افزود: رصد بارش شهابی شلیاقی باید به‌دور از آلودگی نوری شهر باشد.

 

منبع: مهر

کلید واژه هااضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات