شناسه خبر : 25280
91/12/1 - 10:49 - 2013-2-19 09:49:00
چگونه خوش پوش باشیم
خرید شب عید

چگونه خوش پوش باشیم

امام صادق (ع) لباسی پوشیدند که کمی وصله داشت، فردی ایشان را نگاه کردند و گفتند که چرا لباس تان وصله دارد؟ امام فرمود : هر کس لباس کهنه نپوشد، لباس نو هم نخواهد داشت

به گزارش فرهنگ نیوز : قبل از هرچیز این سه داستان کوتاه را بخوانید،

سکانس اول

لباسهایی که هفته پیش خریدم رنگ سال جدید نیست, مجبورم دوباره با دوستانم  برای خرید به بازار برم و آنها را به رخت آویز کمد بسپارم. رعنا اینها را گفت و از خانه بیرون رفت، و مادرش نگران از وسایلی که باید خریده میشد ولی دخترش به آنها توجهی نداشت.
ساعاتی از شب گذشته بود که رعنا با خستگی بسیار و دستانی پر از بسته های خرید وارد شد و باز هم غافل از خریدهای واجب.
سکانس دوم
باز هم نزدیک عید شد مادر الهام حریفش  نمی شد که یک دست لباس نو بخرد، او بازهم میخواست همان مانتوی آبی و شلوار کرم رنگی که چند سال پیش خریده بود را بپوشد، لازم نبود  که این لباسها را دور بیندازد ولی برای عید یک دست لباس نو ضروری به نظر میرسید.
اما الهام با اینکه دوست داشت لباس نو بخرد ولی از اینکه دچار اسراف شده باشد واهمه داشت.
سکانس سوم
همیشه دوستان مینا او را خوش پوش ترین فرد در بین خودشان می دانستند، و خیلی دوست داشتند بدانند با وجود وضعیت مالی متوسط خانواده ی  مینا، چگونه او می تواند گوی سبقت را در خوش پوش بودن از بقیه برباید.
یک روز که یکی از دوستان مینا برای خرید همراه او بود با دقت در نوع انتخاب های مینا و البته پرسش های دیگر متوجه این راز شد.


********


دوباره به ايام عيد نوروز نزديک مي شويم و باز هم اين رسوم هر ساله مربوط به شب عيد است که خودنمايي مي کند. در واقع با تغيير نسل ها اعتقادات و بسياري از آداب و رسوم ها هم عوض مي شود، اما با وجود چنين تفاوت هايي مردم هر ساله با انجام آداب رسوم که از قديم بوده و امروزه تغييراتي کرده است به پيشواز مي روند تا عيد و تازه بودن سال جديد را به خانه هايشان بياورند. آيين و رسومي که سال ها است ميان اقوام مختلف ايراني با شکل و شمايل متفاوت تثبيت شده است.کارهايي از قبيل خانه تکاني، شست وشوي وسايل و لوازم خانه، رسيدگي و تعمير خانه و خريد لباس شب عيد که از واجب ترين مرسومات ايام عيد نوروز به حساب مي آيند.
حتما تا به حال نمونه هایی از رعناها و الهام ها و مینا های داستان های بالا را درخود و اطرافیانمان دیده ایم، به راستی اگر قرار بر این بود که مدل خرید شب عید مان را از بین سه نمونه بالا انتخاب کنیم کدام را ترجیح می دادیم؟
در واقع می توان گفت خريد كردن ، فعاليتي خوشايند است. و همه ما به نوعي وقتي چيز تازه‌اي خريد مي‌كنيم، روحيه شاداب‌تري پيدا مي‌كنيم و شايد خريد حتي برايمان يك تفريح دلچسب باشد و ساعاتي را كه به همراه خانواده در مراكز خريد مي‌گذرانيم، لحظاتي شاد و مفرح بدانیم. در اصل از آنجایی که آفریدگار ما خود زیبایی را دوست می دارد [1] حس زییایی دوستی در ما انسان ها نیز قرار داده شده است.
ناگفته پیداست که همه ما به نوعی همچون مینای داستان دوست داریم خوش پوش باشیم. منتها ممکن است گاهی دچار اتفاقی که برای رعنا افتاد بشویم و گاهی نیز با تناقض های فکری الهام درگیر بشویم.

به راستی روش درست خرید کردن کدام است؟


رازی که در داستان سوم نقش دارد،  چه چیزی می باشد؟

برای پاسخ به این سوالات خوب است نگاهی به فرهنگ صحیح مصرف داشته باشیم، واژه هایی که در این فرهنگ میتوان بازخوانی کرد و نگاهی دوباره به آن داشت قناعت و اسراف است.
قناعت مقابل اسراف است. وقتی ما می خواهیم "روز" را به فردی بشناسانیم متضاد آنرا یعنی "شب" را به او نشان می دهیم و می گوییم که این متضاد "روز" است تا فرد متوجه بشود. اسراف یعنی زیاده روی در مصرف و خرج کردن و قناعت، یعنی خوب و درست مصرف کردن.


مصرف صحیح همان قناعت است


در قرآن داریم : چرا زینت های خدا را بر خودتان حرام می کنید؟[2] قناعت یعنی اینکه شما از وسیله ای استفاده ی بهینه بکنید. شما می توانید در عید کفش نو بخرید ولی کفش قبلی که قابل استفاده است را در جای دیگری استفاده کنید.
امام صادق (ع) لباسی پوشیدند که کمی وصله داشت، فردی ایشان را نگاه کردند و گفتند که چرا لباس تان وصله دارد؟
امام فرمود : هر کس لباس کهنه نپوشد، لباس نو هم نخواهد داشت و در حدیث دیگری هم از امام صادق (ع) آمده است:بدرستی که اسراف در این است که تو لباس زینتی خود را لباس کار قرار دهی[3]. شما نباید با لباس نو به نانوایی بروید بلکه با همان لباس قبلی به نانوایی بروید و آن لباس نو را برای میهمانی بگذارید. معنای قناعت مصرف نکردن نیست بلکه درست مصرف کردن است. مصرف صحیح همان قناعت است. گاهی در میهمانی ها ده رقم غذا وجود دارد و در شب بقیه ی غذاها را به سطل آَشغال می ریزند. این اسراف است. اسراف ،زیاده روی در مصرف است. ممکن است فردی دو تا ماشین داشته باشد که یکی برای داخل شهر و یکی برای خارج از شهر، این می تواند با قناعت باشد ولی ممکن است که فردی یک ماشین دارد و آنرا در کوچه رها می کند و به تعمیرگاه نمی برد و خراب می شود ، این عدم قناعت است.


جوان باید شیک تر و زیباتر لباس بپوشد


 گاهی جوان کیفی خریده است که هنوز قابل استفاده است، پس آنرا استفاده کند و کیف نو هم بخرد. اگر بچه ها پاک کن سال گذشته را دور بیندازند اسراف است ولی اگر آنرا استفاده کنند و در کنار آن پاک کن جدید هم بخرند این اسراف نیست بلکه قناعت است . گاهی ما وسایلی داریم که قابل استفاده است و می توانیم آنها را به افرادی بدهیم که از آن استفاده کنند . خوب است که ما وسایل مان را مدیریت کنیم که دور ریخته نشود.
حضرت علی (ع) می فرماید : قناعت گنج بی پایان است.[4 , 5]

شاید یکی از رازهای خوش پوش بودن مینا هم این بوده است که به معنای درست قناعت عمل کرده است...


پی نوشت ها:
1.    "الله جمیل و یحب الجمال"، پیامبر اکرم (ص)/کليني، فروع کافي، پيشين، جلد 6، ص 438.
2.    آیه 1 سوره تحریم
3.    وسائل الشیعه/جلد3/ص/352
4.    نهج البلاغه، حكمت363
5.    با استفاده از صحبت های حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی در برنامه سمت خدا   18/6/91
 اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات