شناسه خبر : 253467
96/2/19 - 22:45 - 2017-5-9 22:45:41
پاسخ بانک مرکزی به شائبه انتخاباتی بودن نشست خبری سیف

پاسخ بانک مرکزی به شائبه انتخاباتی بودن نشست خبری سیف

رییس کل بانک مرکزی به اذعان خود خبرنگاران رسانه ها از جمله پاسخگوترین مقامات مسئول نظام بانکی و کابینه دولت است.

به گزارش فرهنگ نیوز؛ روابط عمومی بانک مرکزی در واکنش به خبری با عنوان «تخلف آشکار "ولی الله سیف"‏/ساختمان بانک مرکزی ستاد انتخاباتی "حسن روحانی" شد!» توضیحاتی را به این خبرگزاری ارسال کرد.

در ادامه مشروح توضیح بانک مرکزی به خبر تسنیم را می خوانید؛

"امروز سه شنبه مورخ 19 اردیبهشت در انعکاس خبری نشست مطبوعاتی رییس کل بانک مرکزی، با عنوان «تخلف آشکار "ولی الله سیف"‏/ساختمان بانک مرکزی ستاد انتخاباتی "حسن روحانی" شد!» بدون ادله و استدلال به طرح اتهاماتی نظیر «تخلف آشکار ولی اله سیف»،« سوء استفاده از امکانات دولتی و بیت المال»،« بانک مرکزی ؛ ستاد انخاباتی روحانی » پرداخته است که برای آگاهی عموم مردم موارد زیر ارایه می شود:

1‏- رییس کل بانک مرکزی به اذعان خود خبرنگاران رسانه ها از جمله پاسخگوترین مقامات مسئول نظام بانکی و کابینه دولت است و در حاشیه جلسات هیئت دولت، همایش ها و سایر گردهمایی ها در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داده است. همچنین برگزاری نشست خبری رییس کل بانک مرکزی و پاسخ به سوالات خبرنگاران رسانه های جمعی خواست همیشگی اصحاب رسانه ها اعم از رسانه های منتقد و موافق دولت بوده است، ضمن آنکه با توجه به گذشت چهار سال از عمر دولت یازدهم و در ماه های پایانی فعالیت آن برگزاری نشست خبری به منظور ارایه گزارش عملکرد و اقدامات بانک مرکزی با حضور رییس کل این بانک موضوعی کاملاً طبیعی و بر مبنای اصول حرفه ای است.

باید یادآور شد در ابتدای جلسه مدیر روابط عمومی اعلام کرد، امروز قرار است عملکرد چهارساله بانک مرکزی تشریح شود و رییس کل بانک مرکزی نیز در ابتدای جلسه به مدت 20 دقیقه به ارایه گزارش دستاوردهای بانک مرکزی و نظام بانکی در طول چهارسال اخیر پرداخت. بعد از آن و در بخش پرسش و پاسخ، خبرنگاران درباره انتقادات برخی کاندیداها به عملکرد شبکه بانکی از رییس کل بانک مرکزی سوال کردند و طبیعی است که رییس کل بانک مرکزی با توجه به اظهارنظرهایی که توسط برخی کاندیداها علیه نظام بانکیو کارکنان شریف و زحمتکش آن مطرح شده بود، از سخنان ناروای برخی کاندیداها در حوزه اقتصادی و بانکی انتقاد و از کارکنان خدوم نظام بانکی دفاع کند.

حال سوال این است که برگزاری نشست خبری و در معرض قرار گرفتن عالی ترین مقام مسئول بانک مرکزی در برابر سوالات خبرنگاران منتقد چگونه می تواند ترفندی انتخاباتی باشد؟ آیا به چالش کشیدن مقام مسئول با سوالات صریح و انتقادی رویکردی سیاسی است؟! اتهام برگزاری این نشست با رنگ و بوی انتخاباتی کاملاً بی پایه و اساس و بدور از واقعیت است چرا که در این جلسه سوالات انتقادی و گاهاً تخریبی رسانه های منتقد با صراحت کامل طرح شده و مستندات جلسه نیز گواه این موضوع است.

2‏- خبرگزاری تسنیم در بخشی از گزارش خود «اتهام پرسش های هماهنگ شده و جانبدارانه» را مطرح کرده است، در حالیکه همانگونه که در بند اول نیز اشاره شد مدعوین جلسه از رسانه های مختلف و با گرایش های متفاوت سیاسی بوده اند و سوالات مطرح شده در برگیرنده طیفی از سوالات انتقادی و موافق سیاست های دولت یازدهم بوده است. ضمن آنکه حضور خبرنگار تسنیم که منتقد سیاست های دولت است و سوالات طرح شده این خبرگزاری در نشست خبری، خود گواه این موضوع است که همه رسانه ها از همه گرایش های سیاسی با آزادی کامل در این جلسه حضور داشتند و هیچگونه هماهنگی در طراحی سوالات وجود نداشته است.

3‏- خبرگزاری تسنیم آنچنان اصل بیطرفی را زیر سوال برده است که به رنگ لباس رییس کل بانک مرکزی اشاره کرده و آورده است: « سیف رنگ انتخاباتی روحانی را ملاک انتخاب لباس خود قرار داده بود»، سوال این است آیا رنگ لباس ملاکی برای این موضوع است که «نشست خبری در صدد تبیلغ کاندیدای خاصی را دارد؟!»
در پایان ضمن دعوت همه رسانه ها به متعهد بودن به اخلاق حرفه ای و رسانه ای، تاکید می شود خبرگزاری تسنیم بدون هیچ مبنایی و صرفاً در پاره ای ادعاها و اتهامات به طرح موضوعاتی خلاف واقع پرداخته است."

پاسخ تسنیم:
خنده دار است که روابط عمومی بانک مرکزی، برگزاری اولین نشست خبری رئیس کل بانک مرکزی دولت یازدهم با گذشت 4 سال و آن هم یک هفته مانده به انتخابات را کاملا طبیعی و بر مبنای اصول حرفه ای می داند. از روابط عمومی بانک مرکزی می پرسیم، علیرغم درخواست های مکرر همه رسانه ها، چرا این اتفاق کاملا طبیعی و حرفه ای قبل از این و طی این چهارسال نیفتاده است؟ احتمالا مسئول روابط عمومی بانک مرکزی توانایی اقناع رئیس کل خود را طی این سالها برای برگزاری یک نشست خبری نداشته و به نظر می رسد، نشست خبری امروز هم تحت فشار دولت و برای پاسخگویی تخریب گرانه آقای رئیس کل به نقدهای کارشناسی نامزدهای منتقد دولت در انتخابات صورت گرفته است.کما اینکه وزرای دیگر روحانی هم یکباره و کاملا اتفاقی یک هفته مانده به انتخابات، نشست خبری برگزار کرده اند.

ضمناً به مدیر روابط عمومی بانک مرکزی این نکته حرفه ای را یادآور می شویم، که شایسته بود، اولین و آخرین نشست خبری رئیس کل بانک مرکزی برای تشریح عملکرد در تیرماه 96 که ماه پایانی دولت یازدهم هست، برگزار شود تا فعالیت ها و عملکرد بانک مرکزی در هیاهوی تبلیغاتی اخبار انتخابات گم نشود و مردم به دور از هیاهوی سیاسی ناظر عملکرد بانک مرکزی باشند.

در حالی روابط عمومی بانک مرکزی برگزاری این نشست خبری را اتفاقی طبیعی و حرفه ای قلمداد می کند، که جناب آقای رئیس کل در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم، پاسخ دیگری داشته و تائید می کند، این نشست در راستای پاسخگویی به نامزدهای منتقد دولت برگزار شده است.

چگونه است که در نشست خبری تشریح فعالیت های پولی و بانکی، درباره تمامی وعده های اقتصادی و غیر اقتصادی دو نامزد منتقد دولت که بخشی از این وعده ها هیچ ارتباطی به حوزه فعالیت رئیس کل بانک مرکزی ندارد، از سیف سوال می شود و بخش عمده نشست صرف تخریب دو نامزد منتقد می شود. حتی وقتی که یک سوال غیر سیاسی در خصوص کاسپین از آقای رئیس کل پرسیده می شود، وی به این سوال هم سیاسی و در راستای تخریب منتقدانش جواب می دهد.

شواهد متعدد طی سالهای اخیر قابل ذکر است که متاسفانه اکثر وزارت خانه ها و دستگاه های اقتصادی در دولت یازدهم از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به یک نهاد سیاسی و حزبی برای تخریب منتقدان تبدیل شده اند و مسئولان این سازمان ها نتوانستند جایگاه کارشناسی و بی طرفی را در دعواهای حزبی و سیاسی حفظ کنند.
منبع: تسنیم


دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات