شناسه خبر : 254027
96/2/27 - 07:18 - 2017-5-17 07:18:06
زمانی که امیرالمؤمنین(ع) ناله ابلیس را شنید

زمانی که امیرالمؤمنین(ع) ناله ابلیس را شنید

امیرالمؤمنین(ع) فرمود روزی نزد پیامبر(ص) بودم که ناله ابلیس را شنیدم؛ حضرت نیز علتش را به من گفت.

به گزارش فرهنگ نیوز، یکی از مواردی که می‎توانیم حساسیت برخی مقولات و مفاهیم دینی را درک کنیم، حساسیت جبهه دشمن و ایادی ابلیس نسبت به همین مقولات است. به این صورت که هر اندازه جبهه دشمن و ایادی ابلیس لعین از یک مقوله دینی هراسناک‎تر بودند، نشان از اهمیت بالای آن امر نزد خداست. همچنان که آنجا که دشمنان دین و دشمنان خداوند طرفدار مقوله یا موضوع خاصی بودند، باید دانست آن مسیر اشتباه و نامبارک است و باید به همان مقدار هشیاری به خرج داد.

اما مهم‎ترین مقوله و مسأله‎ای که در دین مبین اسلام در کنار عترت(ع) وجود دارد، نزول قرآن کریم است که بر اساس روایات مختلف باعث نگرانی شدید ابلیس شد.

امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در خطبه‎ای معروف به «قاصعه» که در نهج‎البلاغه هست بعد از آنکه به مذمت شیطان به دلیل عدم سجده بر آدم (علیه‌السلام) پرداخت و مردم را از تبعیت راه او بر حذر داشت، فرمود:

    «من هنگامى که وحى بر پیامبر(ص) فرود آمد، آواى شیطان را شنیدم. گفتم: اى فرستاده خدا این آوا چیست؟ گفت: «این شیطان است که از آن که او را نپرستند ناامید و نگران است. همانا تو می‎‏شنوى آنچه را من می‎شنوم و می‎‏بینى آنچه را من می‎بینم، جز این که تو پیامبر نیستى و وزیرى و بر راه خیر می‎روى‏.»

متن حدیث:
لَقَدْ سَمِعْتُ رَنَّةَ الشَّیْطَانِ حِینَ نَزَلَ الْوَحْیُ عَلَیْهِ ص فَقُلْتُ یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا هَذِهِ الرَّنَّةُ فَقَالَ هَذَا الشَّیْطَانُ قَدْ أَیِسَ مِنْ عِبَادَتِهِ‏ إِنَّکَ تَسْمَعُ مَا أَسْمَعُ وَ تَرَى مَا أَرَى إِلَّا أَنَّکَ لَسْتَ بِنَبِیٍّ وَ لَکِنَّکَ لَوَزِیرٌ وَ إِنَّکَ لَعَلَى خَیْر.

 

منبع: تسنیم


اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات