شناسه خبر : 254133
96/2/28 - 11:55 - 2017-5-18 11:55:48
نگاه سطحی به کارهایم ندارم
حدیثه تهرانی:

نگاه سطحی به کارهایم ندارم

حدیثه تهرانی در سریال‌هایی همچون به کجا چنین شتابان، خوش‌نشین‌ها، آسمان همیشه ابری نیست، معراجی‌ها و... بازی کرده است. او این روزها با مجموعه اپیزودیک دیوار شیشه‌ای مهمان خانه‌هاست که در مرکز گسترش فیلمنامه‌نویسی رسانه ملی تولید شده است.

به گزارش فرهنگ نیوز، تهرانی در این سریال نقش یک تهیه‌کننده تلویزیونی با نام سارا را بازی می‌کند. این نقش تهرانی در مقایسه با دیگر نقش‌هایی که تا به حال داشته تا حدودی متفاوت و خاکستری است، زیرا این زن در زندگی شخصی‌اش با همسرش هم مشکلاتی دارد. به همین بهانه درباره این مجموعه با او به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
 
شما برای هر نقشی که بازی می‌کنید ما‌به‌ازا دارید، اما در مجموعه دیوار شیشه‌ای ایفاگر نقش تهیه‌‌کننده تلویزیون هستید که ما‌به‌ازایی برای آن نداشتید و از سوی دیگر مردم شناخت زیادی از این حرفه ندارند. وقتی نقش سارا به شما پیشنهاد شد، برای نزدیک شدن به نقش از چه راهکارهایی استفاده کردید؟

راستش وقتی نقش سارا به من پیشنهاد شد، با آقای معظمی که کارگردانی بخش‌های زندگی من و فرهاد را به عهده داشت و نویسنده مجموعه خیلی صحبت کردم که شخصیت تهیه‌‌کننده تلویزیون چطور باشد. هر دوی آنها درباره شخصیت تهیه‌‌کننده به لحاظ کاری و... به من اطلاعات دادند.

البته تعداد تهیه‌کنندگان زن کم نیست. مثلا خانم نامداری علاوه بر اجرا، تهیه‌‌کننده هم است، اما ما نمی‌خواستیم نقش نامداری را بازی کنیم. بنابراین ما‌به‌ازای این نقش وجود دارد و دوستان اطلاعات خوبی از تهیه‌کنندگان خانم در اختیارم گذاشتند. در مجموع من با توجه به صحبت‌هایی که کرده‌ایم و این که سارا باید یک تهیه‌‌کننده قدرتمند و دانا باشد، این نقش را با هدایت کارگردان بازی کرده‌ام.

به خانم نامداری اشاره کردید. آیا این خانم را از نزدیک دیده بودید که برای نقش سارا از او الهام بگیرید؟

نه، با خانم نامداری برخورد نداشته‌ام. تنها چیزی که در اختیار داشتم، طراحی نویسنده برای شخصیت پردازی شخصیت سارا و صحبت با او و کارگردان بود. آنها به من توضیح دادند که می‌خواهند سارا به لحاظ شخصیتی متفاوت باشد. سارا دختر با اقتداری است که در موقع بحران آرامشش را در برنامه حفظ می‌کند و از سوی دیگر در زندگی شخصی‌اش با مشکلاتی رو به رو است. ممکن است گاهی ما‌به‌ازای نقش را ندیده باشیم، اما می‌توان بر اساس تصور نویسنده برای شخصیت‌پردازی و هدایت کارگردان به نقش رسید.

وقتی ما‌به‌ازای نقشتان را ندیده باشید، این مساله تا چه میزان کار شما را سخت‌تر می‌کند؟

این کاملا بستگی به راهنمایی نویسنده و کارگردان دارد. ممکن است من به عنوان بازیگر نمونه شخصیت را ندیده باشم، اما حتما نویسنده نمونه او را دیده و بر این اساس شخصیت‌پردازی کرده است. بنابراین با اطلاعاتی که فیلمنامه می‌دهد و راهنمایی کارگردان، می‌توان نقش را خلق کرد، اما کار سخت‌تر می‌شود؛ زیرا باید از صحبت‌ها تصویرسازی کرد.

سارا در کارش خیلی اقتدار دارد و سعی می‌کند در کمال آرامش برنامه تلویزیونی را به درستی هدایت کند، اما در زندگی شخصی‌اش شاهد بگو مگوهای او با همسرش هستیم. این تضادها برایتان چقدر جذابیت داشت؟

اتفاقا جذابیت کاراکتر همین موارد است که شما به آن اشاره می‌کنید. کارگردان از من خواسته بود قدرت و آرامش سارا را هنگام کار به تصویر بکشم. از سوی دیگر این تضادهایی که در زندگی سارا شاهد هستیم، کاملا طبیعی است؛ زیرا انتظار داشته همسرش با او روراست باشد، اما این اتفاق نیفتاده است.

از سوی دیگر در قسمت‌های آتی خواهید دید سارا با پدرش هم مشکل دارد و نمی‌تواند بنا به دلایلی که برای خودش دارد او را ببخشد. گره‌هایی از زمان کودکی با او همراه است و همسرش هم چیزهایی را مخفی کرده است. بنابراین حق دارد وقتی می‌بیند با او بازی می‌شود، ناراحت شود. همه ما در زندگی واقعی مان این طور هستیم. ممکن است در ظاهر و در محل کار روحیه مان را حفظ کنیم و درباره مشکلاتمان حرف نزنیم، اما جایی خودمان را تخلیه می‌کنیم. به نظرم سارا شخصیت قابل لمسی برای مخاطب دارد.

شما به گره‌های زندگی سارا اشاره کردید که در قسمت‌های آتی سریال شاهد خواهیم بود. آیا صحنه حسی‌ای بود که بازی کردنش برایتان سخت باشد؟

صحنه‌های احساسی در این سریال زیاد داشتیم، ولی طوری نبود که برایم سخت باشد. بازی کردن صحنه‌های تاثیرگذار برایم خیلی جذاب بود و من واقعا شخصیت سارا را دوست داشتم و با این کاراکتر زندگی کرده‌ام.

کدام ویژگی شخصیت سارا را بیشتر دوست داشتید؟

من همیشه نقش دخترهای مثبت و مهربان را بازی کرده‌ام، اما شخصیت سارا در مجموعه دیوار شیشه‌ای متفاوت است و نویسنده و کارگردان از من خواسته بودند شخصیت سارا را قدرتمند بازی کنم. بنابراین ویژگی مقتدر بودن و آرامش سارا را دوست دارم.

الان که مجموعه را می‌بینید از بازی‌تان راضی هستید؟

مسلما هیچ بازیگری از کارش رضایت صد‌در‌صد ندارد. من هم وقتی سریال را می‌بینم با خودم می‌گویم ای‌کاش این صحنه را یک بار دیگر تکرار می‌کردیم. طبیعی است نقاط ضعف را می‌دانم و تلاش می‌کنم در کارهای بعدی‌ام آن را بر طرف کنم. در مجموع هیچ وقت نگاه سطحی به کارهایم نداشته‌ام.

نقش مقابل شما را مجید واشقانی بازی می‌کند که با یکدیگر بده و بستان‌های زیادی دارید. بازیگر نقش مقابل تا چه میزان در بهتر بازی کردن شما موثر است؟

من و آقای واشقانی قبلا هم همکاری داشتیم، اما پارتنر یکدیگر نبودیم. مسلما پارتنر تاثیر مستقیم روی بازی دارد. یک پارتنر بد می‌تواند بازی خوب شما را تحت‌الشعاع قرار بدهد و برعکس. همکاری با آقای واشقانی واقعا خوب بود. او بسیار باهوش است و با تمرکز نقشش را بازی می‌کند.

شما در بیشتر مواقع نقش دخترهای مهربان، مثبت و اهل خانواده را بازی می‌کنید. خودتان به ایفای چنین نقشی علاقه‌مند هستید یا نقش‌های دیگر پیشنهاد نمی‌شود؟

این نقش‌ها پیشنهاد می‌شود. شاید چون میمیک صورتم به درد نقش‌های مثبت می‌خورد، به همین دلیل این نقش‌ها پیشنهاد می‌شود و‌گرنه علاقه‌مند هستم نقش‌هایی را بازی کنم که من را به چالش می‌کشاند و با شخصیت خودم فاصله دارد.

اتفاقا در یک فیلم که کامبیز دیرباز و مجید واشقانی حضور داشتند، نقش یک دختر دزد را بازی کرده ام که از صبح تا شب دروغ می‌گوید. کارگردانی این فیلم به عهده بهرنگ توفیقی است. اگر این فیلم پخش شود، طبیعی است خیلی‌ها می‌بینند که من می‌توانم نقش منفی هم بازی کنم.

شخصیت سارا در سریال دیوار شیشه‌ای در مقایسه با نقش‌های مثبت‌تان خاکستری است. این نقش چه جایگاهی برایتان دارد؟

ویژگی‌های سارا را خیلی دوست دارم و تمام انرژی ام را برای ایفای نقش گذاشته ام. با پیشرفت قصه متوجه گره‌های زندگی سارا می‌شوید. از آقای تحویلیان، تهیه‌‌کننده گروه تشکر می‌کنم که همه را مثل خانواده دور هم جمع کردند. از گریمور، کارگردان و آقای واشقانی پارتنر خوبم هم قدردانی می‌کنم.

 

منبع: جام جم


اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات