شناسه خبر : 254199
96/2/29 - 18:36 - 2017-5-19 19:36:03
مشارکت ۵۰ درصدی مردم قم در انتخابات تاکنون

مشارکت ۵۰ درصدی مردم قم در انتخابات تاکنون

تاکنون ۵۰ درصد از مردم قم در انتخابات شرکت کرده‌ و حمایت خود را از نظام جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند.

به گزارش فرهنگ نیوز؛ صبح آخرین جمعه اردیبهشت‌ماه سال 95 متفاوت از سایر جمعه‌هایی است که آمده‌اند و قرار است بیایند، افراد هفته‌های متعدد انتظار کشیده‌اند تا بالاخره این روز در تقویممان ظاهر شود، " 29 اردیبهشت‌ماه" روزی که مردم سرزمینم با حضور بر پای صندوق‌های رأی و شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، در پی انتخاب فرد اصلح هستند، فردی که با نظرات مختلف انتخاب می‌شود.

782 هزار و 974 نفر واجد شرایط رأی هستند

شهر من، شهری است که به خون و قیام معروف است، پایتخت تشیع است و مهد تربیت علما و روحانیون است، شهری که مردم آن در شکل‌گیری اتفاقات سرنوشت‌ساز همواره حضور مؤثر داشته‌اند و رهبر کبیر انقلاب از آن بر خواسته است، قم پایگاه معنوی کشور است.

مردم قم از زمان انتخابات وارد جو تبلیغاتی شده و شیشه اتومبیل‌ها و مغازه‌ها از عکس کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا آکنده شده است، دستبندهای رنگی به دست جوانان بسته‌شده و خیابان‌هایی چون صفاییه هر شب میزبان طرفداران پرشور انتخاباتی است.

قم یک‌میلیون و 250 هزار نفر جمعیت دارد که از این میان 782 هزار و 974 نفر واجد شرایط رأی هستند، همچنین  19 هزار و 552 نفر رأی اولی بوده و برای نخستین بار در آینده و سرنوشت کشورشان مشارکت دارند.

8 صبح؛ آغاز زمان شرکت در انتخابات 

خیابان‌ها در ساعت 8 صبح و آغاز زمان رأی‌گیری خلوتِ خلوت است، چندین مغازه‌دار، کسبه و تعدادی از سرنشینان خودرو تنها کسانی هستند که در خیابان مشاهده می‌شود، اما باگذشت زمان همواره بر تعداد مردم حاضر در خیابان و ستادها افزوده می‌شود.

در قسمت‌هایی از خیابان گروه‌هایی از مردم گرد هم آمده و گویا قرار است به‌صورت مشارکتی در انتخابات شرکت کردند.

حدود ساعت 11 ظهر است، جمعیت حاضر در خیابان بسیار بیشتر شده و اکثر افراد به سمت حرم حرکت می‌کنند، ستاد حرم مطهر حضرت معصومه(س) شلوغ‌تر از آن است که گمان می‌کردم، گویا مردم از نقاط مختلف شهر آمده‌اند تا در این مکان مقدس رأی خود را بر صندوق‌ها بیندازند، شاید هم به امید پیروزی کاندیدای موردنظرشان راه را بر خود طولانی کرده‌اند.

حاج صالح پیرمردی است که از فرد کناری‌اش درخواست می‌کند تا نام فلان کاندیدا را بر کاغذ رأی بنویسد و از میان کاندیداهای شورای اسلامی هرکدام را که به نظر اصلح است، انتخاب کند.

او می‌گوید: از زمانی که حق رأی داشته‌ام تاکنون در تمامی انتخابات شرکت کرده و تمامی فرزندان و آشناهایش را به شرکت در انتخابات تشویق می‌کنم، همسرم نیز در قسمت خواهران حضورداشته و باوجود کسالت مسافت بنیاد تا حرم را پیموده است.

در صف خواهران، رأی اولی‌ها بیش از سایرین جلب‌توجه می‌کنند، نرگس که به‌تازگی 18 ساله‌اش شده است در مقابل درخواست من برای توضیح حس و حالش، این‌چنین می‌گوید: حس بزرگ شدن دارم و از اینکه می‌توانم به‌تنهایی در سرنوشت کشورم تأثیرگذار باشم، خوشحالم. همه ما خوشحالیم که در نظام جمهوری اسلامی هستیم و حق رأی داریم.

مراجع پیشگام در تصمیم گیری

مراجع عظام قم در ابتدای ساعات رأی‌گیری بر پای صندوق‌ها حاضر شدند و حمایت خود را از نظام جمهوری اسلامی با صدایی رسا به گوش دشمن رساندند، علما و نمایندگان قم نیز در کنار چهره‌های برجسته‌ای چون علی لاریجانی، محسن رضایی و یکی از کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، آرای خود را به صندوق‌های رأی انداختند.

رتبه برتر قم در برگزاری انتخابات بی حاشیه و سالم 

رئیس ستاد انتخابات استان قم بابیان اینکه قم رتبه برتر در برگزاری انتخابات بی حاشیه و سالم را دارد، گفت: 30 صندوق سیار برای انتخابات فعلی در نظر گرفته‌شده و خواهشمندیم تا مردم در ساعات اولیه به صندوق‌های رأی مراجعه کنند.

وی افزود: مردم انقلابی قم همواره در انتخابات پیشتاز بوده و پیش‌بینی حضور 75 درصدی مردم را در انتخابات داریم.

مشارکت 50 درصدی مردم قم در انتخابات

رضا سیار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، از استقبال پرشور مردم خبر داد و اظهار داشت: تمامی اقشار جامعه اعم از پیر و جوان و زن و مرد در این انتخابات شرکت کرده‌اند.

فرماندار قم به برگزاری انتخاباتی سالم و امن در قم اشاره کرد و افزود: تاکنون هیچ مشکلی از 713 صندوق اخذ رأی استان گزارش نشده است، از این تعداد 580 صندوق ثابت و 133 صندوق نیز سیار است.

وی خاطرنشان کرد: توی خاطرنشان کرد: تاکنون حدود 50 درصد از مردم قم در انتخابات شرکت کرده‌ و حضور خود را از نظام جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند.

تعطیلی تمامی مدارس قم در شنبه

حمید شیخ الاسلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به طولانی شدن روند برگزاری انتخابات در استان قم اظهار داشت: تمام مدارس قم در کلیه مقاطع تحصیلی فردا تعطیل است.

منبع: تسنیم


اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات