شناسه خبر : 257127
96/4/3 - 10:26 - 2017-6-24 10:26:18
بازتاب روز قدس در رسانه های عربی-عبری و غربی
روز قدس یادگار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران:

بازتاب روز قدس در رسانه های عربی-عبری و غربی

مردم ایران در روز جهانی قدس که یادگار آیت‌الله خمینی[ره] برای همبستگی با اعراب فلسطینی است، با سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» خواستار نابودی آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی شدند.

گروه آیین و اندیشه فرهنگ نیوز: امسال راهپیمایی روز جهانی قدس در ایران و دیگر کشورهای اسلامی و برخی از کشورهای اروپایی، در حالی برگزار گردید که جهان اسلام با چالش جدی افراط گرایی و اقدامات خشن گروه های تروریستی تحت حمایت سرویس های صهیونیستی و وهابی قرار گرفته است. با این حال در کشورهای مثل عراق، لبنان و سوریه با وجود جنگ تروریست ها روز قدس با شکوهی هر چه تمامتر برگزار گردید.

اما در این میان، راهپیمایی روز قدس در ایران نسبت به سالهای گذشته با شکوهی هر چه تمامتر برگزار گردید به گونه ای که نه تنها انسجام درونی ملت و احزاب مختلف سیاسی را در موضوعات کلان کشور نشان داد بلکه موجب ترس و وحشت صهیونیست ها گردید و این عزت شکوهمند مردم ایران در اکثر رسانه ها و رادیو ها عربی، غربی و صهیونیستی مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.

رسانه های انگلیسی  زبان:

بدون شک نباید از رسانه ها امپریالیسم که حجم انبوهی از بنگاه های خبری تاثیرگذار در جهان را در اختیار دارند، انتظار داشت که به این رویکرد میلیونی در ایران توجه داشته باشند. نکته مهم در پوشش خبری رسانه های انگلیسی زبان، نزدیکی روز قدس با عملیات موشکی ایران در روزهای گذشته علیه گروه تروریستی داعش در دیرالزور سوریه بود.

به رغم بایکوت خبری مراسم روز جهان قدس توسط برخی از رسانه‌های صاحب‌نام جهان این راهپیمایی، بازتاب قابل توجهی در برخی از رسانه‌های انگلیسی زبان به همراه داشت:

در این خصوص خبرگزاری  شینهوااعلام کرد صدها هزار ایرانی با در دست‌داشتن پلاکاردهایی که بر روی آن مضامینی در محکومیت اسرائیل درج شده بود و با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل حمایت خود از مردم فلسطین را اعلام کردند.

نیویورک تایمزنیز نوشت تظاهرات ضد اسرائیلی ایرانیان با شعار مرگ بر اسرائیل به همراه نمایش برخی از موشک‌های ایرانی برگزار شد و مردم ایران در این راهپیمایی خواستار پایان یافتن اشغالگری اسرائیل شدند. به گزارش این روزنامه آمریکایی مردم ایران در تهران و دیگر شهرهای کشور و بر طبق سنت هرساله خود با شرکت در این مراسم ضمن اعلام همبستگی با مردم فلسطین اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

ترندنیز با انتشار خبر آغاز مراسم روزجهانی قدس و راهپیمایی مردم ایران اعلام کرد ایرانیان از صبح امروز –جمعه- در بیش از ۸۰۰ شهر[900] و با شعارهای مرگ بر اسرائیل به حمایت از مردم فلسطین پرداختند.

آسوشیتدپرس با اشاره به نمایش موشک‌های ایرانی در روز جهانی قدس نوشت مردم ایران با شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس و با شعارهای مرگ بر اسرائیل بر اهمیت قدس برای مسلمانان جهان تاکید کردند.

وحشت رسانه‌های اسرائیلی:

روزنامه صهیونیستی هاآرتص با تیتر بزرگ در صفحه اول خود، موشک های بالیستیک ایران را به نمایش گذاشت و نوشت: ایرانی‌ها امروز موشک‌های بالستیکی که به سمت داعش شلیک کردند را هم به نمایش گذاشتند. روزنامه تایمز آو اسرائیل در خبری درباره برگزاری گسترده راهپیمایی روز قدس در سراسر کشورمان تصاویری نیز از حضور مقامات بلندپایه ایران حضور گسترده مردم منتشر کرد. این روزنامه صهیونیستی با اشاره به این‌که حدود یک میلیون نفر در تهران در این راهپیمایی شرکت کرده‌اند، نوشت: معترضان شعار مرگ بر اسرائیل سردادند و بار دیگر از مردم فلسطین حمایت کردند. روزنامه اورشلیم پست نیز در آستانه برگزاری این راهپیمایی در گزارشی با پیش‌بینی حضور گسترده مردم ایران در راهپیمایی روز جمعه نوشت: انتظار می‌رود ایرانی‌ها بار دیگر هم‌زمان با آخرین جمعه ماه رمضان به مناسبت روز قدس به خیابان‌ها بیایند و شعارهای ضداسرائیلی بدهند. به رسم هر ساله، معترضان در دیگر کشورهای مسلمان و عرب همچون عراق، یمن، ترکیه راهپیمایی روز قدس برگزار می‌کنند تا حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کنند.

پایگاه خبری داخلی اسرائیل موسوم به »آروتز شوا»،نوشت: مردم ایران در روز جهانی قدس و در راهپیمایی برگزار شده در این روز که یادگار آیت‌الله خمینی[ره] برای همبستگی با اعراب فلسطینی است، با سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» خواستار نابودی آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی شدند.

جوش‌پرس نیز اعلام کرد: ایرانیان با حضور در خیابان‌های تهران و بیش از ۹۰۰ شهر دیگر ایران به مناسبت روز جهانی قدس که در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می‌شود به منظور همبستگی با مردم فلسطین و مخالفت با اسرائیل دست به راهپیمایی زدند.

جروزالم پست نیز نوشت: ایران امروز –جمعه- در روز جهانی قدس صحنه اعلام انزجار و نفرت و همچنین سخنان تهدیدآمیز ایرانیان علیه اسرئیل، آمریکا و کشورهای غربی بود.این روزنامه چاپ اسرائیل اضافه کرد در این مراسم که به صورت  سالانه در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می‌شود مردم ایران و مخالفان اسرائیل در نقاط مختلف جهان علیه این رژیم اقدام به راهپیمایی و سر دادن شعار کردند.

رسانه های عربی:

رسانه های عربی وابسته به رژیم های مرتجع منطقه از جمله رسانه های سعودی، بحرین، امارات و بیشتر رسانه های همسو با آل سعود این رخداد عظیم را بایکوت خبری کردند. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، به پوشش گسترده و میلیونی مردم تهران و دیگر شهرهای ایران در راهپیمایی عظیم روز قدس در حمایت از آرمان مقدس فلسطین و گروه های مقاومت پرداخت.

این خبرگزاری نیز پوشش خبری از حضور مقامات لشگری و کشوری از حضور «عدنان محمود» سفیر سوریه در تهران در جمع مردم تهران سخن گفت.

پایگاه خبری الدستورمصر نیز نوشت که مردم ایران از صبح امروز در تهران و دیگر نقاط کشور با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس شرکت کردند. روزنامه صحیفه الیومنیز اعلام کرد که شعارهای مرگ برآمریکا و اسرائیل شعار مردم ایران در راهپیمایی بزرگ روز جهانی قدس در این کشور بود.اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات