شناسه خبر : 259058
96/4/23 - 09:03 - 2017-7-14 10:03:16
2  اپیزود از فوائد فوتبال ایران برای کی روش

2 اپیزود از فوائد فوتبال ایران برای کی روش

فوتبال رو به رشد ملی ایران هر چند با حضور کی روش در راس کادر فنی تیم ملی شتاب بیشتری گرفت، اما سرمربی تیم ملی ایران از همان روزهای ابتدایی می دانست که با چه شرایطی روبروست و از لحاظ اعتبار، فوتبال ایر

به گزارش فرهنگ نیوز؛ فوتبال ایران برای کی روش سود دارد. هم از حیث مالی و هم از حیث حرفه ای. همین مسئله هم هست که موجب شده این مردم پرتغالی علیرغم هوچی گری هایی که دارد، بیش از 5 سال در فوتبال ایران دوام آورده و به کار خود ادامه دهد.  
 
اپیزود اول- اعتبارزایی فوتبال ایران برای کی روش
 
فوتبال رو به رشد ملی ایران هر چند با حضور کی روش در راس کادر فنی تیم ملی شتاب بیشتری گرفت، اما سرمربی تیم ملی ایران از همان روزهای ابتدایی می دانست که با چه شرایطی روبروست و از لحاظ اعتبار، فوتبال ایران می تواند سکوی پرتابی برای این مرد پرتغالی باشد. حالا هم که تیم ملی بدون اما و اگر و به عنوان دومین تیم دنیا به جام جهانی صعود کرده، این کی روش است که نام خود را در میان مربیان دنیا مطرح تر از قبل می داند.  
 
اپیزود دوم- سودی که به جیب مرد پرتغالی می رود
 
از سوی دیگر اما سود اصلی کی روش از فوتبال ایران، درآمدی است که می تواند کسب کند. سال گذشته بود که گزارشی از برآورد دستمزدهای مربیان ملی فوتبال، او گران‌تر از مربیان پرتغال، ایتالیا و فرانسه عنوان شد.  سم الردایس سرمربی تیم ملی انگلیس که با دریافت 3 میلیون یورو، گران‌ترین مربی تیم‌های ملی فوتبال در جهان بود، اخیرا به دلیل رسوایی مالی در این کشور از سمت خود برکنار شده است و اکنون گرت ساوت گیت بازیکن سابق این کشور هدایت این تیم را برای 4 بازی به صورت موقت بر عهده دارد.
 
در این بین کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران نیز که در سال 2011 هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت، علاوه بر اینکه گران‌ترین مربی تاریخ تیم ملی فوتبال ایران است، با دریافتی 1.6 میلیون پوند در سال در رده پنجم و بالاتر از خیلی از مربیان مشهور و پرافتخار قرار دارد.
 
از سوی دیگر نیز حدود 4  هفته از دیدار تیم ملی فوتبال ایران و ازبکستان در مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی ‌2018 و پیروزی ملی‌پوشان کشورمان و صعود مقتدرانه یوزها به جام‌جهانی می‌گذرد، صعودی شیرین که نام ایران را به عنوان دومین تیم صعود‌کننده به این مسابقات مهم ثبت کرد.‌ گذشته از آمار و رکوردهای کم‌نظیر تیم ملی در راه صعود به جام‌جهانی روسیه و رکورد شخصی و جالب کارلوس ‌کی‌روش سرمربی پرتغالی که موفق شده 4 بار تیم‌های تحت رهبری‌اش را به جام‌جهانی ببرد، برخی رسانه‌ها ترجیح دادند روی مباحث مالی و سود سرشاری که از صعود عاید فوتبال ایران می‌شود، مانور دهند.  
 
 بر اساس موارد مندرج در قرارداد اگر ایران به جام‌جهانی‌ ٢٠١٨ روسیه راه پیدا کند،‌١٠‌درصد از مبلغی که فدراسیون از فیفا بابت ورود به جام‌جهانی دریافت می‌کند به کادر فنی تعلق می‌گیرد.‌ سرمربی در ادامه موظف است پس از مذاکره با تیم مربی‌گری به بهترین شکل ممکن این مبلغ را تقسیم کند و فدراسیون مقابل نتایج این تصمیم‌گیری وظیفه‌ای نخواهد داشت. ‌فدراسیون موظف است نسبت به پرداخت این مبلغ در 5 تا 7 روز پس از دریافت جایزه از فیفا اقدام کند. در بند دیگر هم آمده است که در جام‌جهانی ٢٠١٨ روسیه، کادرفنی‌‌١٠‌‌درصد از مبالغ تشویقی فیفا در جریان این رقابت‌ها را دریافت می‌کند که قاعدتا تا زمان حضور تیم ملی در جام‌جهانی ادامه خواهد داشت. ‌سرمربی موظف است پس از مذاکره با تیم مربی‌گری به بهترین شکل ممکن این مبلغ را تقسیم کند و فدراسیون مقابل نتیجه این تصمیم‌گیری وظیفه‌ای نخواهد داشت. ‌فدراسیون فوتبال موظف است نسبت به پرداخت این مبلغ طی 5 تا 7 روز پس از دریافت جایزه از فیفا اقدام کند.
 
با در نظر گرفتن این شرایط اگر مبلغ پاداش صعود 8 میلیون دلار باشد سهم ‌کی‌روش یا به عبارتی کادرفنی 800 هزار دلار است که این مبلغ جدا از پاداش‌های نقدی روزانه‌ای است که فیفا برای تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقات جام‌جهانی در نظر گرفته است.  اگر تیم ملی بتواند از مرحله گروهی صعود کند، فیفا 3 و نیم میلیون دلار دیگر به فدراسیون فوتبال ایران پرداخت خواهد کرد که سهم 10 درصدی ‌کی‌روش می‌شود 350 هزار دلار! به عبارتی ‌کی‌روش تا این لحظه 3 میلیارد تومان نقد دارد و اگر موفق شود ایران را به مرحله حذفی ببرد یک میلیارد و 300 میلیون تومان هم عایدش خواهد شد که مجموع آن 4میلیارد و 300 میلیون تومان می‌شود.  

منبع: فردا نیوز


اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات