شناسه خبر : 51406
92/7/30 - 15:35 - 2013-10-22 14:35:48
چرا دست بسته نماز می خوانند؟
مناظره دکتر و شیخ

چرا دست بسته نماز می خوانند؟

کتاب مناظره دکتر و شیخ پیرامون بحث های علمی مابین شیخ ابراهیم عثمان و چند تن از برادران دیگر اهل سنت و دکتر شجاعی فرد می باشد.هدف فرهنگ نیوز از بیان این مناظرات ، شیعه کردن برادران اهل سنت نمی باشد و تنها مطرح کردن یک بحث علمی است.لذا مخاطبان گرامی می توانند با نظرات خود در این بحث شرکت کنند.

به گزارش فرهنگ نیوز : نحوه نماز خواندن در شیعه و سنی تفاوت هایی جزئی داردبه طور مثال دست بسته نماز خواندن اهل سنت و یا آمین گفتن پس از ولاالضالین.در این بخش به مناظره صورت گرفته در این مورد بین دکتر و شیخ النجدی (از علمای اهل سنت) خواهیم پرداخت:

دکتر: اگر در كتب حدیث صحیح مسلم و بخاری بگردید فقط یك حدیث از قول ابوهریره در مورد آمین پس ا ز الضالین است . بخاری حدیث 740 ج 2 صفحه 248 و حدیث 5/41 ج 13 صفحه 318 و كسی دیگری مطلبی ذكر نكرده است این در حالیست در جای دیگر داریم سوره حمد قرائت است ، دعا نیست كه آمین بگوییم نظر شما چیست؟ البته شیخ ابراهیم می دانند تكلیف حدیث هایی كه فقط ابوهریره نقل كرده چیست.

شیخ حمید النجدی: بالاخره سنت است.

دکتر: اما ظاهراً سنت نیست چون در تعلیم نماز كه جبرئیل برای پیامبر انجام داده و در بخاری هم آمده است آمین ندارد در همین تعلیم، تكتف یعنی دست روی دست گذاشتن هم نداریم.

شیخ حمید النجدی : البته برای تكتف اختلاف زیاد است و عده ای قائل به آن ن یستند چون سند محكمی هم ندارد اما در مورد آمین همه مذاهب اهل تسنن می گویند.

دکتر: به نظر شما اگر این ذكر جزء نماز بود، چطور در نماز ظهر و عصر این ذكر را نداریم.

شیخ حمید النجدی: امام جماعت می گوید و كفایت می كند.

دکتر: آیا مورد مشابه دیگری دارید كه در نمازی سنت باشد و در نماز دیگر نه اگر هست بفرمایید.

شیخ حمید النجدی: اجازه بدهیم از این ها بگذریم چون آمین و تكتف چندان مهم نیست.

دکتر: پس قبول بفرمایید كه جزء نماز نیست.

شیخ حمید النجدی: گفتم مهم نیست بگذریم.

دکتر: پس تكتف و آمین جزء نماز نیست.

شیخ حمید النجدی: مورد بعد چیست؟

دکتر: البته من فكر می كنم اگر شما به بدعت معتقد هستید این عمل نماز را باطل می كند چون آمین كلمه عربی نیست بلكه عبری است و در عربی آمین ندارد.

شیخ حمید النجدی: تا نماز ما را كاملاً باطل نكرده اید برویم بحث بعد.دیدگاه ها

چرا شما شیعیان همیشه بفکر برتر جلوه دادن مذهب خود و ایراد گرفتن از سایر مذاهب هستید . چرا به ناحق سخنان اشخاص دیگر را که معلوم نیست حقیقت دارد یا نه ارائه میدهید. طور ممکن است در کشوری که حق اهل سنت همیشه زیر پا گذاشته میشود اجازه داد تا ما از حقمان دفاع کنیم . در همه چی نظر می دهید اما هیچ وقت گوشتان شنوای حق و حقیقت نیست . لذا خواهشمند است یکطرفه قضاوت ننمایید . هر وقت در فضایی آزاد و بدون محدودیت به ما اهل سنت فرصت داده شود حتما در مورد همه مسائل به خوبی پاسخ خواهیم داد.
اقا ابراهیم فضایی ازادتر ازاین فضای مجازی .هرچه می خواهد دل تنگت بگو اگر از مذهبت دفاع می کنی لطفا همراه با سند باشد نه نقل و قول و نظر شخصی.ممنون
شما که میدانی بگو مگر جلوتان را گرفته اند.یا آن زمان که شیخ جواب میداده مگر کسی با تهدید کنارش بوده؟ در هر صورت به نظر من انتشار چنین مطالبی به صلاح اتحاد بین شیعه و برادران سنی ما نیست
باسلام خدمت دوست مسلمانم جناب آقای اابراهیم: دوست گرامی ما در ایران از اقلیتهای غیر مسلمان داریم که در انجام امور دینی و بیان عقاید، آزادی کامل دارند. آنگاه چگونه ممکن است شما که یک برادر دینی ما هستید آزادی نداشته باشید. همین مطالبی که شما فرموده اید دلیل آزادی شما برای بیان عقایدتان است. حالا هم بفرمایید هر چه می خواهید بگویید و بنویسید. ما هم از کتب خودتان یعنی از صحاح سته برای شما دلیل و مدرک می آوریم. به شرطی که شما بپذیرید. باور بفرمایید اگر برادران اهل سنت ما فقط صحاح سته ائمه خودشان را بخوانند؛ همگی به مذهب شیعه تشرف پیدا خواهند نمود.
سلام دوست عزيز. بسيار عالي. ما حاضريم ايرادات آن‌ها را نيز از نماز خودمان بشنويم. اما آيا واقعا تاكنون ايرادي كه جواب نداشته باشد، شنيده‌ايد؟! بنده كه تحقيق كرده‌ام چيزي نشنيده‌ام!
این موضوع خاص ما شیعیان وکشور ایران نیست در عربستان وسایر کشورهایی که اهل سنت دران اکثریت هستند وضعیت شیعیان ان کشورها از شما بمراتب بد تراست
با سلام. بهتر نیست بجای مظلوم نمایی از هر فرصتی که گیرتان می آید استفاده کنید و بجای شعار عمل کنید.مثلا همین جا که مطلب مطرح شده جواب بدهید. نان داغ کباب داغ!!!من 15 سال است تمام کتاب های اهل تسنن از کتب اربعه و تفایر و غیره مرور میکنم. تا بخواهید هم سوالات بی پاسخ از علمای شما در شبکه های اجتماعی کردم.... سایت های زیادی هم دایره کرده اید... شبکه های اجتماعی و خبری زیادی هم دارید. در غالب موارد حتی انصاف که نه احترام هم رعایت نمیکنید. سخن حق خودش گویا ترین چیز است. پس چرا بی احترامی و جو سازی.
سلام ابراهیم جان اقای دکتر که از منابع شیعه استدلال نکردن. کردن؟ پس نیاز به ازادی نیست شما اگر واقعا دنبال حق و حقیقت باشید تو منابع اهل تسنن به حقیقت ال علی میرسید.کمی تحقیق کنید متوجه میشید .
سلام دوست عزيز. بنده ازمسوولين سايت تقاضا مي‌كنم تا اگر فايل صوتي يا تصويري از اين مناظره در اختيار دارند، ارائه دهند تا اين دوست ما ببيند واقعي است يا خير. اما دوست عزيز! سخن بر سر اين نيست كه اين حرف‌ها دروغ است يا خير و آيا واقعا چنين مناظره‌اي بوده يا اين سايت با بي‌شرمي چنين دروغي را سر هم كرده است! من اگر جاي شما بودم، بدون اين كه كاري به اين سايت داشته باشم، مي‌رفتم اين سوال را از علماي دينم مي‌پرسيدم ببينم واقعا در پاسخ چه مي‌گويند. آنگاه خودتان اين پاسخ را به علماي شيعه نيز عرضه كنيد ببينيد جوابي دارند بدهند يا خير. اگر جوابي نداشتند، در مورد اين مساله حق باشماست. اما اگر جوابي داشتند، باز جواب را به علماي خود بگوييد و ببينيد چه پاسخ مي‌دهند. كار سختي است! اما براي رسيدن به سعادت حقيقي اخروي كار زيادي نيست!
برادر عزیز ابراهیم کم لطفی نکن توی همین مملکت دوستان نزدیک ما اهل تسنن هستند و بسیار نزدیک و صمیمی با هم زندگی می کنیم. همه باید سعی کنیم بدنبال حقیقت باشیم. درود بر تو
تا کی باید در جهالت به سر بریم و شیعه و سنی را بهانه ای برای دست بیگانگان دهیم. چیزی به نام شیعه و سنی وجود ندارد چون هردو به یک نام هستند هر دو پیروی از سنت و راه و روش پیامبر را بازگو می کنند. جریان شیعه و سنی بر می گردد به زمان شاه اسماعیل صفوی که حیله قدرتمند انگلیسی ها برای تفرقه افکنی بین مسلمانان بود تا ابرقدرت جهان نشوند. متاسفانه همیشه ما مسلمانان هم در جهالت به سر می بریم. جنگ چالدران هم نتیجه این شیعه و سنی بود.که کمر مسلمانان را شکست. در اسلام در هیچ منبعی نه شیعه ای هست و نه سنی. اگر مسلمانان الان هم دست به دست هم دهند جهان اسلام ابرقدرت جهان خواهد شد و ایران اسلامی راس این قدرت. متاسفانه اعراب جاهل مثل عربستانی ها که بازهم در جهالت به سر می برند.
سلام دوست عزيز. ما به اسامي شيعه و سني كاري نداريم كه از چه زماني وضع شد. ملاك اختلاف اين است كه عده‌اي از مسلمانان حضرت علي عليه السلام را جانشين حقيقي پيامبر مي‌دانند و معتقدند حق ايشان را غصب كرده‌اند و عده ديگري از مسلمانان چنين اعتقادي ندارند. اين اختلاف نظر از بعد از رحلت پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله وجود داشته است و ربطي به حكومت صفويه ندارد.
مناظره که زیاد بوده و همیشه هم محکوم شده اند ولی خب نرود میخ آهنین در سنگ... از عصر قدیم مجموعه الغدیر علامه امینی و در عصر حاضر هم سحنان دکتر تیجانی کفایتشون میکنه
برادران چنین سولاتی موجب روشن شدن حقایق اعتقادی ومحکمتر شدن ان می شود ولازم نیست کسی مذهب عوض کند حقشناسی مهمتراست ودرضمن مراقب باشیم مباحثه .مجادله نشود
سلام به همگی-من شیعه هستم-ولی چندسال پیش که مکه رفتم-دیدیم اعتقادات سنی ها خیلی بیشتر از ما هست-هر زمانی که صدای اذان به گوششون میرسه-میرن برای نماز-ولی ما چی؟اینجا مغازه هارو کسی برای اذان و نماز تعطیل نمیکنه-به نظر من همه جا-تو هر فرقه ای یامذهبی-ادم خوب و بد و معتقد به دین وجود داره-نباید بگیم همه سنی ها بد هستن-شاید ما از نظر اونا خوب نباشیم-ولی هیچ وقت به ما بی احترامی نکردن-

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات