شناسه خبر : 78835
93/3/27 - 17:25 - 2014-6-17 18:25:29
وقتی شایعه زلزله در تهران پیچید، هاشمی چه کرد؟

وقتی شایعه زلزله در تهران پیچید، هاشمی چه کرد؟

ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﭼﯿﻨﯽ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ که ﺳﺎﻋﺖ ۸ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺯﻟﺰلهﺍﯼ ﺑﻪ ﻗﺪﺭﺕ ۶٫۸ ﺭﯾﺸﺘﺮ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺭﻭﯼ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺩ.

به گزارش فرهنگ نیوز ،هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطرات خود در سال 1370 می نویسد:

یکشنبه ۳۰ ﺗﯿﺮ ۱۳۷۰ - ۹ ﻣﺤﺮﻡ ۱۴۱۲ (ﺭﻭﺯ ﺗﺎﺳﻮﻋﺎ)

ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﭼﯿﻨﯽ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ که ﺳﺎﻋﺖ ۸ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺯﻟﺰلهﺍﯼ ﺑﻪ ﻗﺪﺭﺕ ۶٫۸ ﺭﯾﺸﺘﺮ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺭﻭﯼ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺩ. ﺁﻣﺪﻥ ما ﺑﻪ ﻟﺘﯿﺎﻥ ﻫﻢ ﺑﯽ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﻧﯿﺴﺖ. ﮔﺮﭼﻪ ﺧﻮﺩم ﺍﺻﻼ ﻗﺒﻮل ﻧﺪﺍﺭﻡ ﻓﻘﻂ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺑﭽﻪ ها ﺁﻣﺪﻡ. ﺑﺎ ﻫﻠﯽ ﮐﻮﭘﺘﺮ ﺑﻪ ﺳﺪ ﻟﺘﯿﺎن ﺁﻣﺪﯾﻢ. ﻫﻮﺍﯼ ﺧﻮﺑﯽ ﺩﺍﺭﺩ. ﻋﺼﺮ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﭽﻪ ها ﺧﻮﺍﺳﺘﻢ ﺍﺳﮑﯽ رﻭﯼ ﺁﺏ ﯾﺎﺩﺑﮕﯿﺮﻡ. ﮐﻤﯽ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻗﺎﯾﻖ ﮐﺸﯿﺪﻩ ﺷﺪﻡ ؛ ﺑﺪﻧﻢ ﺁﻣﺎﺩگی ﺑﺮﺍﯼ ﭼﻨﯿﻦ ﻭﺭﺯﺷﯽ ﻧﺪﺍﺭﺩ. ﮔﺮﭼﻪ ﺁﺳﺎﻥ ﺍست.

منطقه گردشگری سد لتیان

ﺩﻭﺷﻨﺒﻪ ۳۱ ﺗﯿﺮ ۱۳۷۰ - ۱۰ ﻣﺤﺮﻡ ۱۴۱۲ (ﺭﻭﺯ ﻋﺎﺷﻮﺭﺍ)

ﺍﻣﺮﻭﺯ ﻋﺎﺷﻮﺭﺍ ﺍﺳﺖ. ﺗﺎ ﺳﺎﻋﺖ ﻫﺸﺖ ﻭ ﻧﯿﻢ ﺻﺒﺢ ﺧﻮﺍﺑﯿﺪﻡ. ﺭﻭﺯ ﺭﺍ ﺑﻪ «ﺍﺳﺘﺮﺍﺣﺖ» ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﮐﺎﺭﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﻡ ﺑﻪ «ﻟﺘﯿﺎﻥ» ﺑﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻡ ، ﮔﺬﺭﺍﻧﺪﻡ. ﻧﺰﺩﯾﮏ ﻏﺮﻭﺏ ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﺮﮔﺸﺘﻢ.

ﺧﺎﻃﺮﺍﺕ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻠﻪ ﻫﺎﺷﻤﯽ ﺭﻓﺴﻨﺠﺎﻧﯽ ﺳﺎﻝ ۱۳۷۰ صفحه ۲۳۶ و ۲۳۷

جالب توجه اینجاست که روزنامه رسالت در گزارشی پس از شایعه نوشت:

روز جمعه 28تیر70 ساعت 2 بعداز ظهر صدای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد یک لرزه شناس چینی پیش بینی نموده است که روز یکشنبه 30تیر در تهران زلزله ای با قدرت 6و6دهم ریشتر به وقوع م پیوندد.

در پی انتشار این خبر غیرمنتظره وحشتی زایدالوصف سراسر تهران را فراگرفت...

روزنامه رسالت دوم مرداد 1370

 دیدگاه ها

آقای هاشمی خون بچه های شما از بقیه مردم رنگین تره؟؟؟... همین کارها رو کردین که فکر کردن جدای دیگرانند... بعد اون روز عاشورا بوده؟؟؟ تو دل شما خبری از عاشورا بوده؟ تونستید به استراحت و انجام کارهاتون بپردازید؟؟؟ تعجب می کنم!!!
اولا که برادر ، ادب مرد به ز دولت اوست . دوما که ، اگر این چیزی که می فرمایید معیار مردانگیه ، پس یک سوال؟ چرا حال و روز امروزشون رو نمیان بگن که چه خبره ؟ چیا دارن؟ از کجا آوردن؟؟؟؟ و سوما که مرد نه اون کسیه که خطا کنه و پنهان کنه و نه اون کسی که خطا کنه و اعلام کنه . مرد اونیه که با وجود داشتن قدرت خطا نکنه .
هاشمی پدر انقلابه،ببخشید اونوقت بقیه چیکار میکردن،امام که همه کاه انقلابه میگه من کاره ای نیستم،اونایی که شهید دادن وارث انقلابن،اونوقت هاشمی مفت خور پدر انقلاب شد.
روی نا مبارک این ام الفسادها از سنگ پای قزوین هم محکمتر است.تازه مگر این خانواده فاسد که رهبری فتنه88را بر عهده داشتند ابرو و حیثیتی دارنده تا خجالت هم بکشند؟
اصلا تعجب نکنید.این قسمتی از زندگی ایشون هست.روز عاشورا و تفریح.نمیشد بری یه شهر دیگه.تا ساعت 8 هم خواب بوده.اگر عقاید و تفکرات ایشون رو بدونید اون موقع متوجه میشید ک بیشتر مشکلات کشور از داخل تا بیرون.
بله فتنه گران هم سال 88 به عاشوراي امام حسين اهانت كردند و اين جناب هم ظاهرا خواب بودن وتا الآن هم بيدار نشدن كه از اين اوباشها اعلام برائت كنن .
عشق و دغدغه! مسئله این است. کسی که دغدغه و عشق داشته باشد، عاشورای حسین را به آب بازی و سیزده بدر با خانواده نمی گذراند. سیاس ترین روحانی جمهوری اسلامی، اینقدر ساده لوح! کسی با بهانه شایعه زلزله (توسط یک کارگر چینی) رام و خام حرف خانواده عوام تر از خودش می شود؛ و از ترس زلزله به خارج از شهر می رود؟ آن هم کجا و کی و چه کاری؟! آب بازی در سد لتیان! در روز عاشورای حسین! امام در جریان بمب باران قطعی تهران در زمان جنگ، حاضر نبود خانه اش را ترک کند. و به پناهکاه برود. عشق و دغدغه داشت شبیه و در کنار مردم باشد. حالا هاشمی از شایعه زلزله، بهانه می تراشد، بجای دغدغه و عشق حسین (ع) و عاشورا! از شایعه زلزله فرار می کند و از آب بازی در کنار خانواده لذت می برد.
حالا خاطرات خودتون هیچی! جالب ترش اینه ک خودشونو فرزندانشون شدن خاطره گوی امام خمینی رحمت الله علیه! خدا ب داد اون روشنفکری برسه ک بر اساس این خاطرات استدلال میکنه!!! فرهنگ نیوز لطفا بدون سانسور منتشر کن با تشکر
با هلی کوپتر تشریف بردن یک جوری هم گفته ک بخاطر بچه ها رفتم ک یعنی کسی من رو سرزنش نکنه بابای من اگه روز عاشورا بگم غیر از مراسم عزای امام حسین میخوام جای دیگه ای برم با اینکه روحانی نیست! کلی نصیحتم میکنه ک دختر گلم ما هرچی داریم از امام حسین داریم و امروز فقط باید گریه کرد یادمه بابام از صبح ما رو بیدار میکرد ک بریم جلسات روضه حالا ایشون!! تعجب میکنم چجوری دم از امام و خط امام میزنن خودشون و فک فامیلشونم شدن خاطره گوی امام خمینی رحمت الله علیه!!! لطفا منتشر کنید جدا نفاق تا کجا؟؟؟!
فرهنگ نیوز پیام من این بود؟؟ قسمتاییش حذف شده ک ب نظر هیچ مشکلی نداره!! من گفتم: گفته بچه هام مجبورم کردن ک حالا یعنی کسی منو سرزنش نکنه!!! این کجاش مشکل داشت ک حذف شد؟ بعدشم گفتم نفاق تا کجا؟؟؟ چرا منتشر نمیکنید؟؟؟!!!!
واقعا این خبر یعنی چه ؟ من واقعا طرفدار او نیستم و امروز چند مقاله شما را خواندم . خیلی در پیت هستید. حیف وقتتان نیست ؟ یه کار اصولی یک مقاله درست و حسابی بزنید.
فرمایشات دوستان را که خواندم ، اکثراً به مطالب درست و مهمی اشاره کردند ، مطالبی مثل اهمیت دادن به سخنان غیر علمی یک شایعه ، ایشان در آن زمان رئیس جمهور بودند و به راحتی از مراکز علمی می توانستند کسب اطلاع کنند که تا چه حد این خبر صحیح و یا کذب است . باز تاکید می کنم ایشان رئیس جمهور بودند . وظیفه آقای هاشمی از دو حال خارج نبود یا احتمال صحیح بودن خبر در میان بود و می بایست برای مدیریت بحران آماده می شدند یا کذب خبر برایشان مسجل می شد که می بایست جهت جلوگیری از ترس و وحشت عوام الناس اقدام میکردند . خودشان قضاوت کنند ، راه سوم رفتن به سد لتیان کار درستی بود؟ نکته بعد عزیمت ایشان و شاید به احتمال زیاد خانواده ایشان با هلی کوپتر است ، دوستان تهرانی می دانند که سد لتیان در اطراف تهران است و مسیر صعب العبوری تا آنجا نیست . ممکن است بعضی ایراد بگیرند که جاده لشگرک جدیداً به این شکل مناسب در آمده . بنده حقیر جاده قدیمی قبلی را کاملا به خاطر دارم و با شناخت کامل عرض می نمایم که عزیمت ایشان جهت انجام این مهم نیاز به استفاده از هلی کوپتر نداشته . مطلب بعد نوع تفریح خانواده ایشان است . هم اکنون که خیلی امکانات تغییر کرده ، ورزش اسکی روی آب هنوز هم جزو ورزش های طیف رفاه زده جامعه است . حال در آن سال های پس از جنگ ، انجام اینگونه تفریحات ، جای سوال بیشتری بوجود می آورد ، جالبتر آنکه ایشان هم علاقه به امتحان این ورزش داشته اند و .... مطلب بعد ظرف زمانی این اتفاق است . روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی . بنده حقیر سراپا تقصیر که امید به لطف و شفاعت ائمه اطهار دارم ، در مناطق مختلف شمیران افرادی را از قدیم می شناسم که متاسفانه پایبندی بسیار بسیار کمی به مسائل دینی دارند ولی با این حال احترام ویژه ای برای دهه اول محرم و بالاخص تاسوعا و مهمتر از همه عاشورا دارند . همه دوستان از شرح حال هموطنان ارمنی ، زرتشتی و یهودی در این زمان مطالب زیادی شنیده اید که ایشان چه احترامات فراوانی برای ذوات مقدسه ائمه اطهار بالاخص حضرت امام حسین و یارانشان قائلند ولی صد افسوس که آقای هاشمی در این دو روز مهم به تفریح و انجام امورات غیر مهم پرداخت . ایشان حتماً بهتر از همه ما از احوالات آن پیر سفر کرده ، امام خمینی در ایام محرم آگاهی دارند و حتماً این کلام امام را با گوش خود شنیده اند که : محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است . دوستان این موارد را در نوشته های خود بیان کرده بودند اما نکته آخر که دوستان به آن نپرداختند ، در رابطه با ریاست سازمان صدا و سیما در آن زمان بود . آقای محمد هاشمی ، از سال 63 تا 73 ریاست سازمان را بر عهده داشتند .......
بخدا شکم بر طرف شد این آقا از تبار آل زیاد و مروان است خدا لعنتشان کند جوانان این مردم خون بدهند این آقا با خانواده به ییلاق بروند استفاده شخصی از هلیکوپتر حرامتان باد
سلام چیه آقا! همش حرف میزنید بهش متلک میگید پشت سرش غیبت میکنید!!! ایشان از الطافند از ما بهترانند از ستونهایند، کارد بخوره به اون شکمش، خدا ایشالا ذلیلترش کنه! سال 70 ما داشتیم از گشنگی و کارگری می مردیم اگه هم میگفتیم اکبرشاه سرمون بیخ تا بیخ بریده میشد. ای آقا ولمون کنید با این خبراتون حالتون خوشه مشغولین به این چی گفته اون چی گفته! همین شماها بودین اون سالا ازش دفاع میکردین میمردین براش. از اولش اکبرشاه بوده و هست، بقیه شاهان ایران هنوز سرشون از تو لاک درنیومده البته کم کم دارن در میان از توی ... فقط یکی سالمه اونم پیر پاک آقای خامنه ای. باور کنید اگه ایشون نبودن یه انقلاب دیگه میشد. به داد محرومان برسید اگه شیعه علی هستین
با سلام خدمت همه ی عزیزانی که با متن هایی هرچند ناخوشایند جواب این صداقت رو دادن باز هم صد رحمت به این آقا که هرکاری کرده رو نوشته و در معرض دید عموم گذاشته شمایی که قضاوت کردین اگه خودتون موقعیت آقای هاشمی رو داشتین چکار میکردین ؟ حتما با خانواده میرفتین میدون آزادی و نهار رو اونجا با هم میزدین آره؟؟؟؟؟؟؟
سلام اين خبر اون قدر بده كه اصلا نميشه درباره اين خبر از آقاي هاشمي دفاع كرد تاسوعا عاشورا اسكي روي آب خوابيدن تا ساعت 8 و....جايي براي دفاع نميزاره ولي يك سوال و يك توصيه دارم اول توصيه اين كه دوستان عزيز هيچ وقت راجع به يك يا چند خط از يك خبر قضاوت نكنيد اين روز شروع و پاياني داشته اين كتاب اول و آخري و هر وقت ميخواهيد كسي رو قضاوت كنيد براساس اطلاعات كاملي كه خودتون به اون اطلاعات ميرسيد قضاوت كنيد، نه بر اساس اخبار و نه بر اساس حرف هاي ديگران و نه بر اساس حتي بخش كوچكي از خاطرات اون شخص و اما سوال به نظر شما اين خبر به چه مناسبتي در صدا وسيما و سايتها پخش شده كه فكر ميكنم جواب اين سوال مهم تر از خود اين خبر و آيا اون روزهاي هيچ كس ديگري در لتيانم نبوده؟؟؟
با سلام خدا عادل است و بس . اما یه سوال: تو کتابشون عکس و مطالب مطابق هم نیست "مردم همیشه در صحنه استان چهارمحال و بختیاری"؟؟!!!!! چه ربطی به تفریح و سد لتیان و .... ای خدا واقعا دور و زمونه ای شده که نمیشه راست و دروغ و از هم تشخیص داد. خدا به داد ما و این مملکت برسه. آمین
فکر کردید مسولین بعد از ایشون پاک بودند؟ اگه بقیه هم خاطراتشان را مینوشتند آنوقت میگفتید صد رحمت به رفسنجانی. پاکترین دولت را که میبینید چه کرده. من از این پاکی ملولم و ناپاکی آرزوست.
بابا شما چرا گول این فرهنگ نیوز رو میخورین؟ این فقط یه بازی کثیفه که از سادگی مردم استفاده کنن و هرکسیو که دلشون بخواد( بهشون دستور داده شد) خوب جلوه بدن و هرکسی که به مزاجشون نساخت رو بد جلوه میدن . لپ کلام اینه که سگ زرد برادر شغاله. همشون دارن خون مردم رو میخورن و هرکی که بیشتر این بازی رو بلد باشه و دروغای بیشتر و بهتری بگه برندست. شما علکی خون خودتونو کثیف نکنین.
بنده به متن خبر فوق شک دارم .یعنی میشود ایت الله هاشمی با این همه مدارج علمی و مجاهدت های ویژه از غم عظیم عاشورا غمگین نشده باشند ؟؟؟واقعا باید شک کردو بدون تحقیق و مدرک چنین حرفی را قبول نکرد.
اصلا گیریم که پیش بینی زلزله شناس چینی درست در میومد و گیریم که بالاخره ایشان شخص دوم مملکت بودند وحفظ جانشان واجب حتی گر ابام عزاداری باشد وگیریم که اصلا به اصرار خانواده که نه به اصرار نظام مجبور به ترک محل سکونت می شود . سوال اینجاست که ایبشان برای حفاظت از جان خود در برابر بلایای طبیعی چرا منطقه ای نزدیک کوه سد را انتخاب کرده طبق پیش بینی های زمین شناسی گسل دامنه لتیان بسیار فعال تر از نقاط دیگر است وهر آن براثر زلزله 5ریشتری احتمال تخریب و ویرانی ورانش بیشتر در آنجا وجوددارد حال چگونهیک رئیس جمهور باستناد فقط اصرا خانوده راضی به رفتن به لتیان میشه ایا در صورت درست بودن پیش بینی نباید از نظر کارشناسان زلزله شناسی و زمین شناسی استفاده می کرد . مسئله بعدی این است که چرا این خاطره ویژه را با آب وتاب منتشر می کنه آنهم وقتی این ایام با عاشورا تقارن پیدا می کنه نکته مهم این است که وی بدنبال جمع کردن آراء عده ای لا مذهب وبی دین وبی قید وبنده که در صورت لزوم از آنها استفاده کنه
جناب هاشمی سلام خسته نباشید ... من یک دهه شصتی هستم کم و بیش از گذشته زیبای ( کنایه ) شما که این ها یعنی این اتفاقات ازش نشعت میگیره طبیعیه ، اره گذشته زیبای شما ...اره عزیزم دارم کنایه از گذشته ات میزنم ... من یک دهه هفتی نیستم که با شعار های من فریب ، فریبم بدی ... من یک دهه شصتی هستم که اون زمان حرف های دیگری زدی ... فکر کنم حذب باد بودن اینجا معنا پیدا میکنه ...خدایی بچه های الان هم میفهمن ،یک پسر عموی دهه هشتادی دارم عشق جنگ داره ازش پرسیدم چرا ؟؟؟؟در کمال تعجب گفت بشم رییس جمهور ...آره دقیقا همینه اون زمان شما رفتی جنگ که الان سر نخ همه مافیا ها به شما وصل بشه و خانواده محترم ...جریان گندم یادته ؟؟؟؟ بیخیال مهم نیست ... حداقل خاطراتتو ننویس برادر عزیز چرا مینویسی ؟؟؟؟ صرفا جهت اطلاع ... اون روز که شما رفتی سد لتیان به خاطر بچه ها.مرغ هایی بودند که یه گوشه کنج حیاط جوجه حنایی هاشونو زیر پر گرفته بودن و از تخم افتاده بودند ازترس صرفا جهت اطلاع به خاطر بچه ها. این شهدای غواص یادته ؟؟به خدا خودت فرماندشون بودی یه سلامی از راه دور هم کفایت میکرد البته احتمال میدم به خاطر بچه ها بود
خیلی مرده حتما پول ش حلاله که با افتخار خاطراتشو نوشته و چاپ کرده مثل دیگران نیست که دزدی میکنند این را هم باید بگم که ایشون قبل انقلاب هم جزو ثروت مندان بودند بعد از انفلاب هم ثروت خود را بیشتر کردند

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات