شناسه خبر : 81841
93/4/23 - 11:25 - 2014-7-14 12:25:28
جریمه روزه خواری در ملأ عام چیست؟/حرمت ماه مبارک رمضان را حفظ کنید
بررسی یک قانون در جامعه

جریمه روزه خواری در ملأ عام چیست؟/حرمت ماه مبارک رمضان را حفظ کنید

در ماده 638 قانون مجازات اسلامی آمده است که تظاهر به هر عمل حرام (و از جمله روزه خواری) در «انظار عمومی»، جرم است و دادگاه‌ها نیز براساس این ماده قانونی، حکم افراد مرتکب را صادر می‌کنند.
به گزارش گروه فرهنگی فرهنگ نیوز، فرارسیدن ماه مبارک رمضان در جامعه اسلامی پیش از آنکه یادآور آمدن هنگامه یک فریضه فردی و شخصی باشد، اعتبار دادن فراوان به جامعه و امور مردم را برای مسلمین گوشزد می‌نماید.
 
اگرچه که مسلمین در این ماه می‌بایست دهان از مأکولات و مشروبات نگه‌دارند و در وهله اول روزه گرفتن یک عملی عبادی و هدیه‌ای به‌سوی معبود است اما اهداف اجتماعی و فرهنگی آن غیرقابل‌انکار است. ماه مبارک رمضان و احکام پیرامون آن نیز نه یک فرصت عبادی صرف بلکه یک سنت اجتماعی و هنجار قابل‌احترام است که حتی افرادی که به دلایل مختلف (مسافرت، بیماری و...) از بهره‌مندی آن محروم‌اند نیز ارزش‌های آن را پاس می‌دارند.
 
جای بسی تأسف است که در هنگامه فرارسیدن این ماه مبارک عده‌ای در مقابل هنجار مورداحترام مردمان جامعه قرار می‌گیرند و بی‌مهابا حرمت‌شکنی می‌کنند و به‌طور علنی ارزش‌های مورداحترام عموم جامعه را زیر سؤال می‌برند.
 
بسیار طبیعی است که نهادهای انتظامی و قضایی نیز در برابر این حریم‌شکنی واکنش نشان دهد تا از شکستن قبح عمل حرام ممانعت شود و طبیعی‌تر آنکه قاطبه مردم نیز مخالف حرمت‌شکنی و خواستار مجازات حرمت‌شکنان می‌باشند.
 
 
اما در این میان رسانه‌های بیگانه با انتشار تصاویر برخورد ناجا با روزه‌خواران دو موضوع را القا می‌کرد؛ اول آنکه مردم از این برخورد راضی نیستند و دوم آنکه در خصوص جرم بودن روزه‌خواری درملأعام ابهام وجود دارد.
 
در همین راستا «دویچه وله» در گزارشی نوشت:
«با آغاز طرح برخورد با تظاهر به روزه‌خواری از سوی پلیس امنیت در ایران مخالفت‌های بسیاری از سوی کاربران در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته است. مخالفان این طرح به فقدان قانون مشخصی برای برخورد از سوی پلیس انتقاد دارند.»
 
ابهام‌زایی رسانه‌های بیگانه در حالی انجام می‌شود که اولاً مردم جامعه با حرمت‌شکنی در این ماه مخالف‌اند و از مشاهده چنین صحنه‌ای منزجر می‌شوند و مخالفانی که رسانه‌های بیگانه به آن استناد می‌کنند همان تعداد فعالان شبکه‌های اجتماعی هستند نه عموم مردم. ضمن آنکه همه فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز منتقد چنین موضوعی (برخورد با حرمت‌شکنان) نیستند بلکه تعدادی از آن‌ها مخالفت می‌کنند که تعداد کل آن‌ها به نسبت جمعیت ایران، یقیناً عدد ناچیزی خواهد بود.
 
جرم روزه‌خواری درملأعام به لحاظ قانونی
نکته دیگری که از سوی رسانه‌های بیگانه القا می‌شود، ابهام قانونی در خصوص جرم بودن روزه‌خواری درملأعام است! و این در حالی است که ارتکاب به این عمل چه به لحاظ فقهی و چه به لحاظ قانونی هم تعریف‌شده و هم مستوجب مجازات سنگینی است.
 
به لحاظ فقهی باید در نظر داشت که اگرچه در رابطه با این عمل «حد» تعیین نشده است و روزه‌خواری را نمی‌توان در شمار جرائم مستوجب حد قرارداد، ولی با توجه به نظرات فقها و مراجع، برای این عمل حرام، تعزیر (مجازاتی که به نظر حاکم شرع بستگی دارد) در نظر گرفته‌شده است.
 
 
در همین رابطه بسیاری از فقها و مراجع تقلید (مانند حضرات آیات امام (ره)، بهجت، تبریزی، خامنه‌ای، سیستانی، فاضل لنکرانی، نوری همدانی، مکارم، وحید، صافی) در پاسخ به این سؤال که: «آیا کسی که از روی عمد و درملأعام، روزه‌خواری می‌کند، تعزیر دارد؟» پاسخ داده‌اند:
 
«افزون بر قضا کفاره، تعزیر نیز دارد که مقدار آن، برای بار اول و دوم ۲۵ تازیانه است و به نظر عده‌ای، اندازه‌ای برای آن مشخص نشده و با نظر و تشخیص حاکم تعیین می‌گردد. اگر بعد از تعزیر اول و دوم، برای مرتبه سوم روزه‌خواری کند، حکمش قتل است.»
 
تعیین تعزیر «قتل» برای روزه‌خواری نشان از آن دارد که شارع نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای دارد و قانون نیز به تبعیت از شرع برای این امر مجازات در نظر گرفته است.
 
مجازات روزه‌خواری از منظر قوانین موضوعه
ابهام و شبهه‌ای که در رابطه با جرم بودن روزه‌خواری در ملأ وجود دارد به این بازمی‌گردد که در هیچ کجای قانون مجازات اسلامی جرمی به نام «روزه‌خواری» تعریف‌نشده است اما آیا این مسئله موجب تبرئه مرتکبان به روزه خواری است؟
 
در پاسخ به این سؤال باید در نظر داشت که اولاً اگرچه در قانون مجازات اسلامی به صراحت در رابطه با جرم روزه‌خواری صحبت نشده است، اما در ماده 638 این قانون آمده است که تظاهر به هر عمل حرامی (و از جمله روزه خواری) در «انظار عمومی»، جرم است و دادگاه‌ها نیز براساس این ماده قانونی، حکم افراد مرتکب را صادر می‌کنند.
 
 
براساس قانون مجازات اسلامی، هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
 
علاوه بر این، از آن جایی که ارتکاب به این عمل جزء جرائم مشهود (جرمی است که در منظر پلیس یا مردم واقع شود یا به‌منزله آن باشد؛ بنابراین جرم مشهود، جرمی است که مرتکب آن حین ارتکاب یا بلافاصله پس‌از ارتکاب، دستگیر شود به‌طوری که دلایل ارتکاب از طرف دستگیرکننده قابل جمع‌آوری باشد) به حساب می‌آید، مأموران نیروی انتظامی می‌توانند مجرمان این جرم را بلافاصله پس از ارتکاب دستگیر نمایند و برابر ماده ۲۱ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری امکان دستگیری متهم و حفظ دلایل جرم برای ضابطین قضایی پیش بینی شده است. برابر قانون آیین دادرسی کیفری همین که جرمی مشهود باشد، یعنی در مقابل چشم‌های ضابط قضایی رخ دهد، گزارش و مشاهده ضابط مدرکی برای اتهام فرد می‌شود.
 
برای برخورد با روزه خواران به قانون هم نیازی نیست
در پایان باید این نکته را در نظر داشته باشیم که این ماه مبارک حرمتی خاص در نزد مردم دارد که مقابله با حرمت شکنان حتی نیاز به قانون نیز ندارد و حفظ حریم این ماه مختص به ایران نیست.
 
 
برای نمونه در کشور مالزی که تنها 60 درصد آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند و در جذب توریست نیز بسیار موفق عمل کرده است، در ایام ماه رمضان مشاهده می‌شود رستوران‌های این شهر که در روزهای عادی تا پاسی از شب مشغول به کارند و مشتریان در چندین نوبت غذا صرف می‌کنند در ماه رمضان رستوران‌ها خالی از جمعیت می‌شود و این صحنه تفاوت ماه مبارک رمضان را با سایر ماهه‌ای سال در این کشور نمود عینی می‌دهد و هر بیننده‌ای که در ماه‌های گذشته این رستوران‌ها را مشاهده کرده باشد، تفاوت فعال و غیرفعال بودن رستوران‌ها را تا زمان افطار کاملاً احساس می‌کند.
 
در افغانستان نیز دولت تغییراتی در برنامه‌های روزانه مردم و حتی ساعت کاری برخی مراکز خدماتی و عمومی ایجاد می‌کند که محدودیت‌های عرضه مواد غذایی و فعالیت برخی رستوران‌ها ازجمله این تغییرات است.
 


دیدگاه ها

نه برادر ماییم تعدادمونم زیاده تا دلت بخواد اگر باور نمیشه واقعا اون سایت اجتماعی رو که به نظرت تعداد ناچیزی توش عضو هستن تو ایران آزاد کنین تا نظر مردم رو بدونین و تعداد مخالفین این طرح هارو
شما همتون بی دین و لامذهبید زبون آدمیزاد هم حالیتون نیست اگه روزه خواری خوبه پس چرا پلیس براتون گذاشتند ، نرود میخ آهنین بر سنگ ،همین شما و امثال شماها تهران و ایران رو به گند کشوندین ، امام زمان از دست شماها چی کار کنه ، چرا به خودتون نمی ایید...................
دويچه وله !!! وطرفداري از آزادي!!!!! بدبخت مفلوك كشور تو بعد از جنگ دوم جهاني !! كه آمريكا برايش يك قانون اساسي همچون مستعمره تدوين كرد! هنوز كه هنوز است جرا مي كند .اصلا استقلال دارد كه حداقل همچون ا فغانستان وعراق بدون يال وكوپالي كه شما داريد !! قانون اساسي طبق منافع ونظر مردمتان را تدوين و اجرا كنيد!!! با يك سري جوان كه اطلاعات چنداني ندارند مصاحبه مي كنيد يا ديپلمات هاي ما بخاطر رعايت وضع ديپلماتيك برخ تان نمي كشند! تو راديو يك مستعمره اي !!! دوچند بار!ولـــه !!!!
مالزی و افغانستان رو مثال میزنن بعد با ایران مقایسه میکنن.حالا شما بذارید رستورانها ظهر کار کنن بعد می بینید از در و دیوار رستوران آدم بالا میره.چرا مردم رو تو دینشون آزاد نمیذارید.اون بابایی که میگفت مردم رو نمیشه به زور به بهشت برد منظورش همین بود که هر کسیو تو قبر خودش میزارن . من که روزه میگیرم باید طاقتم رو همه جوره امتحان کنم . حتی بین یه عده روزه خور.اگه یکی تو خیابون آب میخوره به من که روزه دارم چه ربطی داره . نمیتونم طاقت بیارم خوب نمیگیرم.مثل کسایی که تو ایران خوبن ولی وقتی میرن خارج از کشور زنهای خارجی رو که میبینن مسلمونیشون یادشون میره .
اتفاقا به همه ربط داره .... رعایت ادب اجتماعی از ضروریات یک جامعه است . هرکسی نمیخواد روزه بگیره و نگران قبرش نیست، بشینه تو خونشون تا دلش خواست بخوره ولی در جامعه حرمت ماه مبارک رمضان باید حفظ بشه.
خب حالا اگه قبر تو کنار قبرما باشه آتیش تو ما رو هم میسوزونه ، جناب ناشناس نمیدونی بدون ، اگه ربطی نداره اینجا میشه جنگل و هرج ومرج ، نمیدونی بدون ، جناب ناشناس .......................
درسته هر کسی رو تو قبر خودش میزارن ولی اینجا الکی جمهوری اسلامی نشده ما باید اون دنیا جواب بدیم به شهدا خدا لعنت کنه اونی که این همه بی دینی رو رواج داد
اسلامی بودن به حرف زدن نیست! شما مصادیق اسلامی بودن را در ایران به جز حجاب خانم ها میتوانید نام ببرید؟؟؟ شهروندان ما چقدر از حقوق اجتماعی و مدنی و وضعیت زندگی خودشون راضین؟؟؟ نوع برخورد با مردم و مشکلات متنوع زندگی مردم را به خیلی چیزها بی اعتنا کرده. دین عسل راحت اسلام در کشور ما به چی تبدیل شده؟؟ پیامبر ما خاکروبه روی سرش ریختن یا خاکروبه روی سر مردم ریخت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ما درد دین داریم یا درد چیزهای دیگه؟ آدم دلسوز نباید با رفتارهای افراطی تیشه بزنه. کاش بیشتر دقت کنیم.
حکمت مکمت نداره دادا !!! اگه مسلمونی که سمعاً و طاعتاً باید گوش به فرمان مقلدت باشی. اون بنده خدا کل عمرشو گذاشته سر درس و پژوهش و تحقیق و به درجه مرجعیت رسیده و داره فتوی میده. OK?????? یاعلی
اونی که عمرش رو گذاشته درس خونده دو سال پیش هم بلند میشد میگفت احمدی نژاد دزد داری کجا میری مفت خور؟ سمعا و طاعتا هه هه هه مگه ما خریم که با چوب هر طرف زدی بچرخیم؟ هیچ حکم بدون سند عقلی واسه انسان قابل قبول نیست مگه اینکه ما مردم ایران رو آدم ندونید به سلامتی
این قوانین و موارد صحیح است اما باید کار فرهنگی کرد یعنی چه به نظر من اینا که دم از کلاس و روشنفکری و...و... می زنند چطور حاضر می شوند به اعتقادات و اعمال این همه مسلمان بی احترامی کنند باید بدانند اینکار توهین به دیگران است
باجریمه و حدو ...کار درس نمیشه بلکه بدترهم میشه باید یک گروه متخصص اسیب شناش جمع بشن یه راه حل اساسی بدن الان دیگه دوره این کارا نیست باید قلب و ذهن طرفو درس کنی با جریمه و ...کار درس نمیشه اصلا ایرانی جماعت یه طور خاصیه مثلا زمان رضا قلدور به زور مردمو بی حجاب میکردن اما مردم مقاومت کردن بعدا که انقلاب شد و هیچ فشاری مبنی بر بی حجابی نبود مردم خود به خود بی حجاب شدن . با زور کار درس بشو نیست باید جونا رو از غفلت دراورد اما نه با حد و...بلکه با یه فیلم با یه کارتون با یه بازی حتی، همون حربه دشمن که باهاش جونامون رو غافل کرد.
انچه در اسلام حدش است نه کم ونه زیاد باید اجرا شود این موارد از طرف خدا تعیین شده و از طرف سنت پیامبر به فقهای ما رسیده وطبق دستور امام زمان تا امدن ایشان ولی فقیه باد اجرای حکم کند . لطفا مسائل علمی بشر که بلقوه توانایی نقض دارد را با مسائل فقهی که علم الهی است اشتباه نکنید وتصمیم عجولانه نگیرید.
بله درست است حد باید اجرا شود اما کی؟ وقتی که جوان با قلب خود و با اگاهی این کار را میکند و شرایط فکری جامعه طوریست که جوان تحت تاثیر افکار سکولاریستی و امانیستی غرب چه مستقیم وچه غیر مستقیم قرار میگیرد و نسبت به حد ومجازات اسلامی موضع میگیرد، حد نه تنها کار ساز نیست بلکه نفرت نسل جوان را در پی دارد .حد زمانی کار ساز است که قریب به اتفاق جامعه به حکم اسلامی عمل کنند و شرایط فکری طابع احکام اسلامی باشد به طور کامل. اما ایا اکنون جامعه ما اینگونه است؟
حرمت رمضان حرمت انسان هاست. بار سوم که کسی نتونست کار پیدا کنه برای مسئول محترم چه حکمی میبرن؟؟ خوبه حرمت رمضانو پیدا کردین که پشتش قایم شین. آدم باشین تو این ماه، نه اینکه با الفاظ بازی کنید. کدوم حکمی به شما اجازه داده با استفاده از اسم ماه خدا هرچی دلتون خواست بگین و هرکار خواستین بکنین. این کج رفتاریه که از غرور به برتری حاصل میشه. چه بدرفتاری هایی که با ائمه نمیشد ولی با حلم و بزرگواری مردم رو به سوی خودشون برمیگردوندند. کجای دینو شما چسبیدین که فتوا میدین؟؟
دزد هم باید دستش قطع شود ولی تحت 70 شرط! چن تا دزد دست قطع شده توی ایران داریم؟؟؟ بچه مسلمان کافر شده هم باید بمیرد ولی نه هر کافر شده ای بلکه مرتد ضد دین تیشه به ریشه زننده ی وسیع... حرف زدن راحته ولی حرف درست زدنه که سخته. روزه خوردن بی احترامی به هم دین خودمان است ولی اسلام دین عشق است نه شمشیر. اسلام شمشیر و بزن بکش و افراطی میشود خوارج و طالبان و داعش. هر چیزی تبعاتی دارد ولی... پیامبر اکرم اگر با حسن خلق تمام و دلسوزی فداکارانه مردم را دعوت نمیکرد هرگز موفق نمیشد، این کلام خود خداست. علت اندر خم یک کوچه ماندن ما هم همین قصاوت قلب است. طرف رفته توی سپاه معاویه داره شمشیر به روی مولایم علی علیه السلام میکشه آقا نمیکشدش و میفرمایند از نسل این مرد فرزندان خوبی ایجاد خواهد شد. تفکر نوک دماغی آخرش آبروی ما را نبره خوبه.
بیسواد های واقعی کسانی هستند که از دین ومذهب هیچ نفهمیدن و بر اساس فکر و هوا هوس خودشون نظر میدن حتی اگر بر خلاف اسلام باشه ، وای به حال کسی که در این صورت خودشو مسلمون هم بدونه،!!
همین کسانی که برای قوانین اسلام، منفی بافی کرده اند و منفی زده اند، اگر به خارج از ایران بروند و ببینند که قوانینی وجود دارد که مردم آن کشورها آن را رعایت می کنند، حتی اگر جریمه ای هم نداشته باشد، برای احترام به مردم آن کشورها، آن قوانین را رعایت می کنند. اما در ایران متاسفانه خیلی ها نمی دانند که ماه مبارک رمضان کی آمد و کی رفت. به قول یکی از دوستان: ماه رمضان که می رود روزه خوارها بیشتر از روزه گیرانی خوشحال می شوند که به خاطر فرمان خداوند حدود 17 ساعت از خوردن و آشامیدن خود داری می کردند.
چرا ازادیهای فردی و اجتماعی دیگر را که در کشور دیگر مسلمان هست را نمیبینید . این رفتارهای تنبیهی در ایران به نیت دلسردی از اسلام پیاده میشود ولاغير! . نه بهشت را به اجبار کسی قبول میکند نه جهنم را به لبخند . کسی که امر به معروف میکند باید از درون اول خود را پالایش کرده باشد مصتاق ضرب المثل قدیمیه رطب خورده کی تواند منع رطب .اکثرا فکر میکنند حضرت مسیح مهربان بوده و مسیحیت دین مهر است ولی حضرت محمد مهربان ترین افریده خدا بوده و دین و کلام او پر محبت ترین روش زندگیست .پس نگذاریم با برداشتهای اشتباه از راه مهر اسلام خارج مان کنند .. با یک سری تند رویهای کورکورانه و احساسی افراد را از راه خدا دور نکنیم .
جناب مستر چون فقط ایران حکومت اسلامی داره میتونه احکام اسلام رو تا حدی پیاده کنه در ضمن جریمه هم برا گناهان اجتماعی مثل بد حجابی و روزه خواریه
چرا ازادیهای فردی و اجتماعی دیگر را که در کشور دیگر مسلمان هست را نمیبینید . این رفتارهای تنبیهی در ایران به نیت دلسردی از اسلام پیاده میشود ولاغير! . نه بهشت را به اجبار کسی قبول میکند نه جهنم را به لبخند . کسی که امر به معروف میکند باید از درون اول خود را پالایش کرده باشد مصتاق ضرب المثل قدیمیه رطب خورده کی تواند منع رطب .اکثرا فکر میکنند حضرت مسیح مهربان بوده و مسیحیت دین مهر است ولی حضرت محمد مهربان ترین افریده خدا بوده و دین و کلام او پر محبت ترین روش زندگیست .پس نگذاریم با برداشتهای اشتباه از راه مهر اسلام خارج مان کنند .. با یک سری تند رویهای کورکورانه و احساسی افراد را از راه خدا دور نکنیم .من مطمئن هستم این حرفها به مزاج خیلیها خوش نمیاد . چون شیطان به اسم راه درست اسلام انهارا کور کر وخنگ کرده تا از طریق همین فریب خوردگان نمکی شوند به ریشه دین
ببخشید بهت برنخوردا ولی طبق یک روایتی به این مضمون که هیچ کس غیر از شیعه حضرت علی وارد بهشت نمی شود در دنیا فقط حکومت ما شیعه است پس باید در عمل با بقیه که حتی می توان گفت حکومت های کفر اند یک فرقی داشته باشد و ان فرق از روی هوا و هوس هم نبوده بلکه بر اساس احکام شرعی ای است که بعضا با برادران سنی هم مشترک است . بدان که حزب خدا پیروز است و تا دیر نشده برگرد.
کسی که خود را از دیگران برتر بداند بدترین مردم است. حرف های مسعود واقعا منطقیه. شما هستی که باید در افکارت تجدید نظر کنی. اگرنه در طول تاریخ خیلی تندروها بودند که دل ائمه رو نیز خون کردند. اجرای بعضی ظواهر، اجرای دین نیست. شیعه علی بودن اسم بزرگیه.ویژگی شیعه علی اینه که خودشو هرگز بهتر از بقیه نمیدونه و به دیگران نمیگه کافر. این شیعه میره بهشت، نه کسی که از اسم شیعه سوءاستفاده میکنه که خودشو تبرئه کنه. پوسته ی دینو چسبیدن هنر نیست. غفلته.
یعنی چی آقا اصن چرا شما جامعه ما رو اسلامی میدونید خب خیلیا نمیخوان روزه بگیرن به هر دلیلی من خودم روزه میگیرم اصلا هم برام مهم نیست کسی جلوم چیزی بخوره یا بیاشامه یعنی چی یه آدمی رو به خاطر روزه خواری شلاق زدن و اعدام کردن کدوم خری همچون فتوایی داده اصن مگه نگفتن تو دین زور نباس باشه والا شما با این قانوناتون ادم رو از اسلام نا امید میکنید مسخرست خودتون میگید تو دین زور نیست بعد حجاب اجباری میکنید روزه داری رو اجباری میکنید اصن به شما چه به ما چه هرکی هرکاری میخواد بکنه فقط ظلم نکنه دزدی نکنه جنایت نکنه اینا
واقعا از خودت نپرسیدی کی گفته روزه واجبه؟ خب همون که گفته واجبه گفته روزه خواری در ملا عام هم حرامه !یه ذره فکر کن تو مسلمونی باید به همه حرفای خدات گوش کنی نه هر کدومو دلت خواست که! در ضمن اول یه آیه از قرآن رو بلدی هی میگی دین زوری نیست و سریع برا خودت تفسیر میکنی.برو یه ذره مطالعه کن در مورد اون آیه بعد بیا صحبت کن.اینقدر عوام بودن خوب نیست
اونیکه نمیتونه روزه خواری رو تحمل کنه باید سرشو بزاره زمین بمیره چونکه مسلمان نیست والکی داره گشنگی میکشه.تازه مسافرائیکه از شهرستان میان باید گرسنگی رو تمل کنند بخواطر اینکه یک عده روزه میگیرند؟؟
ما سرپیچی از دستور خدا رو تحمل نمی کنیم که فرموده در ملا عام نخور تو این ماه. مثل شما نیستیم که همه چی واسمون معنای شخصی داشته باشه. گرسنگی واسه ما "مسلمونا" ساده تر از اینه که بخوایم "تحمل" کنیم. واقعا فک کردین شما تو ملا عام چیزی بخورین یا نخورین چه نفع و ضرری داره واسه ما؟ انقدم سنگ خدارو ب سینه نزنین، خودش بلده حرف بزنه. اگه قبول ندارین حداقل مرد باشین بگین ما این خدارو قبول نداریم.
سلام/قدیم هر کس روزه نبود میرفت دور از همه چیز میخورد اما این دوره زمونه هرکی روزه ست باید بره جاییکه بقیه نیستن و کسی چیزی نمیخوره روزه بگیره متاسفانه این واقعیت جامعه ی اسلامی ایران هستش یا امام زمان زود تر برس به دادمون...
جناب آقای وحید..اصلا شما چیزی به عنوان امربه معروف و نهی از منکر شنیده اید؟؟؟؟به نظرمن بهتر راجبش حتما مطالعه کنید!!این درست نیست که می گویید من کار خودم رو میکنم بقیه هم کار خودشون رو..این رو من نگفتم همون دینی گفته که ازش حرف میزنید همون دینی که به موقع می بخشد و به موقع تنبیه میکنه..در ضمن جامه ما اسلامی "هست،می ماند و خواهدماند"و به کوری دشمنانمون ما(همین جامعه اسلامی ، همین ملت اسلامی) تا زمانی که زنده هستیم،این "جامعه اسلامی رو حفظ میکنم..اما "حجاب" چیزی نمی گویم جز یک یادآوری و واگذاری تو به وجدانت....شهید علی خلیلی
آقای پشت اسلام... شما میدونی حالا که پشت اسلامی باید پشت عدالتم باشی اگرنه اسلام بی معنیه.حجابی که ازش حرف زدی درسته. من قراره حجاب داشته باشم مردا که ولن و بی حجاب. حالا همین من. میدونی از اوضاعی که به عنوان یه زن دارم راضیم یا نه؟؟ میدونی ما خانما راضی نیستیم. میدونی حق ما داره خورده میشه. میدونی نتونی بدون اجازه از کشور خارج شی یعنی چی؟؟ میدونی بهت میگن اختیار نداری یعنی چی؟؟ اینارو اسلام گفته؟؟ آره ؟ آره یانه؟؟ پشت اسلامی هنوز یا رفتی؟؟؟
قسمت جالبش اینه که ادمین بی شعور این سایت چنان محکم و با اعتماد به نفس داره مزخرف میگه که کسایی که نمیدونن واقعا باور میکنن که چیزی بارشه، باید پرسید ۱- توی چند کشور اسلامی غیر از ایران برای روزه خواری جرم و حد تعیین شده که حالا ایران این وسط کاسه داغتر از آشه؟ ۲- تهوع آور تر از این هم هست که برای خوردن هم حد قتل تعیین می کنید؟ شما اصلا میدونی مدنیت و دمکراسی چیه؟! ادمین جان لطفا خفه شو و توی مسائلی که به تو مربوط نیست دخالت نکن و پای مراجع و علاما رو هم بیخود وسط نکش.
1- مگه ملاک سایر کشورهای اسلامین؟ ( وارد بحث مقایسه این کشورها با ایران نمی شم) 2- شما چرا ناراحت میشی؟ به راست و دروغ نوشته های این سایت هم کار نداشته باشه، خودت برو نظر مراجع و علما رو در مورد روزه خواری در ملا عام بخون، میتونی نگاهی هم به قانون اساسی ایران در این مورد بندازی
سلام متاسفانه بی حترامی در کشور ما روز به روز با شعار حریم شخصی در حال اوج گرفتن است این افراد فقط خودرا مورد احترام می دانند و فقط برخورد مستقیم و قاطع بهترین برخورد می باشد امید وارم با برنامه ریزی درست و منسجم با روزه خواران و بی حجابان و دیگر افراد ناهنجار در جامعه برخورد شود تا واقعا شکل جامعه اسلامی را ببینیم. انشاالله
کاش انقدر که برای این مسائل وقت میذارن و نیروی انسانی و هزینه ی بیت المالو صرف ارشاد میکنن و البته خیلی آدمای خوبی هستن که انقدر به فکر حرمت ماه رمضونن، یه ذره فکر مفهوم اصلی این روزها و شب ها هم باشن.خدمت خلق و رسیدگی به اوضاع کار و زندگی مردم.باید اول از خودمون شروع کنیم. ماه رمضونه، دست گیری و کمک به همدیگه بیشتر از همه این ماهو معنی میکنه.
خب اسلام دینی مبین است. لی لیکن من باب حفظ ارزش های اسلامی چه بخواهید چه خیر روزه بر شما اهل مدنیت واجب و گواراست... ان الله مع الصابرین والسلام علیکـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــم و ؟ رحمت الله تکتبر
لا اکراه فی الدین در مورد انتخاب دین میباشد اما وقتی یک نفر دینش رو انتخاب کرد باید به دستوراتش عمل کنه. افراد در خانه ی خودشون هر چقدر میخوان بخورن ، بخورن اما در اماکن عمومی ، روزه خواری جرم محسوب میشود و باید با روزه خواران برخورد جدی شود.
من پس از سال ها دیده ام و متوجه شده ام تعداد روزه خوارها بسیار کم است ولی چون با تمام وقاحت وبی حیائی این عمل را انجام میدهند به نظر می رسد در همه جا هستند وتعدادشان زیاد است اگر دستور خدا یعنی امر به معروف ونهی از منکراجرا شود کسی جرأت نمی کند بر خلاف احکام خداوندعمل کند
دوستان جدای از حکم شرعی روزه خواری انسانهای در هر جامعه ای قانونی دارن و ازش تبعیت میکنن و هر کس از این قوانین سرپیچی کنه مجازاتی داره و حرمت ماه رمضان هم قانون ملت مسلمان هست میدونیم که نمیشه از قانون سرپیچی کرد چون هرج و مرج میشه و میدونیم که این قوانین رو اکثرا پذیرفتن و اقلیت طبق دموکراسی تابع اکثریت است
"ما نمی‌خوریم ، هر کی هم بخوره کتکش می‌زنیم ..." این هم خلاصه‌ی مقاله‌ی فوق . دست شما درد نکنه، چشم، فعلن که زور دست شماس، ماهم از ترس جونمون قایم میشیم توو خونه ‌و جلوی چشم روزه‌داران ِ زورمند ظاهر نمیشیم.
من نمیدونم دیبلمم دارم ولی فرض بر این بگیریم. آقا من بیسواد شما بگو کدوم یکی از امامامون یا پیغمبرامون با زور باتون یا قبرکندن متقاعد کرد که روزه بگیرید جواب میخوام
برخورد با روزه خواری کار احمقانه ای هست پلیس ایران بجای برخورد با مختلسین که بیت المال مردم رو سرقت میکنن بجای برخورد با عوامل توزیع عمده مواد مخدر بجای مبارزه با مواد مخدر نشستن ببینن چه کسی تو خیابون یک بطری اب دستش هست تا بهش گیر بدن این حرکت واقعا احمقانه و به دور از تعقل هست کار پلیس ایجاد امنیت برای مردم هست نه ایجاد مزاحمت برای مردم و هرکسی رو تو قبر خودش میخوابونن این کار مثل این میمونه که من مکانیک ماشین بجای اینکه عیب و ایراد ماشین رو بگیرم کار مردم رو راه بندازم وایسم با صاحب ماشین دعوا کنم و باهاش برخورد کنم که شما بیجا کردی با ماشین اینطوری رانندگی کردی که خراب بشه
ماشاالله ....یک مشت وهابیو تکفیری جمع شدن فتوا صادر می کنن از محمد بالاترید یا خدای محمد وقتی خدا به رسولش می گه قضاوت بر عهده منه شما چکاره اید من خودم کسی هستم که واجبات ودر حد توانم مصتحبات دینمو به جا میارم ولی انتظار ندارم همه اینطور باشن ما در یک جامعه زندگی می کنیم نه در حیاط منزلمان به همان اندازه که یک مسلمان نیاز به آزادی دارد یک فرد معمولی ولو کافر هم به آزادی نیازمند است حالا ما بیاییم قرآن را بر سر نیزه کنیم و برای توجیح رفتارهای متوحشانه پشت تفسیرهای نابجا از دین برویم تا عقدها و افکار بدویه خودمان را تحمیل کنیم آن هم به اسم اسلام که نتیجه اش می شود تنفر از آن

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات