شناسه خبر : 88450
93/6/12 - 20:25 - 2014-9-3 20:25:56
سالن‌ ورزشی زنانه یا کلاس‌ آموزش رقص!
اندر احوالات باشگاه‌های بدنسازی خصوصی و دولتی؛

سالن‌ ورزشی زنانه یا کلاس‌ آموزش رقص!

زومبا، رقص عربی، حرکات موزون و ایروبیک این روزها حرف اول را در ورزش زنان می‌زند و متاسفانه این ورزش‌های غربی، فرهنگ خانواده‌ها را هدف خود قرار داده است و زنان را از ورزش‌های پایه و کم هزینه دور کرده است.

به گزارش فرهنگ نیوز، در این روزها باشگاه‌های ورزشی در برنامه کلاس‌های بدنسازی خود ورزش جدیدی با نام زومبا را قرار داده‌اند که البته افراد زیادی را نیز برای حضور در این کلاس‌ها جلب می‌کنند.

در سایت‌های مختلف نیز تبلیغات زیادی در خصوص این ورزش آغاز شده است تا این ورزش بیگانه با فرهنگ دینی و اسلامی ما بیش از گذشته در میان خانواده‌ها نفوذ کند و جای بسیاری از ورزش‌های مفید را بگیرد.

در تعریف و شناخت این به اصطلاح ورزش در سایت‌ها با این مطالب رو به خواهیم شد:

«زومبا یک برنامه ورزشی(؟!) الهام گرفته شده از رقص لاتین است که با حرکات تند و سریع و موسیقی همراه است.

در زومبا شما حرکاتی را بر پایه رقص سالسا، کومبیا و سامبا یاد می‌گیرید که انجام آنها برای کم کردن وزن و داشتن بدنی موزون بسیار مفید است. در حقیقت زومبا ترکیبی از رقص و ورزش است که ورزشکاران با کمک آن به دلیل تحرک بالا، هم میزان چربی بسیار زیادی را می‌سوزانند و لاغر می‌شوند و هم از طرف دیگر به دلیل داشتن موسیقی و حرکات موزون و شرکت در کلاس‌های گروهی این ورزش تاثیر بسزایی در روحیه افراد می‌گذارد.»

در بخش دیگری از تبلیغات زومبا با این اعتراف صریح بانیان ترویج این نوع رقص مواجه می‌شویم که: «کلاس‌های زومبا ... به علت فضاهای شادی که در آن ها حکمفرماست و در عین حال به دلیل دربرگرفتن حرکات متنوع و متعدد رقص همانند یک خوش گذرانی در یک مهمانی دسته جعمی است ... کلاس‌های زومبا شامل ۸ نوع متفاوت از جمله زومبا پارتی فیتنس، زومبا گلد، زومبا تونینگ، زومبا کیدز، زومبا تونینگ-گلد، زومبا آکوا، زومبا سنتاو، زومبا سیرکویت است.»

نکته قابل تامل اینجاست که نوع از رقص غربی به اسم ورزش زومبا(؟!) و با طرح ادعاهایی مانند کاهش وزن، بهبود ضربان قلب، سوختن چربی‌های اضافه بدن و ... در حال حاضر در سالن‌های ورزشی سراسر کشور در حال آموزش و ترویج است و حتی باشگاه‌های دولتی و یا وابسته به شهرداری نیز بخشی از زمان خود را به این به اصطلاح ورزش اختصاص داده‌اند!

متاسفانه باشگاه‌های ورزشی بانوان در سطح شهر بیشتر به کلاس رقص شباهت پیدا کرده‌اند تا ورزش؛ چرا که افراد با استفاده از موزیک بسیار تند، مهیج و غیر مجاز به ایجاد حرکاتی موزون می‌پردازند و این را عامل شادی و دور شدن از افسردگی می‌دانند در حالیکه این شادی‌های موقتی به اذعان بسیاری از روانشناسان خود یکی از عوامل افسردگی است‌.

این شرایط باعث شده تا کسانی که اعتقادات دینی دارند برای حضور در باشگاه‌های ورزشی چه دولتی و چه غیردولتی با مشکل جدی رو به رو باشند و نتوانند از این فضاهای ورزشی استفاده کنند و برای استفاده از سالن‌های ورزشی با مشکلات زیادی رو به رو باشند.

اینگونه به اصطلاح ورزش‌ها که بیشتر به رقص و حرکات موزون شبیه است و هر روز نیز با نامی جدید وارد کشور ما می‌شوند، ‌هیچ تناسبی با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما ندارند و متاسفانه جایگزین ورزش‌هایی مانند شنا و پیاده‌روی می‌شوند.

زنان ما در حالی این روزها به ورزش‌‌های غربی روی می‌آورند که اثرات فوق‌العاده ورزش کم‌هزینه‌ای مانند پیاده‌روی را از یاد برده‌اند و فراموش کرده‌اند پیاده‌روی یکی از بهترین روش‌های کاهش وزن، گردش خون و سوزاندن کالری است.

ترویج انواع رقص به اسم ورزش در باشگاه‌های ورزشی بانوان، معضل جدی است که حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و به نظر می‌رسد رشد فزاینده آموزش رقص آن هم به سبک‌های مختلف در باشگاه‌های ورزشی (که تنها برای فعالیت‌های ورزشی مجوز گرفته‌اند) مسئله‌ای است که توجه جدی مسئولان و پاسخگویی آنها را می‌طلبد اما متاسفانه جز سکوت مسئولان در قبال این مسئله چیز دیگری را شاهد نیستیم.

مطمئنا کسی با ایجاد شادی در ورزش مخالفتی ندارد و البته آن را یکی از دستاوردهای ورزش قلمداد می‌کنیم اما بهتر است به جای کسب شادی کاذب از طریق "رقص زومبا" با استفاده از ورزش‌های پایه و مادر و البته ورزش همگانی، نشاط که پایداری و ماندگاری آن بسیار بیشتر است را در جامعه ترویج دهیم تا ورزش عاملی برای توسعه فرهنگ جامعه باشد نه راهی برای ورود فرهنگ‌های غربی.

در پایان نیز جای این پرسش از مسئولان امر وجود دارد که نظارت بر عملکرد این قبیل اماکن در کدام قسمت از برنامه سالانه آن‌ها جای گرفته و تا کی باید شاهد شیوع و رواج ناهنجاری‌های دینی و فرهنگی حتی در اماکن ورزشی باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو


دیدگاه ها

ببخشید با اینهمه بیمار جنسی توی جامعه ی ایده آلِ شما آیا میشه خانومها پیاده روی هم کنند اصلن ؟فرقی نمیکند با چه ظاهری باشی زن که باشی دو قدم که راه بروی ده بار به حریم شنوایی ات روح و روانت با الفاظ زشت و متلک های رکیک تجاوز میشود . جامعه ای که مردان را تربیت نمیکند و گشت ارشادش تنها برای زنان است ، طبعن زنانش به اجبار به گوشه ای پناه میبرند . بگذارید در آن گوشه آسوده باشند لطفا! حتمن این گزارش را یک مرد نوشته . از مردی که گزارش را نوشته خواهش میکنم یک روز همسرش را به پیاده روی در جامعه آرمانی تان بفرستد و بعد از او بخواهد چیزهایی را که شنیده صادقانه برایش تعریف کند تا ببینیم باز هم حاضر است به همسرش اجازه دهد به ورزش سالم و شرعی پیاده روی بپردازد؟ ببینیم باز هم ازین افاضات مفت و مزخرف میکند یا خیر!
بانوی خسته من یه خانم هستم البته با حجاب، این ناامنی که شما ازش صحبت کردید حقیقتا برای من رخ نداده است. من خیلی راحت در ساعت های مختلف روز در سطح شهر چه اون بالاها چه قسمت های پایین شهر تردد داشتم، و کسی به خودش اجازه نداده به حریم من و روح و روانم جسارت کنه...
شرمنده من یه خانم چادری بودم که شاغل هم هستم . یه روز صبح زود از پشت سر یه پسر 15 سال بغلم کرد. چادری بودم چهره ام هم از پشت سر قابل دیدن نبود که جوونم یا پیر این مردا کار به این کارا ندارن فقط دنبال غریزه خودشون هستن .همین پس بحث رو بیخود و بی جهت طول ندین. چادر رو هم گذاشتم کنار چون تاثیری نداشت .
حتما چیزی برای نمایش دادن توی خیابون جلوی چشمهای حریص هست که مردها نگاه میکنند.بعضی از خانوم های ما عادت کردند که خودشون رو نمایشگاه خیابونی کنند کسی هم تحریک نشه و به حریم اونها تجاوز نکنه.چرا فکر میکنید مردها مثل بقیه اجسام خیابون هستند و هیچ غریزه ای ندارند؟!!! این غریزه تا تحریک نشه به هیچ وجه منشا عمل نیست.از تحریک مردهای جامعه بپرهیزید.همین.چیز سختیه؟!!! نمیشه بگی تحریک نشن چون دست من وشما نیست.یک سیستم کاملا طبیعی واجباریه.

اضافه کردن دیدگاه جدید

  

Xتبلیغات